Poniedziałek z Defence24.pl: Brak ochrony kontrwywiadowczej organizacji proobronnych i lobbing na rzecz dostępu do broni palnej; Możliwe scenariusze wzmocnienia sił amerykańskich w Polsce; Pentagon nie będzie rekomendował stałych baz w Polsce

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Anna Gielewska, Daniel Flis, Wprost, „Zabawy z bronią”: Dziennikarskie śledztwo dotyczące szkoleń organizacji proobronnych oraz lobbingu na rzecz liberalizacji przepisów o dostępie do broni palnej. „Finansowane z budżetu państwa organizacje paramilitarne prowadzą lobbing na rzecz łatwego dostępu do broni. Ujawniamy kulisy ich działalności. […] Największym problemem jest brak osłony kontrwywiadowczej takich organizacji. Nikt ich porządnie nie sprawdza, możliwość przenikania tam choćby aktywistów prorosyjskich jest wysoka. To są sprawy zasadnicze, zwłaszcza gdy członkowie tych organizacji biorą udział w takich ćwiczeniach jak Anakonda. Wojskowy kontrwywiad rzeczywiście niespecjalnie sprawdza, kto działa w organizacjach proobronnych. Ostatnie lata pokazały, że powinien.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Jak Amerykanie wzmacniali wschodnią flankę NATO”: Analiza możliwych scenariuszy zwiększenia amerykańskiej obecności w Polsce. „Zwiększenie liczebności dowództwa dywizji w Poznaniu. Już teraz w miejscu, gdzie się mieści dowództwo, rozbudowywane są możliwości zakwaterowania kolejnych żołnierzy.”
Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „W USA trudno znaleźć entuzjastów budowy w Polsce Fortu Trump”: Pentagon najprawdopodobniej nie będzie rekomendował Kongresowi USA stałej bazy w Polsce. Prawdopodobne są jedynie wzmocnienia rotacyjnych elementów amerykańskiej obecności. „Amerykańscy politycy nie chcą nadmiernie zadrażniać stosunków z Rosją. Dlatego najbardziej prawdopodobny scenariusz to wzmacnianie obecności armii USA w Polsce małymi krokami [...] Stałej bazie w Polsce są przeciwni nie tylko demokraci, ale i bliskie otoczenie Donalda Trumpa [...] Powody, dla których Stany Zjednoczone dotąd nie chciały stworzyć w Polsce stałej bazy, są wielorakie. Po pierwsze, kosztowałaby ona więcej niż mur, który prezydent wymarzył sobie na południowej granicy. Po drugie, brakuje nam właściwie uzbrojonej jednostki, którą można by tam wysłać.”
Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, „MON i RPO murem za żołnierzami”: Przez regulacje prawne Urzędów Pracy, młodzi bezrobotni są pozbawiani ubezpieczenia zdrowotnego i statusu osoby bezrobotnej po odbyciu szkolenia w WOT. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie musiało najprawdopodobniej doprecyzować przepisy dotyczące powoływania do Terenowej Służby Wojskowej w Wojskach Obrony Terytorialnej. „Urzędy pracy odbierają status bezrobotnego członkom Wojsk Obrony Terytorialnej. W ich obronie stają resorty pracy, obrony narodowej i rzecznik praw obywatelskich [...] Skoro urzędy pracy stoją na innym stanowisku, to przy okazji prac nad nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony trzeba zastanowić się nad zamieszczeniem przepisu, który jednoznacznie przesądzałby tę kwestię - mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Black hawki dla specjalsów”: Nowe śmigłowce jeszcze w tym roku trafią do żołnierzy wojsk specjalnych. „W piątek w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojska Polskiego. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln zł. Terminy dostaw śmigłowców zostały przewidziane do końca tego roku. [...] Dzięki modułowej konstrukcji S-70i może być zaadaptowany do różnych misji, takich jak: transport żołnierzy, udział w misjach bojowych, ewakuacja medyczna (MEDEVAC), pomoc humanitarna, misje poszukiwawczo - ratownicze czy transport ładunków, a także do użycia w działaniach szturmowych jako helikopter uzbrojony.”
Kazimierz Sikorski, Polska The Times, „Maduro ma się czego obawiać. Dezerterują wysocy oficerowie armii”: Czołowy przedstawiciel wenezuelskiego wojska w Stanach Zjednoczonych wypowiedział posłuszeństwo Maduro. „Nie opada napięcie w Wenezueli, z jednej strony <<tymczasowy prezydent>> jakim ogłosił się lider opozycji Juan Guaidó. Z drugiej populistyczny władca kraju Nicolas Maduro, który nie zamierza ustąpić ze stanowiska, choć domagają się tego protestujący od wielu dni mieszkańcy tego kraju. [...] Pułkownik Jose Luis Silva oświadczył, że za prawowitego przywódcę narodu uznaje Juan Guaidó. Dezercja Silvy może zmienić sytuację w Wenezueli.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Black hawki dla komandosów jeszcze w tym roku”: Resort obrony narodowej ogłasza sukces w związku z podpisaniem kontraktu na dostarczenie czterech maszyn typu Black Hawk. Nowy sprzęt pozyskano w trybie pilnej potrzeby operacyjnej. „Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak nową inwestycję przedstawił jako znaczący sukces. Jak zaznaczył, po kilkunastu latach oczekiwań na nowe helikoptery dla specjalsów udało się przełamać impas i pozyskać nowoczesne, światowej klasy maszyny z zakładu na Podkarpaciu.”
Ja66
Gazeta Polska Codziennie: "Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln zł." - Piękna manipulacja. Czyli pozostałe 380 milionów na co idzie? Na premie? Łapówki?
razdwatri
Powoli miraż Fortu Trump jako stałej bazy , pęka jak bańka mydlana . Ale co tam , rządzący ogłoszą sukces wyborczy twierdząc , że w zasadzie to im tylko chodziło o zwiększenie ilości wojsk amerykańskich . Tylko , że przy rotacyjnym stacjonowaniu , wystarczy ,że następna zmiana nie wyjedzie .