Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Rosyjscy hakerzy atakują Niemcy; Co zamierza kupić MON?; Prezydent Łotwy o NATO; Raport o zabezpieczeniu ŚDM już dziś; Dania zwiększy swój kontyngent w Afganistanie; Polscy wojskowi o scenariuszach przyszłej wojny

Fot. US Army
Fot. US Army

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Hakerzy z Rosji atakują Niemcy": W kwietniu tego roku, berlińska centrala CDU padła ofiarą operacji hakerskiej, dzięki której rosyjski wywiad przyjął dane z partyjnego serweru.  "To wojna hybrydowa - przestrzega szef niemieckiego kontrwywiadu. Codziennie hakerzy atakują niemiecki rząd 15 razy, co dwa dni robią to szpiedzy. [...] By zmylić trop, hakerzy często podszywają się pod zwolenników Państwa Islamskiego. Tak było podczas ataku na warszawską giełdę, gdzie jesienią 2014 r. zostawili wiadomość: Ciąg dalszy nastąpi! Alla-hu akbar!".


Edyta Żemła, Wprost, "MON na zakupach. Na co pójdą miliardy": Tygodnik Wprost wysłał zapytanie dotyczące planowanych zakupów do Ministerstwa Obrony Narodowej. W odpowiedzi otrzymało długa listę. Artykuł przeprowadza analizę tej listy  pod kątem finansowym oraz technicznym.


Krzysztof Renik, Dziennik Gazeta Prawna, "NATO musi być silne": Wywiad z prezydentem Łotwy, Raimonds'em Vejonis'em. W rozmowie poruszono tematy baz NATO w krajach bałtyckich, przymusowych kwot uchodźców oraz o odstraszającej polityce względem Rosji.


BJ, Super Express, "Dziś raport o ŚDM": "Wojewoda małopolski Józef Pilch (59l.) ma dziś przekazać premier Beacie Szydło (53 I.) raport dotyczący zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży, które pod koniec lipca odbędą się w Krakowie z udziałem papieża Franciszka (80l.). Raport otrzymają także m.in. szefowie! ABW, policji i straży pożarnej."


Fakt, "Rosja przeciw tarczy": "Budowa w Europie tarczy antyrakietowej to szulerstwo ze strony USA - stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa (41l.). Według niej tarcza nie jest wymierzona w Iran - jak zapewnia NATO - ale właśnie w Rosję."


Gazeta Polska Codziennie, "Kopenhaga zwiększy zaangażowanie militarne w Afganistanie": Władze Danii zapowiedziały wysłanie dodatkowych sił zbrojnych do Afganistanu. Obecnie przybywa w ramach ISAF, 80 duńskich żołnierzy.  "W tym roku Ich liczba zwiększy się do 98. Zostaną ponadto wysłane myśliwce F-16. Zadaniem sił duńskich stacjonujących w Kabulu jest trenowanie oraz wsparcie sił zbrojnych Afganistanu. Pomoc spowodowana jest nasileniem działalności talibów, którzy zaczęli wzrastać w siłę po 2014 r. Spowodowane to było ogłoszeniem przez NATO zakończenia misji w Afganistanie, co wiązało się z wycofaniem prawie wszystkich sił, jakie były rozlokowane na tym terytorium. "


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Plan wojny": Polscy wojskowi wypowiadają się o cechach przyszłego konfliktu oraz o operacjach, które muszą przygotowywać obronę siły NATO, rozwijając środki rozpoznania, systemy dowodzenia, rażenia i ochrony własnych wojsk. "Faza militarna może zacząć się zupełnie nagle od niezapowiedzianych ćwiczeń wojskowych. Według gen. Tuza, właśnie tak się rozpocznie współczesny konflikt. Jeśli Rosja miałaby nas zaatakować, to zamiast potężnego zgrupowania wojsk odbędą się w pobliżu granic NATO duże manewry, którym towarzyszyć będą działania dywersyjne i sabotażowe na naszym terytorium."


Andrzej Rafał Potocki, W Sieci, "Młody kręgosłup armii": Po zmianach w ustawie pragmatycznej dotyczącej możliwości awansu na wyższe etaty wojskowe bez względu na stopień, następuje gruntowne odmładzanie kierowniczych kadr w Siłach Zbrojnych RP.  "Dla ludzi zawodowo zajmujących się wojskiem to żadna nowość. Wiele państw, które przeprowadzały gruntowne reformy swoich sił zbrojnych, zaczynało od odmłodzenia szeregów [...] W wojsku potrzebni są dowódcy, którzy będą umieli współpracować z sojusznikami [...] niebawem wejdzie w życie rotacyjna obecność na terenie Polski wojsk Sojuszu Atlantyckiego, to oprócz znajomości systemów uzbrojenia wojsk świata Zachodu podstawą dobrej współpracy restaurowanego korpusu oficerskiego jest znajomość języków obcych."


Cezary Gmyz, Do Rzeczy, "Nie będzie żadnej grubej kreski": Wywiad z ministrem - koordynatorem służb specjalnych, Mariuszem Kamińskim. Rozmowa dotyczy raportu o stanie służb specjalnych w Polsce, upublicznionego podczas ostatniego posiedzenia sejmu.


Roman Laudański, Polska - Dziennik Łódzki, "Zagrożenie ze wschodu, wojsko na zachodzie": Wywiad z dr. Sławomirem Sadowskim, politologiem z UKW w Bydgoszczy. W rozmowie poruszane są tematy aktualnych wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa Polski, w tym budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie oraz sporu politycznego wokół armii. 

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (1)

  1. tak tylko...

    Niemieckie służby alarmują i ostrzegają przed cybernetycznym atakiem ze strony Rosji, a wice kanclerz robi biznesy z Putinem. Niemcy, to na pewno normalny kraj? Wygląda na to, że Rosja trzyma na petrodolarowej smyczy niemieckich polityków. Mam wrażenie, że oni będą obściskiwać się z Putinem, nawet wtedy gdy rosyjskie czołgi będą pod Berlinem.

    1. Supernauczyciel

      Syndrom sztokholmski?

    2. Lord Godar

      Rosjanie już od dawna mają na swoim "utrzymaniu" wielu byłych polityków i wpływowych osób z Niemiec , stąd to silne lobby i naciski na poprawę stosunków i zniesienie sankcji. Mimo że ZSRR się rozpadło i jego następczyni Rosja była przez wiele lat osłabiona , ale sam kręgosłup z rdzeniem KGB/GRU przetrwał upadek i dostosował się sprawnie do nowych czasów ...

Reklama