Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Brak porozumienia na linii MON – Prezydent RP; Kolejna próba nuklearna Korei Płn.; Nominacje generalskie nie odbędą się 11 listopada?; Putin rozpocznie konflikt w Naddniestrzu?; Siedlce stolicą WOT

Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Prezydent nieufny wobec ministra obrony narodowej’: Konflikt między Prezydentem Andrzejem Dudą oraz Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem nie gaśnie. Pod dużym znakiem zapytania ciągle pozostają nominacje generalskie, które zostały przesunięte na Święto Niepodległości. Ponownie może dojść do zablokowania nominacji przez Prezydenta RP. „Nie ma terminu spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefem resortu obrony. l nie wiadomo, kiedy zostanie on wyznaczony.”


Robert Stefanicki, Piotr Cieśliński, Gazeta Wyborcza, „Kim odpala bombę «wodorową»”: Kolejna próba nuklearna Korei Północnej. Czy czeka nas konflikt USA – Korea Północna? „Korea Północna przeprowadziła w niedzielę swoją szóstą próbę atomową. Wybuch był silniejszy od poprzednich, lecz eksperci wątpią w przechwałki Pjongjangu, że była to bomba wodorowa [...]. Większość ekspertów uważa wybuch wojny między USA i KRLD za mało prawdopodobny: Koreańczycy nie zaatakują pierwsi, bo byłoby to działanie samobójcze, a Amerykanie - bo zdają sobie sprawę, że ceną za pokonanie reżimu byłaby destabilizacja na skalę globalną i olbrzymia liczba - mówi się o milionie - ofiar.”


Magdalena Rubaj, Fakt, „Prezydent nie mianuje generałów jesienią”: Konflikt Pałacu Prezydenckiego z MON trwa. Jest bardzo prawdopodobne, że nominacje generalskie nie odbędą się również na Święto Niepodległości. „Prezydent nie zamierza ustępować w sporze Antonim Macierewiczem (69 l.). Nie będzie kroku w tył. Jeżeli szef MON nie wycofa się z postępowania w sprawie ważnego oficera z BBN i reformy systemu dowodzenia, także 11 listopada Andrzej Duda (45 l.) nie mianuje nowych generałów.”


Jakub Mielnik, Wprost, „Operacja Naddniestrze”: Kiedy NATO oraz sojusznicy z państw bałtyckich obawiają się napaści na przesmyk suwalski, Putin rozpocznie konflikt w Naddniestrzu? „Gdy oczy świata zwrócone są na Białoruś, gdzie Moskwa przygotowuje potężne manewry na pograniczu Mołdawii i Ukrainy dojrzewa nowy konflikt, idealny dla politycznych potrzeb Kremla. [...] Spięcie na tyle niewielkie, żeby dało się przeprowadzić i kontrolować łatwiej niż wojnę na Ukrainie. Bo tylko wtedy da się je wykorzystać w pełni zarówno w rozgrywce z Europą, jak i na potrzeby wewnętrznej polityki w Rosji. Miejsca takiego konfliktu nie trzeba zresztą długo szukać. I wcale nie znajduje się ono w trójkącie między Białorusią, Polską i państwami bałtyckimi.”


Anna Nagel, Polska The Times, „Ratują na lądzie i morzu”: Śmigłowce wielozadaniowe są przyszłością nie tylko cywilnych służb podejmujących akcje ratunkowe, ale również sił zbrojnych, które wykorzystują je podczas misji. „Sokół doskonale sprawdza się w każdej sytuacji. Wykorzystywany jest m.in. w ratownictwie medycznym i górskim. [...] Globalna flota AW101 już wylatała ponad 388 tyś. godzin w wymagających warunkach operacyjnych, w tym na Bałkanach, w Iraku, Afganistanie oraz w ramach misji antypirackiej „Atalanta" u wybrzeży Somalii.”


Jarosław Molga, Gazeta Polska Codziennie, „Mazowiecka stolica obrony terytorialnej”: W przyszłym roku ma zostać otworzone w Siedlcach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Centrum ma mieć charakter międzynarodowy, gdzie będą wykładać również szkoleniowcy z państw NATO. „Wczoraj wojskową przysięgę na siedleckim stadionie złożyli żołnierze z 11. batalionu piechoty w Siedlcach oraz z 14. batalionu piechoty w Bielsku Podlaskim wchodzących w skład 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Siedlce stają się stolicą tej formacji na Mazowszu. W przyszłym roku ma tutaj zacząć działać Centrum Szkolenia. Miasto uważa armię za jeden z najważniejszych elementów tożsamości i jednocześnie czynnik rozwoju Siedlec.”


Anna Szymczak, Do Rzeczy, „Polska zbrojna”: Już jutro rozpoczną się najważniejsze targi zbrojeniowe w tej części Europy. „Przemysł zbrojeniowy jest tak samo ważnym elementem bezpieczeństwa państwa jak wojsko. Ma ponadto kapitalne znaczenie dla gospodarki, stanowiąc jedną z najbardziej innowacyjnych branż, co doskonale widać na corocznych kieleckich targach zbrojeniowych.”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama