Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Były szef AW o ochronie cyberprzestrzeni; Friedman o kryzysie w relacjach USA-Rosja; Coraz gorsze stosunki Berlina z Ankarą przyniosą następną falę uchodźców w Europie?; Analiza potencjału militarnego Irlandii
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Hakerzy mogą sparaliżować kraj”: Wywiad z byłym szefem Agencji Wywiadu - Grzegorzem Małeckim – który przestrzega przed nieuchronnym zmasowanym atakiem hakerskim na polską infrastrukturę informatyczną. „Atak nastąpi, pytanie kiedy. Potrzebujemy jednego podmiotu kreującego politykę państwa w zakresie cyberbezpieczeństwa.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Atak na Clinton odwrócił się przeciw Putinowi”: Wywiad z Georgem Friedmanem, szefem ośrodka analiz geopolitycznych Stratfor. „Ani Biały Dom, ani Kongres nie chce wojskowej konfrontacji z Rosjanami. Ameryka, ale też Rosja nie mogą poprowadzić wojny na Ukrainie: to zbyt duży kraj.”
Jakub Mielnik, Wprost, „Łaźnia turecka”: Gęstnieje atmosfera między Berlinem i Ankarą. Polityczne przepychanki mogą osłabić NATO oraz przynieść nową falę uchodźców z Bliskiego Wschodu. „Prezydent Erdogan świetnie zdaje sobie sprawę, że Berlin nie może przeciągać za bardzo liny, bo to on jest gwarantem względnego uspokojenia ruchów migracyjnych do UE. Turcy już kilka razy dawali jasno do zrozumienia, że jeśli Berlin czy Bruksela zaczną za bardzo naciskać na Ankarę, umowa o powstrzymywaniu nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu zostanie zerwana. Ostania rzecz, jakiej życzyłaby sobie kanclerz Merkel przed jesiennymi wyborami, to nowa fala imigrantów maszerująca przez Bałkany do Niemiec.”
Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Dublin broni się skromnie”: Analiza potencjału militarnego Irlandii, która nie jest członkiem NATO. „[...] Wyspiarskie położenie zdaje się zapewniać krajowi zupełne geopolityczne bezpieczeństwo. Sami Irlandczycy wolą nie ryzykować, dlatego utrzymują niewielką zawodową armię. Trudno wyrokować, czy jest to siła odstraszająca. Bardziej adekwatne wydaje się stwierdzenie, że wojsko jest dla Dublina symbolem tradycji.[...] Irlandczycy w 2016 r. wydali na wojsko ok. 990 min dol. To ok. 0,3 proc. PKB. Niewielki budżet obronny pozwala zorganizować niewielkie siły zbrojne. W maju 2016 r. w szeregach armii służyło ok. 9 tyś. żołnierzy.”
Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „Drugi gulfstream w Polsce”: W sobotę powitano drugi samolot, który będzie przewoził najważniejsze osoby w państwie. Uroczystość powitania samolotu odbyła się w Bydgoszczy. „Polska po ponad dwudziestu latach zaczyna odbudowę floty samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie [...]. Natomiast jesienią do Polski przyleci pierwszy używany samolot Boeing 737, który też będzie przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie. Natomiast najpewniej w przyszłym roku Boeing dostarczy dwa nowe samoloty tego typu w wersji z salonką.”
dim
Re: migranci z Turcji A to już kilkakrotnie słychać było na greckich forach tematycznych, że istnieje na ten temat także jakiś "Plan B". Nie piśnięto jaki.