Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Przedłużenie stanu wyjątkowego w tym tygodniu?; Jeśli upadnie rząd talibów, Afganistan zostanie przejęty przez ISIS?; Śmigłowce AW101 w BLMW

fot. D24
fot. D24

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak, Dziennik Gazeta Prawna, „Stan wyjątkowy nawet do grudnia”: W tym tygodniu najprawdopodobniej zapadnie decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego na granicy polsko – białoruskiej. „Napór na granice nie ustaje, sytuacja się nie zmienia, dlatego szykujemy się do przedłożenia kolejnego wniosku do prezydenta o przedłużenie stanu nadzwyczajnego - twierdzi nasz rozmówca z KPRM. Rozporządzenie głowy państwa w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na 30 dni w pasie granicznym na terenie woj. podlaskiego i lubelskiego ukazało się 2 września. Okres ten kończy się w przyszły weekend, dlatego decyzja o wydłużeniu powinna zapaść w tym tygodniu. Procedura podejmowania decyzji jest analogiczna jak w przypadku wprowadzenia stanu: rząd występuje do prezydenta z odpowiednim wnioskiem. - Przedłużenie stanu musi zostać dokonane, zanim minie okres, na jaki został wprowadzony, inaczej nie można mówić o przedłużeniu - wskazuje konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski.”


Witold Repetowicz, Do Rzeczy, „Afgański armagedon”: Jaka przyszłość czeka Afganistan? Jeśli upadnie rząd talibów, zostanie  przejęty przez Państwo Islamskie? „Stwierdzenie, że w Afganistanie jest źle, nie jest specjalnie odkrywcze. Problem w tym, że może być znacznie gorzej. Nadchodząca zima i spodziewana susza stanowią śmiertelne zagrożenie dla milionów Afgańczyków, a przymierzające się do współpracy 2 talibami Chiny mówią wprost, że pomagać ma Zachód. Talibowie nie zamierzają też dotrzymywać obietnic umiarkowania, a rysy wewnątrz ich obozu oraz aktywność Państwa Islamskiego to zapowiedź nowego etapu wojny domowej i eksportu terroryzmu oraz narkotyków [...] Tymczasem upadek talibów może utorować Państwu Islamskiemu drogę do władzy przynajmniej nad częścią Afganistanu, USA i NATO, nieobecne w regionie, nie będą miały takich możliwości jego zwalczania, nawet z powietrza, jak w Iraku czy Syrii. Ponadto brak dyplomatycznej obecności Zachodu w Afganistanie pozbawi go możliwości wpływania na sytuację wewnętrzną, w tym kontroli programów humanitarnych czy obrony praw człowieka.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Bałtyk bezpieczniejszy dzięki BLMW”: Nowe śmigłowce AW101 dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. „Ze względu na specyfikę realizacji operacji nad morzem wiele sił zbrojnych świata zdecydowało się na wyłonienie lotnictwa wojskowego, które podporządkowane jest dowództwu marynarki wojennej. Taką sytuację mamy również w przypadku <<Gdyńskiej>> Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr por. pil. Karola Trzaski-Durskiego. - BLMW jest jedynym związkiem taktycznym w Siłach Zbrojnych RP, który w codziennej działalności spina dwa żywioły: morze i przestrzeń ponad nim - mówi kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik prasowy BLMW. Do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej trafić mają cztery śmigłowce AW101 [...] Dzięki swojej specyfice BLMW formuje dwa kontyngenty wojskowe wykonujące zadania na misjach poza granicami kraju. Polski Kontyngent Wojskowy IRINI (wcześniej pod nazwą PKW SOPHIA) sformowany w styczniu 2018 r. operuje z bazy (Tailored Assurance Measures for Turkey, Dostosowane Środki Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji).”


Reklama

Komentarze

    Reklama