Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Marynarka Wojenna odżyje dzięki polskim stoczniom?; Organizacja szczytu NATO w cieniu infoafery; Gen.Polko o groźbach Putina; Sekretarz NATO w Warszawie; Lider Zmiany szpiegował jawnie?; Putin grozi Polsce i Rumunii
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Wojciechowski, Gazeta Wyborcza, "Stocznie budują flotę wojenną": Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje dozbrojenie Marynarki Wojennej RP w 30 nowych jednostek. Koszt przedsięwzięcia to 13,7 miliarda złotych. "Kormoran jeszcze w tym roku - Kontrakt na dostarczenie niszczyciela podpisano we wrześniu 2013 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding - [...] Kontrakt obejmuje budowę prototypu z terminem przekazania przewidzianym na koniec 2016 roku, a także dwóch jednostek seryjnych. Ich realizacja przewidziana jest po zdaniu pierwszego okrętu. [...]Okręt Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym."
Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, "Od infoafery do szczytu NATO": Firma, która wygrała przetarg na adaptacje Stadionu Narodowego na którym ma się odbyć szczyt NATO pojawia się w wątkach tak zwanej infoafery. Już w tym tygodniu spółka ma rozpocząć prace na obiekcie.
Mateusz Zardzewiały, Super Express, "To dowód na bezsilność Putina": Wywiad z gen. Romanem Polko. Były wiceszef BBN komentuje słowa Władimira Putina w kontekście wypowiedzi grożących Polsce i Rumunii za budowę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. "W tej chwili nąjistotniejszym elementem jest dobra dyplomacja. Rzeczą, która najbardziej nam zagraża, jest brak spójności wewnątrz NATO. A ten brak jednolitości widać gołym okiem. Ćwiczenia Sojuszu czy jego rotacyjna obecność w naszym regionie Europy są głównie amerykańską inicjatywą. Dlatego, po pierwsze, musimy utrzymać to, co jest dobre w naszych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi."
Fakt, "Szef NATO w Warszawie": "Jaki jest stan przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Warszawie Sprawdzi to osobiście sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Dziś przylatuje do Polski. Spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą."
Michał Krzymkowski, Newsweek, "Robił to jawnie": Nie milkną echa zatrzymania lidera polskiej parti pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej. "Z naszych informacji wynika, że relacje z Bondarenką - z którym Piskorski poznał się w 2004 r. w Moskwie podczas wizyty Andrzeja Leppera - to jeden z głównych wątków śledztwa. Były poseł gościł u niego w grudniu i styczniu, uczestniczył we wspólnej konferencji prasowej w Moskwie i na jego zaproszenie odwiedził Krym. W kwietniu był z nim w Katyniu. Według ustaleń Newsweeka w czerwcu fundacja Bondarenki miała opłacić wyjazd Piskorskiego i jego współpracowników do Czeczenii, a w sierpniu zorganizować im podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał (pretekstem ma być wizyta w polskiej wiosce)."
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "NATO bije Rosję technologią": Według wpływowego portalu Defense One, Rosja bije NATO swoją liczebnością, jednakże NATO może pokonać Rosję swoim uzbrojeniem. "Liczebna przewaga Rosjan rozbija się o stan uzbrojenia i jego stopień zaawansowania technicznego większości oddziałów. Pod tymi względami NATO już prezentuje się lepiej od Rosji. Ponadto, w następstwie poczynań Kremla w Donbasie, Pentagon rozpoczął modernizację wojsk pancernych. W najbliższym czasie Amerykanie planują zakupienie systemu Trophy, który jest aktywnym systemem obrony dla czołgów i transporterów opancerzonych Stryker. Właśnie 75 amerykańskich transporterów Stryker wzięło udział w ćwiczeniach na Litwie, Łotwie, w Estonii i Polsce w ciągu ostatniego roku."
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Putin znów grozi": Prezydent Rosji - Władimir Putin - grozi odpowiedzią na amerykańską tarczę antyrakietową w Polsce i Rumunii. "Według Putina tarcza grozi rosyjskim wyrzutniom jądrowym, chociaż SM-3 przeznaczone są do niszczenia rakiet balistycznych znajdujących się już w locie w górnych warstwach atmosfery i przestrzeni kosmicznej. Przy czym technicznie nie są w stanie zagrozić ani Iskanderom w obwodzie kaliningradzkim, ani bazującym w Rosji rakietom międzykontynentalnym."
Remigiusz Półtorak, Dziennik Polski, "Spokojnie to tylko słowa Putina": Autor komentarza uspakaja opinię publiczną w kontekście ostrych słów prezydenta Rosji, który grozi odpowiedzią militarną względem budowy tarczy antyrakietowej w Polsce oraz Rumunii. "Rosyjski prezydent zaszedł w swojej retoryce już tak daleko, że od czasu do czasu musi podtrzymywać napięcie. Szczególnie na użytek wewnętrzny, bo jakiekolwiek ustępstwo albo krok w tył mogą zostać odebrane jako uległość, słabo wytłumaczalna dla zwykłych Rosjan. Wątpliwe jednak, aby powtarzające się groźby wywoływały jeszcze nadmierną nerwowość w zachodnich stolicach, nawet jeśli o Moskwie można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że potrafi zachowywać się w sposób przewidywalny."
Grzegorz Kostrzewa - Zorbas, W Sieci, "Kobieta dowodzi Ameryką Północną": "Pani generał Lori Robinson rozbiła szklany sufit - dowodzi obroną USA i całego kontynentu północnoamerykańskiego. Byłaby odpowiedzialna za odpieranie ataków Rosji, Chin lub islamistów. Na świecie dokonuje się rewolucja w dostępie kobiet do ról bojowych. Stanowią już ponad 10 proc. żołnierzy państw NATO. Polska jest liderem Sojuszu, jeśli chodzi o tempo wzrostu udziału kobiet w siłach zbrojnych"
Marek Migalski, Do Rzeczy, "Musimy zbudować system obrony terytorialnej": Wywiad z byłym wiceministrem obrony narodowej, Romualdem Szeremietiewem. Rozmówca omawia bieżące wydarzenia geopolityczne w obszarze Polska - Rosja oraz prezentuje autorskie koncepcje budowy systemu obrony terytorialnej.
Patryk Drabek, Polska - Dziennik Zachodni, "Po zakupy wyślemy drony? Już niebawem": Rynek bezzałogowych statków powietrznych się powiększa w bardzo dynamicznym tempie. Już teraz służą prawie wszystkim służbom mundurowym, dbając o nasze bezpieczeństwo.
Przemysław Harczuk, Gazeta Polska Codziennie - Warszawa, "Warszawa (nie)bezpieczna?": Władze stołecznego ratusza pomimo incydentu terrorystycznego, negują potrzebę uchwalenia ustawy antyterrorystycznej. "Nieprzewidzianą sytuacją była bez wątpienia próba ataku na radiowozy policyjne na terenie komisariatu we Włochach. Policja zadziałała sprawnie, tragedii udało się zapobiec. Faktycznie od kilku miesięcy, a więc od zamachów w Paryżu i Brukseli jest bardziej zsynchronizowana współpraca pomiędzy miastem stołecznym i rządem w kwestii bezpieczeństwa. Na tym jednak współpraca się kończy. Odpowiedzią na zagrożenia terrorystyczne ma być przygotowana przez rząd ustawa antyterrorystyczna. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła jednak, że nie jest ona potrzebna [...]"
rozczochrany
Piskorski nie jest ruskim szpiegiem tylko jawnym lobbystą. Puki nie udowodni mu się przestępstwa nie można go skazać. Służbom potrzebny był medialny sukces, więc poszły na łatwiznę. Ja chciałbym by polskie służby zaczęły być profesjonalne i wzięły się do roboty. By aresztowały prawdziwych szpiegów wykradających informacje. I to zarówno szpiegów rosyjskich jak i niemieckich, amerykańskich, izraelskich, brytyjskich, francuskich... wszystkich, bo są tak samo szkodliwi i niebezpieczni dla nas, Polaków.
gl
30 nowych jednostek ? Podstawowe pytanie za ile dekad to nastąpi oczywiście kwota 13 mld zł jest mocno niedoszacowana. A gdzie dialogi techniczne, fazy koncepcyjno analityczne i całe te badziewie drenujące kieszeń podatnika. Ślązak do 2020r ma być dokończony, zaś planowaną, pełną zdolność operacyjną ma osiągnąć około 2025r. Toż to wszystko kpina.
Bazyli
Uuu, poławiacz min Kormoran, nowy logistyk, nowy tankowiec, seria holowników - a wszystko z polskich stoczni po kosmicznych cenach, to postawi na nogi MW RP. Rosja groziła i się doigrała.