Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Co dalej z programem „Harpia”?; Kłopotliwy raport CSBA; Izraelskie firmy zbrojeniowe gotowe do współpracy z PGZ; Narastający konflikt w Libii; Wyrok dla rosyjskiego oficera za walkę po stronie IS

Fot. USAF
Fot. USAF

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Amerykanie chcą uzbroić NATO w F-35”: Polityczna atmosfera wokół zakupu nowych myśliwców jest dobra zarówno w Polsce jak i za oceanem, jednakże cała procedura pozyskania myśliwców piątej generacji będzie długa i żmudna. „Niedawno spytaliśmy o cenę i czas dostaw samolotów F-35, F-16 i F-18. Teraz głównym tematem jest myśliwiec piątej generacji, którego jedna sztuka kosztuje ok. 100 mln dol. [...] Biorąc pod uwagę, że sam zakup to tylko pierwszy krok, a wyzwaniem będzie też wspomniane wdrażanie systemów szkoleniowego czy logistycznego, to w Wojsku Polskim jest dwóch oficerów, którzy byliby to w stanie efektywnie zrobić. Ale żaden z nich pełnomocnikiem nie został.” 


Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Zalążki profesjonalnego lobbingu”: Zamówiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej raport Center for Strategie and Budgetary Assessments (CSBA) miał pomóc w sprawie modernizacji polskiej armii i decyzji dotyczących zakupu nowego sprzętu. Jednak jego propozycje nie są zbieżne z linią resortu obrony. „Resort Mariusza Błaszczaka słusznie kalkuluje, że zawarte w raporcie CSBA eksperckie opinie trafią do kongresmenów, którzy będą decydować o budżecie na obronność. Ale dalej już mogło pójść coś nie tak, bo raport stoi w sprzeczności z polityką MON. Polska twierdzi, że trzeba koniecznie zwiększyć liczebność armii. Amerykanie z CSBA - że proporcje są w porządku, trzeba tylko dokonać modernizacji.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Izraelskie rakiety kuszą armię”: Izraelskie firmy zbrojeniowe zamierzają przyspieszyć ekspansję w Polsce, oferując wojskowe technologie, których nie ma w swojej ofercie Polska Grupa Zbrojeniowa. „Jesteśmy gotowi współdziałać z PGZ przy planowanej budowie tarczy powietrznej krótkiego zasięgu <<Narew>>.[...] Strona izraelska nie widzi też przeszkód, by negocjować z polskim przemysłem warunki produkowania rakietowej broni nie tylko dla własnej armii, ale także na rynki trzecie.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Libia u progu kolejnej wojny”: Grupa G7 wezwała strony konfliktu do zaprzestania walk w Libii i zagroziła, że odpowiedzialni za ich wybuch zostaną rozliczeni. „Walki pomiędzy siłami rządowymi i rebeliantami w Libii, które rozpoczęły się w połowie tygodnia, dotarły już do przedmieść stolicy. Społeczność międzynarodowa wzywa zwaśnione strony do rozpoczęcia negocjacji pokojowych. [...] W Nowym Jorku odbyło się awaryjne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. W rezolucji rada wezwała siły Haftara do zaprzestania jakichkolwiek ruchów wojsk, a wszystkich zaangażowanych w konflikt do deeskalacji działań zbrojnych. Rezolucja została przyjęta jednogłośnie - zagłosowała za nią także Rosja […]”


Mike Bruszewski, Gazeta Polska Codziennie, „Z rosyjskiego ministerstwa obrony do IS”: W sądzie wojskowym w Rostowie stanęła sprawa byłego oficera, który pracował w ministerstwie obrony Federacji Rosyjskiej, dosłużył się stopnia kapitana rezerwy po czym uciekł do Syrii, by stanąć do walki jako bojownik Państwa Islamskiego. „Moskwa ma problem z Denisem Chisamowem, naukowcem, ekspertem ds. bezpieczeństwa, oficerem, który służył w rosyjskim MON czy nawet miał być nadzorcą komórek wywiadowczych. Były oficer z militarnych salonów Federacji Rosyjskiej uciekł do Syrii, by przystąpić do tzw. Państwa Islamskiego (IS). Sąd w Rostowie skazał go na 19 lat kolonii karnej.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.