Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: NATO zbombardowało szpital w Afganistanie; Rosyjska interwencja w Syrii wzmocniła Państwo Islamskie; Centrum Kontrwywiadu NATO w Polsce; Upadające morale w Wojsku Polskim

Fot. US Army
Fot. US Army

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Bez nadziei w Afganistanie": Omyłkowe zbombardowanie szpitala w Konduzie, w Afganistanie, umocniło propagandę talibów, którzy rosną w siłę. Niemieckie władze chcą pozostawić swoich żołnierzy w Afganistanie razem z amerykańskimi, obawiając się powrotu talibów do władzy. NATO boi się powtórzenia scenariusza irackiego, gdzie po oddaniu odpowiedzialności za terytorium lokalnym siłom bezpieczeństwa, terroryści rozpoczęli zbrojne przejmowanie kraju.


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Putin sprowokował dżihad": Rosyjskie naloty na syryjskie miasta, powiązane z umiarkowanymi muzułmanami, skutecznie osłabiają siły walczące z reżimem Baszara al-Asada. Bojownicy, którzy przeżyli nalot - przechodzą w szeregi Państwa Islamskiego, aby walczyć już nie tylko z syryjskim dyktatorem, ale również z Rosją. Decyzja o wsparciu militarnym reżimu syryjskiego, kuriozalnie pomogła Państwu Islamskiemu w połączeniu sił z muzułmanami szkolonymi przez USA.


Anna Ambroziak, Nasz Dziennik, "Szkoła szpiegów": Jeszcze w tym roku ma powstać szkoła dla oficerów kontrwywiadu wojskowego - Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO. Placówka ma mieścić się w Krakowie i być współorganizowana przez Słowację. Pierwszym szefem centrum ma być oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego.


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Żołnierze nie ufają swoim przełożonym": Badania wśród żołnierzy wykazały, że około 1/3 z nich nie ufa swoim dowódcom, a 19% żołnierzy z korpusu szeregowych zawodowych, nie jest gotowych do oddania życia za Ojczyznę. Eksperci wojskowi przyznają, że wszystkiemu winna jest polityka kadrowa, która premiuje na stanowiska dowódcze osoby upolitycznione, bez cech przywódczych.


Cezary Gmyz, Do Rzeczy, "Inwazja miernot w służbach": Wywiad z Antonim Macierewiczem, twórcą oraz byłym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego. A. Macierewicz wykazuje indolencję służb specjalnych w Polsce na przykładach ostatnich wydarzeń, porusza również temat publikacji aneksu do raportu WSI i korupcji w Ministerstwie Obrony Narodowej.


 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Gottard

    Czyli nic się nie zmieniło, tyle że jest jeszcze gorzej z morale niż za komuny. Szeregowcy muszą zrozumieć że po profesjonalizacji zostało we wojsku kilkadziesiąt tysięcy majorów-pułkowników-generałów , każdy prawie z nich ma córki i synów - więc ludzka rzeczą jest że chcą im zapewnić bezpieczną, bezstresową pracę. A armia malutka. No jakby to wyglądało jakby ich dzieci i dalsza rodzina nie były też oficerami, wstyd. Więc nie ma miejsca dla obcych i już, etaty są zaklepane na 50 lat naprzód minimum. Ci szeregowcy, to im się w głowach już do reszty poprzewracało, awansować by sobie chcieli. Przychodzi taki jeden z drugim prosto z ulicy i oczekuje cudów. To jest życie a nie bajka

Reklama