Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Obowiązkowe przeszkolenie wojskowe dla uczniów; Zmiany kadrowe na najwyższych stanowiskach w SZ RP; DCNS nie odpuszcza w walce o kontrakt na okręty podwodne; Islamscy terroryści w niemieckiej armii

Fot. Naval Group
Fot. Naval Group

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Sebastian Klauziński, Gazeta Wyborcza, "Uczniowie pójdą w kamasze?": Szef MON chce, aby obowiązkowe przeszkolenie wojskowe weszło do szkół. "Szef MON stwierdził, że zaniechanie przysposobienia wojskowego w szkołach było błędem. Dopytywany przez dziennikarzy odpowiedział, że byłby to przedmiot obowiązkowy, jeżeli minister Anna Zalewska znajdzie możliwość włączenia go do programu szkolnego. Dodał, że będzie zmierzał do tego, aby w roku następnym taki przedmiot obejmował wszystkich uczniów".


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Buława w plecaku, czyli wojskowa zmiana kadrowa": Wielkimi krokami nadchodzi zmiana w systemie dowodzenia armią. Szef MON zapowiada odwrócenie reformy dowodzenia wprowadzonej przez poprzedni rząd. W samym wojsku na najwyższych stanowiskach również szykują się zmiany. Spekulacje dotyczą stanowisk szefa Sztabu Generalnego WP, Dowódcy Operacyjnego, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz szefa Inspektoratu Uzbrojenia.


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Francuskie okręty nadal w grze": Francuski koncern DCNS nie rezygnuje z kontraktu morskiego dla Marynarki Wojennej RP wartego 10 mld zł. Zainteresowane kontraktem są również inne koncerny, jak niemiecki TKMS oraz szwedzki Saab, jednakże tylko francuska oferta posiada okręty wyposażone w morskie pociski manewrujące typu Naval Cruise Missile (NCM).


Gazeta Polska Codziennie, "Terroryści w szeregach Bundeswehry": Infiltracja niemieckich sił zbrojnych przez islamskich terrorystów. "Kontrwywiad wojskowy wytropił w armii 20 osób powiązanych z islamskim ekstremizmem. Istnieje obawa, że skala zagrożenia jest o wiele większa. W następstwie zdemaskowania islamistów przez niemiecki kontrwywiad wojskowy (MAD) minister obrony Ursula von der Leyen zapowiedziała w weekend wprowadzenie kontroli pod względem ewentualnego zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju dla wszystkich kandydatów do służby wojskowej".


Piotr Włoczyk, Do Rzeczy, "Putin nie ma dobrych chęci": Wywiad z gen. Richardem Shirreffem, byłym zastępcą dowódcy sojuszniczych sił zbrojnych NATO w Europie. Rozmówca wypowiada się na temat swojej najnowszej książki, w której opisuje możliwy scenariusz ataku Rosji na Europę oraz o przyszłości politycznej Stanów Zjednoczony po wyborze nowego prezydenta. Generał również wypowiada się na temat nowopowstających Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce.


Anna Ambroziak, Nasz Dziennik, "Więcej NATO w Polsce": Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że na początku przyszłego roku do Polski trafią pierwsze amerykańskie pododdziały mające wzmocnić wschodnią flankę NATO. "Wojska amerykańskie stacjonować będą w Polsce w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP - ang. Enhanced Forward Presence) oraz amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI). W ramach eFP będzie stacjonowała w Polsce amerykańska batalionowa grapa bojowa, a w ramach współpracy dwustronnej - Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT - ang. Armored Brigade Combat Team) oraz dodatkowo grupa zadaniowa Brygady Lotnictwa Bojowego. W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT - Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Na początku oddziały te zostaną rozlokowane w zachodniej Polsce, między Drawskiem Pomorskim a Żaganiem".

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama