Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. MON

Poniedziałek z Defence24.pl: Pentagon wzmocni amerykańskie siły na terytorium Polski; Kosztowna i spóźniona Wisła; Koncern chemiczny przejmie polski grafen?; EFO zintegruje europejski przemysł zbrojeniowy bez Polski?; Porozumienie wojskowe Polski i Litwy

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Pentagon już nie blokuje baz w Polsce”: Amerykańskie władze rozważają ulokowanie na stałe w Poznaniu potężnego sztabu dowodzenia, na którego czele stanąłby dwu-, a może nawet trzygwiazdkowy generał. W razie zagrożenia ze strony Rosji byłby odpowiedzialny za koordynację działań USA na wschodniej flance NATO. „Dzięki odejściu Jamesa Mattisa będziemy mieli więcej amerykańskich żołnierzy i zostaną oni dłużej. [...] Na początku marca do Warszawy przyleci wiceminister obrony John Rood. Zaproponuje nowy plan zwiększenia sił USA w naszym kraju. I choć nie ma już mowy o Forcie Trump, czyń budowie stałej mega bazy w Polsce, to Waszyngton w znacznie większym niż jeszcze kilka tygodni temu stopniu chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszego kraju.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Kosztowny i spóźniony start patriotów”: Rachunki za program Wisła pochłoną znaczną część budżetu obronnego. Prawie dwie trzecie rocznych wydatków modernizacyjnych wojska, czyli ponad 7 mld zł, trafiło nie do polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale do zagranicznych koncernów. „Ponad 5,4 mld zł MON wydało w 2018 r. na pierwszy etap rakietowego programu <<Wisła>>. Ale największa inwestycja zbrojeniowa w historii RP traci impet. [...] słone rachunki za patrioty wystawione przez Waszyngton w 2018 r. i tak wywołały szok.”


Barbara Oksińska, Rzeczpospolita, „Pieniądze na grafen znalazły się w... Azotach”: Chemiczny koncern po wycofaniu się przemysłu zbrojeniowego z finansowania prac nad grafenem – przygląda się możliwości zastosowania go w innych produktach. „[...] Grupa Azoty - kontrolowana przez państwo największa krajowa spółka chemiczna - zwróciła się do profesjonalnej firmy o ocenę możliwości zastosowania grafenu w produktach innych niż chemiczne.[...] Polska Grupa Zbrojeniowa i KGHM TFI, uznali, że opatentowana przez polskich naukowców technologia jest jeszcze niedopracowana, spółka nie ma szans na podbój grafenowego rynku, a ich priorytetem jest rachunek ekonomiczny i racjonalne zarządzanie kosztami.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Europa się zbrojeniowe integruje, a Polska stoi w rozkroku”: Powołanie do życia Europejskiego Funduszu Obronnego zintegruje europejski przemysł zbrojeniowy. Co na to polski przemysł, który w ostatnich latach postawił na USA? „A nasz przemysł zbrojeniowy, czyli w dużej mierze Polska Grupa Zbrojeniowa, w ostatnich latach zdecydowanie bardziej współpracuje z przemysłem z Ameryki niż z Europy. W ramach zakupu systemu Patriot finalizowane są rozmowy dotyczące transferu technologii od firm amerykańskich za prawie miliard złotych.”


Jakub Pawłowski, Dziennik Gazeta Prawna, „Grafenowy niewypał wart miliony”: Najwyższa Izba Kontroli, zasugerowała, że należy powstrzymać generowanie galopujących strat w grafenowej spółce spowodowanych nietrafionymi inwestycjami i wyprzedaż drogiego sprzętu. „Spółka NanoCarbon, która miała uczynić z nas potentatów w produkcji grafenu, okazała się inwestycyjną dziurą bez dna. Wpompowano w nią kilkadziesiąt milionów złotych, a efektów jak nie było, tak nie ma. Dziś grozi jej upadłość.”


Antoni Rybczyński, Gazeta Polska Codziennie, „Nowa broń Rosji: realne zagrożenie, sprawdzone w Syrii”: Ministerstwo obrony Rosji ogłosiło, że wojska powietrznodesantowe otrzymały w 2018 r. nowe drony dla prowadzenia zwiadu i korekty ognia, a w planach jest przyjęcie nowych dział samobieżnych. Nadchodzi prawdziwy wyścig zbrojeń w rosyjskiej armii? „W ostatnim czasie rosyjscy urzędnicy i wojskowi mówią dużo o postępach w procesie modernizacji arsenału rosyjskiej armii. Te oświadczenia komentują eksperci zachodni i rosyjscy - a zebrał je Daniła Galperowicz i opublikował 8 stycznia 2019 r. na stronie internetowej rosyjskiej redakcji rozgłośni Głos Ameryki. Najwyższe kierownictwo rosyjskie i dowództwo sił zbrojnych ogłasza zwiększanie wojskowej mocy kraju. 2019 r. może stać się dla Rosji rokiem prawdziwego wyścigu zbrojeń.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wilno i Warszawa wzmacniają sojusz”: Istotne porozumienie o współpracy wojskowej Polski i Litwy. „W ubiegłym tygodniu w towarzystwie prezydentów Polski Andrzeja Dudy oraz Litwy Dalii Grybauskaite szef MON Mariusz Błaszczak wraz ze swoim litewskim odpowiednikiem Raimundasem Karoblisem podpisali deklarację o zacieśnieniu współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obronności między Polską a Litwą.”


 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama