Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Kulisy przejęcia CEK NATO; Wymiana żołnierzy USA w ramach operacji Atlantic Resolve; Wywiad z szefem MSZ; Wywiad z polskim ambasadorem przy NATO; Międzynarodowe sukcesy żołnierzy WOT; Bezpieczeństwo cudzoziemców w Somalii
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Zajazd. Kulisy rozprawy z Centrum Eksperckim Kontrwywiadu”: Analiza akt sprawy dotyczącej kontrowersyjnego wejścia przedstawicieli byłego ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. „Komisja Bartłomieja Misiewicza miała znaleźć dowody na przestępstwa służb z czasów rządów PO. Nic z tego nie wyszło, a spór o Centrum zamienił się w awanturę o czytnik książek i pogniecione garnitury”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykanie stawiają na odstraszanie”: Zmiana amerykańskich jednostek stacjonujących w Europie w ramach operacji „Atlantic Resolve”. „Amerykańska 2. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (2nd Brigade Combat Team, 2. BCT) z 1. Dywizji Kawalerii (US 1st Cavalry Division) wraz z 3. Powietrzną Brygada Bojową USA (3th Combat Aviation Brigade, 3. CAB) z 3. Dywizji Piechoty zostaną w połowie października dyslokowane do Europy w ramach operacji Atlantic Resolve.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Solidaryzuję się z walką o wolność w Hongkongu. I Rosji”: Wywiad z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. „Andrzej Duda nie obiecał Donaldowi Trumpowi wsparcia USA w razie wojny z Iranem - uważa Jacek Czaputowicz, szef MSZ. Rosja wycofała się z tych terenów. Ale Moskwa nadal łamie prawo międzynarodowe, nie wprowadza w życie porozumień mińskich. A skoro tak utrwala swoją politykę, to utrwala się też obecność Amerykanów w Polsce.”
Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Nabieramy doświadczenia”: Wywiad z por. Witoldem Surą z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. „Żołnierze z 3. PBOT zajęli w ogólnej klasyfikacji 13. miejsce na 29 drużyn. Pierwsze 11 miejsc zajęły drużyny z Estonii. Gospodarz ma tu przewagę - zna trasę, zadania, jest na swoim terenie. W rywalizacji międzynarodowej 3. PBOT zajęła 3. miejsce - zaraz po Finlandii oraz Kanadzie. Za Polską reprezentacją znalazły się Francja, Belgia, Rumunią Łotwa, Litwą USA, Włochy czy Dania. Żołnierze z 3. PBOT zajęli 2. miejsce podczas konkurencji strzeleckiej oraz wygrali konkurencję crossfitową.”
Jacek Pawlicki, Newsweek, „Kurort w piekle”: Czy Somalia, którą targają zbrojne konflikty ma szanse stać się bezpiecznym kurortem turystycznym? „Peace Hotel jest jak biała flaga - mówił w jednym z wywiadów. Układy z wojskiem, zbrojnymi milicjami i najpewniej też z terrorystami to temat tabu, ale ów model biznesowy sprawdza się, bo Peace Hotel ani razu nie był celem zamachu. Biznesmen otworzył dwa kolejne - Peace Hotel 2 przeznaczony jest dla dziennikarzy, zaś w Peace Hotel 3, niedaleko pałacu prezydenckiego, zatrzymują się biznesmeni i urzędnicy. - Wierzę, że Somalia będzie kiedyś krajem turystycznym. [...]”
Igor Chudziński, Polska The Times, „Mamo, zostałem żołnierzem, ale... tylko na jeden dzień”: Reportaż uczestnika akcji „Wojskowe Wyzwanie”, w której każdy mógł zostać żołnierzem na jeden dzień i sprawdzić swoje predyspozycje do zawodowej służby wojskowej. „Będąc dzieckiem, marzyłem o tym by zostać żołnierzem. Opowieści ojca z wojska i wspomnienia wujków o przepustkach, które kończyły się w karnym areszcie, jeszcze bardziej potęgowały moje zainteresowanie armią. Obowiązkowa służba - ku radości mamy- mnie ominęła, ale marzenie z dzieciństwa zrealizowałem. Dzięki akcji <<Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej>> w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, przez jeden dzień mogłem poczuć się jak żołnierz.”
Marcin Makowski, Do Rzeczy, „Podstawowym gwarantem bezpieczeństwa powinny być nasze siły zbrojne”: Wywiad z ambasadorem Polski przy NATO i byłym wiceministrem obrony narodowej Tomaszem Szatkowskim. „To, nad czym obecnie pracujemy z Amerykanami, można zdefiniować jako zestaw, który będzie umożliwiał szybką integrację sił wielkości dywizji w przypadku konfliktu, wzbogacony o dodatkowe,<<ponaddywizyjne>> zdolności rozpoznawcze wojsk specjalnych i przyjęcia sił itp.”
Maciej Pieczyński, Do Rzeczy, „Kto dał nam więcej niż Amerykanie?”: Wywiad z byłym szefem resortu spraw zagranicznych, Witoldem Waszczykowskim. „Jeszcze w czasie, gdy byłem ministrem spraw zagranicznych, rozpoczęliśmy poważne rozmowy o dostawach gazu na wiele lat. Czy to jest mało?! Kto dał nam więcej niż Amerykanie?! To ogromny skok w dziedzinie naszego bezpieczeństwa. Do NATO weszliśmy w 1999, ale po 2015 r. to NATO weszło do Polski! Głównie dzięki przychylności Amerykanów. Dopytywanie w stylu: <<A co nam jeszcze mogą dać Amerykanie?>> to malkontenctwo.”
Palmel
Solidaryzuję się z walką o wolność w Hongkongu i Rosji - a co nas Rosja i Hongkong obchodzi nikt nigdy nie pisze ani nie przeprowadza analiz jakie będą konsekwencja takich działań i co może nas spotkać, Francuzi i Niemcy myślą gospodarczo teraz francuski prezydent został zaproszony na defiladę 9 maja w Moskwie może Niemcy też przyjadą a my jak zwykle obudzimy się z ręka w nocniku
andy
co z zagazowaniem węgla ... ? -dlaczego pomimo tylu programów "plus" ( oprócz celi plus ...) nie ma programy węgiel plus na który potrzeba około 300 mln ( na początek ...)