Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Były żołnierz GROM nowym dowódcą Straży Marszałkowskiej?; Gen. Skrzypczak o możliwych scenariuszach wojny; Wywiad z wiceministrem Kownackim; O cyberbezpieczeństwie w Monachium; Francja wysyła komandosów do Afryki

Fot. Tomasz Nowak.
Fot. Tomasz Nowak.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, "Czy szef straży będzie z GROM?": Trwają spekulacje na temat nowego szefa Straży Marszałkowskiej. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem, będzie objęcie stanowiska przez byłego żołnierza jednostki specjalnej GROM.


Waldemar Skrzypczak, Wprost, "Scenariusze wojny z Rosją": Opinia gen. Waldemara Skrzypczaka na temat możliwości wybuchu wojny z Rosją. "Od ponad dwóch lat wielu ekspertów snuje możliwe scenariusze wojny w Europie. To konsekwencja nieprzewidzianej przez Zachód agresji Rosji na Ukrainę. Mnogość tych prognoz skłania do refleksji nad odpowiedzią, czy wojna jest możliwa. Jako wojskowy powinienem powiedzieć, że tak. Jednak ocena sytuacji Rosji niekoniecznie skłania do tego stwierdzenia. [...]"


Łukasz Warzecha, Do Rzeczy, "Nowy kształt sił zbrojnych": Wywiad z wiceministrem obrony Narodowej, Bartoszem Kownackim. Wiceminister wypowiada się na temat nowego systemu dowodzenia, który ma zastąpić dotychczasową strukturę, wprowadzoną w poprzedniej kadencji sejmu. Wiceminister Kownacki również komentuje bieżące wydarzenia dotyczące formowania Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Współpraca z sojusznikami priorytetem": Podczas Monachijskiej Konferencji rozmawiano również na temat cyberbezpieczeństwa. "Zdaniem eksperta ds. cyberbezpieczeństwa Kamila Basaja Monachium potwierdziło, że zagrożenia związane z wpływem informacyjnym zaczynają być traktowane coraz poważniej. - Wojna informacyjna, czyli w praktyce szereg działań i technik manipulacji mających wpływ na zmianę środowiska poznawczego dla odbiorców, ma duży potencjał kształtowania postaw, a w konsekwencji wpływ na decyzje podejmowane przez społeczeństwa. W dobie społeczeństwa informacyjnego, opartego na swobodnym dostępie do wszelkich źródeł informacji, ośrodki zajmujące się kształtowaniem zmanipulowanego środowiska informacyjnego mają duże możliwości do realizacji celów propagandowych"


Nasz Dziennik, "Komandosi lecą do Afryki": Francja boi się połączenia sił dżihadystów z Państwa Islamskiego w Mali z ugrupowaniem Boko Haram. "[...] francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian, grupa 50-80 komandosów ma zostać rozmieszczona w pobliżu granicy z niespokojnym Mali. O wsparcie armii Nigru zwrócił się do Francji prezydent tego kraju Mahamadou Issoufou, który w sobotę rozmawiał z Le Drianem podczas jego krótkiej wizyty w stolicy kraju, Niamey. Kontyngent będzie wyposażony m.in. we własne środki obrony powietrznej i wsparcie lotnicze dla wojsk Nigru. Oprócz tego już za kilka dni na zachodzie kraju, w regionie Tillaberi, swoją misję rozpocznie francuska jednostka łączności i wsparcia operacyjnego."

Reklama

Komentarze

    Reklama