Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Nowa jednostka rozpoznawcza; WZM Poznań zmodernizuje Leopardy?; Polskie firmy zbrojeniowe w wyścigach przetargowych; Napięcie w służbach specjalnych

Fot.: Katarzyna Przepióra/dgrsz.mon.gov.pl
Fot.: Katarzyna Przepióra/dgrsz.mon.gov.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Mają działać na tyłach wroga": Minister Siemoniak kilka dni temu ujawnił informacje na temat powstania nowej jednostki rozpoznawczej w Białymstoku opartej na strukturze obecnie zlokalizowanego pułku rozpoznawczego.  Powstanie tej jednostki wojskowej zostało wpisane w Program Rozwoju SZ RP w latach 2013 - 2022, jednakże dokument ten jest tajny i nie są dostępne bliższe informacje na temat nowopowstającego tworu.


JP, Fakt - Poznań, "Będą naprawiać czołgi": Będący z wizytą w Poznaniu - Minister Obrony Narodowej zapowiedział, że modernizacją zakupionych przez Polskę od Niemiec czołgów Leopard zajmie się polski zakład. "Czołgi Leopard będą modernizowane i serwisowane w Poznaniu. Zlecenie będą realizowały Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne."  


Paweł Różyński, Wprost, "Polski kapitał broni":  WB Electronics - jako prywatna firma opierająca się na polskim kapitale technologicznym i finansowym - stawia coraz śmielsze kroki w przetargach, konkurując już nie tylko z państwowym molochem jakim jest Polska Grupa Zbrojeniowa, ale ze światową czołówką zbrojeniową. Tym bardziej ten fakt zadziwia, gdyż założyciele firmy, nie byli nigdy żołnierzami i nie mieli łatwego startu do przemysłu zbrojeniowego.


Cezary Gmyz, Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, "Gorączka w służbach": Wyczekiwana zmiana obozu władzy sprawiła, że w polskich służbach specjalnych zaczęło narastać napięcie i strach przed ewentualnymi czystkami. W Służbie Kontrwywiadu Wojskowego próbowano wyciszyć sprawę zaginięcia sporej kwoty pieniędzy z gdańskiej ekspozytury. Na dodatek unowocześnienie systemu informatycznego, który koordynuje prowadzone operacje sprawi, że sprawy które nie były wygodne dla odchodzącego rządu, mogą zostać zarchiwizowane na tyle skutecznie, że nowy zarząd, który przejmie stery w służbie - nie będzie świadom jakie operacje uległy archiwizacji.


Grzegorz Kostrzewa - Zorbas, W Sieci, "Osiem pierwszych strategicznych działań": Autor felietonu przedstawia osiem najważniejszych jego zdaniem propozycji dotyczących bezpieczeństwa narodowego. "Deficyty bezpieczeństwa narodowego i rozwoju cywilizacyjnego były największymi wyzwaniami pokoleń Polaków. Dziś w coraz bardziej złożonym i burzliwym świecie jest potrzebne wszechstronne podejście, doceniające sprzężenie zwrotne dodatnie między bezpieczeństwem militarnym i ekonomicznym a rozwojem zasobów strategicznych w postaci ludzi, wiedzy - w tym nauki i technologii - oraz innowacyjność gospodarki, społeczeństwa i państwa."

Reklama

Komentarze (2)

 1. asas

  Ośrodek rozwojowo - badawczy z prawdziwego zdarzenia. Kształcący doktorów, profesorów, przyciągający firmy zagraniczne, do tego nieźle finansowany. jest kilka wzorów do naśladowania w świecie. Nawet Finlandia, która ma mniej ludności od nas stworzyła coś takiego.

 2. say69mat

  @def24.pl: JP, Fakt - Poznań, "Będą naprawiać czołgi": Będący z wizytą w Poznaniu - Minister Obrony Narodowej zapowiedział, że modernizacją zakupionych przez Polskę od Niemiec czołgów Leopard zajmie się polski zakład. "Czołgi Leopard będą modernizowane i serwisowane w Poznaniu. Zlecenie będą realizowały Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne." say69mat: Wielka szkoda, że taka mądra decyzja objawia się nam na zakończenie kadencji

  1. ppp

   90 % zysków trafi za Odrę.

  2. a

   szkoda że nie dodał że F-16 będą montowane i modernizowane w Bydgoszczy i Radomiu ... - teraz to można wszystko obiecać ...

Reklama