Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Militaryzacja telekomunikacji a bezpieczeństwo; Ukraina obawia się rosyjskich prowokacji

Okręt desantowy Kaliningrad - fot. Andrzej Nitka
Okręt desantowy Kaliningrad - fot. Andrzej Nitka

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jarosław Twaróg, Dziennik Gazeta Prawna, „Niebezpieczna militaryzacja telekomunikacji w imię bezpieczeństwa”: Opinia na temat militaryzacji infrastruktury krytycznej telekomunikacji. „Profesjonalna polityka bezpieczeństwa państwa i obywateli powinna polegać na stałej identyfikacji takich wrażliwych miejsc - węzłów - i ich ochronie. Trudność w identyfikacji największych zagrożeń rośnie wraz ze wzrostem poziomu usieciowienia cywilizacji technicznej. Mimo wszelkich starań nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa. Budowa systemu bezpieczeństwa to stale wybieranie mniejszego zła. Paranoja militarna nieuchronnie prowadzi do absurdów i śmieszności. Wielu pamięta czasy, gdy dokładny plan Moskwy można było kupić np. w Berlinie Zachodnim, ale nie w Moskwie. W Polsce zrobienie rodzinnego zdjęcia z mostem albo dworcem kolejowym w tle mogło się źle skończyć dla fotografa, bo było traktowane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Dlatego ważne jest, byśmy nie dali się zwariować.”


Gazeta Polska Codziennie, „Po Nord Streamie 2 inwazja na Ukrainę”: Ukraina obawia się rosyjskich prowokacji. „Szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych w weekend, że po uruchomieniu gazociągu Nord Stream prowokacji i ataków wobec jego kraju. [...] Dlatego oczekujemy, że będą prowo­kacje i próby ataków terrorystycznych na naszym od­cinku gazociągu. Wtedy [na Kremlu] powiedzą: Zobaczcie, to dlatego puszczamy gaz przez Nord Stream 2 - dodał ukraiński minister.”


Marek Budzisz, Sieci, „Jak wygrać wojnę z Rosją”: Wiele ośrodków analitycznych jest zdania, ze konflikt NATO-Rosja jest nieunikniony a symulacje konfliktu ostrzegają przed rosyjską przewagą. „Wszystkie symulacje wojenne renomowanych zachodnich ośrodków analitycznych skłaniają do wniosku, że Polska powinna się zacząć intensywnie zbroić znacznie wcześniej, niż to planowała [...] Wszystkie te ośrodki analityczne zajmowały się jedną kwestią, mianowicie poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, jak będzie przebiegała ewentualna wojna z Federacją Rosyjską o państwa bałtyckie, i wszystkie doszły, różniąc się w szczegółach, do podobnych wniosków. NATO przegra pierwszą jej fazę, ale ma szansę odbić okupowane przez Rosjan obszary, przywracając stan sprzed wojny.”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama