Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Bez zmian w MON?; Prezydent Duda o relacjach z resortem obrony; Armia ofiarą braku politycznego konsensusu; Relacja z debaty o ustawie terrorystycznej; Niejądrowe odstraszanie w programie modernizacyjnym rosyjskiej armii
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Super Express, „Prezes Rady Ministrów Beata Szydło zapewnia: Nie zmienię Macierewicza”: Na interpelację posła PO Wojciecha Króla z 24 października tego roku, dzień później kancelaria premiera odpowiedziała, że nie planuje zmiany na stanowisku ministra obrony narodowej. „ - Celem rządu jest nowoczesna i silna armia oparta na rozwoju przemysłu obronnego w Polsce. Siły Zbrojne RP są sukcesywnie i systematycznie doposażane. MON podpisuje kolejne umowy. W związku z powyższym nie rozważam konieczności zmiany na stanowisku ministra obrony narodowej – odpowiedziała w imieniu premier szefowa jej kancelarii Beata Kempa (…).
Fakt, „Szef MON zaskoczył prezydenta Dudę”: W niedzielnym wywiadzie dla stacji TVN24 prezydent Andrzej Duda skomentował współpracę z ministerstwem obrony. „Duda sporo także mówił o chłodnych stosunkach między Pałacem Prezydenckim a MON. Jak twierdzi, zdziwiła go informacja o wycofaniu wniosków o awanse generalskie. W piątek MON wysłał komunikat w tej sprawie. Miał to być rzekomo gest w stronę prezydenta, ale otoczenie Dudy powątpiewa w jego szczerość.”
Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Po co politykom wojsko?”: Gen. Skrzypczak o stanie polskiej armii i polityki obronnej. „Zasadniczym problemem w polskiej polityce jest brak ponadpartyjnej zgody w sprawach polityki bezpieczeństwa, stosunków międzynarodowych i obronności. Każda zmiana rządów dotkliwie demoluje kompetencyjną ciągłość systemie dowodzenia armii.”
Dominika Rajca, Polska Metropolia Warszawska, „Służby specjalne a walka z terroryzmem”: Relacja z panelu „Ustawa terrorystyczna”, który odbyła się w ramach konferencji „Polska przyszłości” zorganizowanej przez Instytut Libertatis. „W warunkach dzisiejszej mobilności społecznej i kapitałowej, czy tych zagrożeń, które wyszły w kontekście spraw VAT-owskich, (…), służby powinny mieć bardzo daleko idące uprawnienia . Należy jednak odciąć je, tak jak w krajach anglosaskich, od uprawnień dochodzeniowo-śledczych” – powiedział podczas dyskusji prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP.
Krzysztof Podgórski, Dziennik Trybuna, „Nowa jakość, nowe możliwości”: Trzecia część analizy realizacji programu modernizacyjnego rosyjskiej armii, w którym omówiono siły niejądrowego odstraszania. „(…), po 5 latach programu modernizacyjnego, rosyjska armia dysponuje całym spektrum nowoczesnych rakiet manewrujących o wysokiej precyzji rażenia, środków ich przenoszenia, zdolnych razić dowolne cele na dystansach tysięcy kilometrów. Co istotne, nowocześnie wyposażone, wyprodukowane w znacznej ilości i bojowo już przetestowane w sprawdzone na wojnie w Syrii.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie