Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: AW szuka kandydatów do służby; Wywiad z byłym wiceszefem SKW; Polak zostanie zastępcą sekretarza generalnego NATO?; Budżet MON wytrzyma zakup F-35?; Zaostrzenie konfliktu między USA a Iranem

Fot. USAF
Fot. USAF

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartek Godusławski, Dziennik Gazeta Prawna, „Szpiega zatrudnię od zaraz”: Agencja Wywiadu intensywnie poszukuje kandydatów do służby. Jak wygląda rekrutacja i szkolenie przyszłych oficerów wywiadu? „Agencja Wywiadu prowadzi intensywną rekrutację chętnych do <<służby w cieniu dla Polski>>. [...] Praca w AW nie jest tylko dla panów, co pokazuje ostatni nabór do szkoły w Kiejkutach. - W tym roku większość przyszłych oficerów wywiadu, którzy się szkolą, to kobiety. To pierwszy taki raz w historii tej szkoły.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Dla Macierewicza szeregowiec”: Wywiad z byłym wiceszefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, płk. Krzysztofem Duszą. „Jak pan dzisiaj ocenia działania SKW? - Czy słyszał pan ostatnio o wydaleniu jakiegokolwiek dyplomaty rosyjskiego, który byłby podejrzewany o działalność szpiegowską albo zatrzymania jakiegoś polskiego żołnierza podejrzewanego o współpracę z obcymi służbami na bazie informacji od SKW?”


Super Express, „Szczerski pójdzie do NATO?”: Czy po raz pierwszy w historii Polak zostanie zastępcą sekretarza generalnego NATO? „Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski (46 l.) ma duże szansę na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO - ustalili reporterzy radia RMF. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca lipca. Podejmie ją osobiście szef NATO Jens Stoltenberg (60 l.). Według źródła RMF Szczerski ma poparcie Amerykanów. [...]”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Czy zakup F-35 rozsadzi budżet MON”: Eksperci wojskowi są zgodni, że budżet resortu obrony narodowej może nie udźwignąć zakupu myśliwców F-35 i w efekcie spowolni to modernizację całych Sił Zbrojnych RP. Model finansowania zakupu i przystosowania infrastruktury wojskowej powinien zostać ujęty w specjalnej ustawie lub w funduszu utworzonym na ten cel. „Z naszych informacji wynika, że nie trwają prace nad przygotowaniem ustawy i nie ma politycznej decyzji, aby w taki sposób sfinansować zakup maszyn. [...] Z kolei w zeszłym roku Błaszczak stwierdził, że trwają prace analityczne dotyczące utworzenia Funduszu Obrony Narodowej. W ustawie o FON państwo mogłoby sięgnąć do środków ze sprzedaży mienia pozostającego pod zarządem wojska. Sęk w tym, że każdym przypadku brakuje woli politycznej do podjęcia konkretnej decyzji. Czy powodem są zbliżające się wybory i chęć wyciszenia tematów trudnych?”


Piotr Milewski, Newsweek, „Na krawędzi wojny”: Wzrost napięcia między USA a Iranem. Czy czeka nas nowy konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie? „Prezydent USA przyjął strategię, która może doprowadzić do konfliktu zbrojnego z Iranem. Jego doradca od bezpieczeństwa nigdy nie krył, że chce obalenia reżimu ajatollahów [...] Wojna prawdopodobnie zapewniłaby Trumpowi drugą kadencję. Na szczęście dla świata lubi on zgrywać twardziela, ale w sytuacjach podbramkowych kuli ogon. Konflikt może jednak wybuchnąć przez przypadek.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wzmacniamy regionalną stabilność”: Wywiad z mjr. Dariuszem Kurowskim z Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). „Wszystkie działania realizowane w ramach manewrów <<Dragon - 19>> prowadzą do wzmocnienia regionalnej stabilności i bezpieczeństwa oraz pogłębienia współpracy sojuszniczej. Ćwiczenia te dają możliwość współdziałania różnych komponentów, oddziałów lądowych, z powietrznymi, morskimi, skoordynowania w czasie i przestrzeni całokształtu przedsięwzięć militarnych i pozamilitarnych między wszystkimi państwami biorącymi udział w tym przedsięwzięciu.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. dim

    Nie trwają jeszcze prace nad specustawą o finansowaniu F-35, ponieważ najpierw przewidziana jest ustawa o 1000 dronów, 500 Krabach, stukilkudziesięciu zestawach HIMARS itd. Następnie dialog w temacie "dlaczego właśnie F-35" - z którego ministerstwo wybierze i ogłosi najciekawsze argumentacje. W dalszej perspektywie dialog "A po co amunicja, gdy odstaraszająca będzie już sama obecność ?". Nikt chyba z państwa tu nie wierzy, że rządowi chodzi o coś więcej, niż kolejne fajerwerki ? W każdym razie ja już nie wierzę.

Reklama