Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. PGZ.

Poniedziałek z Defence24.pl: Członkowie NATO zwiększają wydatki na obronność; Testy poligonowe nowego Borsuka; Chińska aktywność wywiadowcza w Polsce; Nie żyje wice szef Al-Kaidy; Czy uda się zakończyć konflikt o Górski Karabach?

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Sojusz Północnoatlantycki wydaje więcej. I patrzy w gwiazdy”: W ubiegłym tygodniu Kwatera Główna NATO w Brukseli, opublikowała szacunkowe wydatki na obronność poszczególnych państw w 2020 roku. Według tych danych, coraz więcej sojuszników dochodzi do wymaganych 2 procent PKB wydawanych na obronność. „W tym roku 10 z 30 krajów NATO wyda na obronność ponad 2 proc. PKB. Oprócz opublikowania danych o wydatkach Sojusz ogłosił, że stworzy Centrum Kosmiczne z siedzibą w niemieckim Ramstein [...] już prawie rok temu Sojusz uznał kosmos za kolejny obszar działań operacyjnych obok lądu, morza, powietrza i cyberprzestrzeni. To istotne, ponieważ Pekin już lata temu zademonstrował zdolność do strącania satelitów, a Moskwa jest oskarżana o prace nad satelitami mającymi zdolność do zwalczania innych satelitów [...] Wartość satelitów dla wojska jest nie do przecenienia. Na nich opiera się m.in. system GPS czy systemy ostrzegania o wystrzeleniu pocisków balistycznych.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Dobry, bo polski i skuteczny”: Na poligonie w Drawsku Pomorskim przeprowadzono badania nowego pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk. Obecnie wojskowi eksperci analizują czynności związane z oceną przeprowadzonych badań i ich wpływu na konfigurację sprzętu wojskowego. „We wrześniu na poligonie w Drawsku Pomorskim pojawił się prototyp nowego bojowego pływającego wozu piechoty (NBPWP) pk. Borsuk. Pojazd, wraz z zainstalowanym zdalnie sterowanym systemem wieżowym ZSSW-30, przeszedł serię badań i sprawdzeń, w tym testów ogniowych. [...] Załogę Borsuka stanowią dowódca, działonowy oraz kierowca. Sam zaś pojazd jest przystosowany do transportu sześciu wojskowych desantu. Ten NBPWP jest wyposażony w silnik wysokoprężny MTU 8V199 TE20 o mocy 720 KM, dzięki któremu może osiągnąć prędkość do 80 km/h. Załoga dysponuje systemem ostrzegania Obra-3 i systemem komunikacji cyfrowej Fonet. Na wyposażeniu Borsuka znajdują się ponadto systemy zarządzania polem walki, odbiornik nawigacji satelitarnej TA- LIN 5000 oraz przyrządy rozpoznania skażeń PIMCO Chardes II.”


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Chiński wywiad prowadzi w Polsce intensywne rozpoznanie”: Z chińskiego przedsiębiorstwa wyciekła lista osób będąca w zainteresowaniu tamtejszego wywiadu. Na liście znaleźli się polscy obywatele. Zbierane przez chiński wywiad wojskowy informacji na temat wyselekcjonowanych osób mogą być wykorzystywane w procesach profilowania, planowania i realizacji podejścia do działań aktywnych przeciwko bezpieczeństwu Polski. „Chiński wywiad wojskowy od lat na masową skalę zbiera informacje o najważniejszych polskich urzędnikach oraz ich rodzinach. [...] W zainteresowaniu chińskiego wywiadu wojskowego znaleźli się ponadto polscy emerytowani wojskowi, byli szefowie służb specjalnych, sędziowie, ekonomiści, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, a nawet groźni przestępcy.”


Gazeta Polska Codziennie, „Al-Kaida traci jednego z przywódców”: Zginął kolejny lider Al -Kaidy w operacji afgańskich służb. Tymczasem wojska amerykańskie są nadal wycofywane z Afganistanu. „Nie żyje jeden z najważniejszych członków AI-Kaidy. Uważany za wiceszefa tej terrorystycznej organizacji Abu Muhsin al-Masri miał zostać zabity przez afgańskie siły bezpieczeństwa. Znajdował się on na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów amerykańskiego FBI. [...] Al-Masri zginął - jak podają afgańskie służby - w trakcie operacji specjalnej w prowincji Ghazni na wschodzie Afganistanu. Wywiad tego kraju uważa, że był on najwyższym liderem Al-Kaidy na subkontynencie indyjskim. Dżihadysta był oskarżany przez USA o zapewnianie środków materialnych organizacjom terrorystycznym, a także spiskowanie w celu zabicia amerykańskich obywateli.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Wojna, która rozpełza się na kolejne państwa”: Czy uda się zakończyć konflikt o Górski Karabach? „Moskwa nie wie, jak rozwiązać problem Karabachu i rozgląda się w poszukiwaniu pomocy. [...] Wojna o Górski Karabach trwa już od miesiąca i pochłonęła prawdopodobnie kilka tysięcy ofiar. Obecnie Ormianie ją przegrywają, a armia azerska zajęła znaczną część terytorium administrowanego wcześniej przez rząd ormiańskiego Górskiego Karabachu. Przede wszystkim oddziały ormiańskie zostały wyparte z południowej części rejonu, graniczącego z Iranem. Zaciekłe walki prowadzone tuż za granicą wywołały zdenerwowanie w Teheranie, pociski bowiem (nie wiadomo czyje) spadały na teren Iranu.”


Andrzej Poczobut, Gazeta Wyborcza, „Telefon z Waszyngtonu do Mińska”: Zatrzymany na Białorusi 44-letni Amerykanin białoruskiego pochodzenia, jest znanym spin doktorem, który pracował przy kampaniach wyborczych Baracka Obamy i Berniego Sandersa. USA domagają się uwolnienia swojego obywatela. „Aleksander Łukaszenka rozmawiał w sobotę wieczorem z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Rozmowa miała dotyczyć uwolnienia Amerykanina od trzech miesięcy więzionego przez władze Białorusi. [...] Z inicjatywą wyszła strona amerykańska. Według Amerykanów Pompeo domagał się od Łukaszenki pozwolenia na opuszczenie Białorusi dla amerykańskiego obywatela Witała Szklaraua. - [...] Nie jest jasne, co łączyło Amerykanina z wagnerowcami. Aresztowano go w Homlu, gdzie przebywał u swoich rodziców, a rosyjskich bojowników”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama