Reklama

W poniedziałek, 5 grudnia br. podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski spotkał się z wiceministrem stanu ds. obrony, współpracy wojskowej i koordynacji w Ministerstwie Obrony Państwa Kataru gen. dyw. pilotem Abdullahem Juma’anem Al-Hamadem.

Ministrowie dokonali oceny sytuacji bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu oraz określili możliwości dalszego współdziałania w ramach międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. państwem islamskim.  W trakcie rozmowy poruszono tematy dotyczące rozwoju współpracy dwustronnej w obszarze edukacji wojskowej, wymiany doświadczeń w zakresie szkolenia specjalistycznego wojsk, techniki wojskowej oraz oferty polskiego przemysłu obronnego. 

Następnie gen. dyw. pil. Al-Hamad spotkał się z Dowódcą Generalnym Rodzajów SZ gen. broni dr. Mirosławem Różańskim, który zapoznał Katarczyka z polską misją w ramach Inherent Resolve (obejmującą m.in. loty rozpoznawcze myśliwców F-16 nad Irakiem) oraz zadaniami i strukturą Dowództwa Generalnego RSZ.

Ponadto z delegacją katarską spotkał się również generał Mieczysław Gocuł. W trakcie rozmowy w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego omówiono sytuację bezpieczeństwa na południowej i wschodniej flance NATIO. Strona polska podzieliła się  doświadczeniami z misji w Iraku.

Delegacja katarska przybyła do Polski z kilkudniową wizytą na zaproszenie resortu obrony narodowej. W programie wizyty zaplanowano spotkania z najwyższymi przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, dowódcami wojskowymi oraz przedstawicielami polskiego przemysłu obronnego.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. krajan

    Polacy maja bardzo dużo do przekazania Katarczykom, który w regionie, ostatnio dominuje wojskowo Katarczykow interesuje strategia rosyjska, która coraz bardziej jest widoczna i rozpycha się w regionie państw arabskch Glowne kraje zatoki perskiej szkola marynarzy również w polskich wiskowych uczelniach morskich

  2. Afgan

    Mówiąc szczerze to nie widzę żadnej celowości takich rozmów.

    1. Pepe

      Dążą do utworzenia w Dęblinie międzynarodowego ośrodka szkolenia lotniczego. Pierwsza tura osób z ZEA już jest na miejscu, na wiosnę przychodzą kolejni. Pomysł świetny, oby się udało.