Reklama

Geopolityka

Polsko-amerykańskie rozmowy w MON

 • 110511-F-CB880-083 (1)
  110511-F-CB880-083 (1)

Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski, przyjął delegacje z USA pod egidą amerykańskiego senatora Roberta Johnsona z Partii Republikańskiej, który jest przewodniczącym komisji ds. bezpieczeństwa narodowego oraz członkiem komisji ds. budżetu i spraw zagranicznych. W trakcie rozmów wyrażono nadzieje i oczekiwania z długofalową współpracą. 

Jak informuje MON, wiceminister Szatkowski podziękował za amerykańskie zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego. Docenił wzmocnioną obecność wojskową USA na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. Wyraził także oczekiwanie, że zaangażowanie to będzie miało charakter długofalowy, jednocześnie podkreślając już podjęte i planowane przez naszą stronę działania ukierunkowane na zapewnienie jak najlepszych warunków stacjonowania wojsk sojuszniczych w Polsce.

Rozmówcy omówili również inne obszary współpracy dwustronnej Polski i USA, m.in. w zakresie planowanego pozyskania przez Siły Zbrojne RP zestawów Patriot. Poruszyli także kwestie związane z bezpieczeństwem europejskim, w tym rosyjsko-białoruskie ćwiczenie pk. ZAPAD 17.

Senator Johnson wyraził słowa uznania za utrzymywanie przez Polskę wysokiego poziomu wydatków na obronność i ambitny program modernizacji sił zbrojnych. Docenił ponadto zaangażowanie RP w bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym udział w misji NATO w Afganistanie i koalicji przeciwko tzw. państwu islamskiemu.

Senator Johnson podczas wizyty w Europie odwiedzi także Grecję, Serbię, Turcję i Kosowo.

Czytaj też: Mattis: USA aktywnie analizują sprawę dostarczenia Ukrainie broni

Reklama

Komentarze (2)

 1. Marek1

  No, czyli jak zwykle, chłopaki sobie pogadali, wypili dobrą kawkę, a Mr. Johnson to nawet poklepał Tomka po ramieniu jak usłyszał potwierdzenie, że miliardy $ polskich podatników popłyną do USA za systemy rakietowe do których amunicja NIE będzie nigdy produkowana w Polsce. No, ale za to możemy sobie sami zrobić podwozia do ich transportu. Brawo MON ...

  1. tak tylko pytam...

   Czy w rosyjskich wsiach nadal nie wiedzą co to są chodniki? Kiedy będzie jakaś porządna droga łącząca Moskwę z Petersburgiem? W tym stuleciu?

 2. ktos

  Ciekawe czy gdyby ten wysoki poziom wydatkow na uzbrojenia powedrowal do Europejskich firm a nie amerykanskich to czy USA tez by nam pogratulowalo?

  1. czytoważne?

   Ciekawe czy gdybyś kupił uzbrojenie w Europie to w Polsce stacjonowały by wojska niemieckie, francuskie bądź brytyjskie...Raczej wątpie.

Reklama