Reklama

Siły zbrojne

Polskie Mi-17 startują z platform morskich [FOTO]

 • Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
  Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
 • Fot. M. Dura
  Fot. M. Dura
 • Fot. gazprom.ru
  Fot. gazprom.ru
 • Fot. eustream.sk
  Fot. eustream.sk
 • Fot. Gazprom.ru
  Fot. Gazprom.ru

Personel latający 1 dywizjonu lotniczego z Leźnicy Wielkiej realizował szkolenie lotnicze nad morzem, realizując loty na śmigłowcach Mi-17. Zakres ćwiczeń objął między innymi prowadzenie operacji lotniczych z platform morskich.

Szkolenie poprzedzone było zajęciami w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni, gdzie personel latający zapoznał się z praktycznym wykorzystaniem sprzętu wysokościowo-ratowniczego przeznaczonego do szkolenia nad morzem.

Następnym etapem było teoretyczne i praktyczne szkolenie przeprowadzone przez instruktorów wydzielonych z 7 eskadry działań specjalnych Powidz wraz z instruktorem 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdynia Oksywie.

Fot. kpt. Jarosław Antkowski

Jak poinformował mjr Piotr Zimon, piloci wraz z instruktorami na tydzień przenieśli się z Leźnicy Wielkiej do Gdyni, gdzie wykonywali loty z lotniska Gdynia Oksywie. Każdy ze szkolonych pilotów codziennie w powietrzu spędzał około czterech godzin, poprzedzonych starannym przygotowaniem.

Praktyczna część szkolenia realizowana była w dwóch etapach. Pierwszy etap dotyczył szkolenia nad morzem (loty do stref i po trasach nad morzem), po którym otrzymali dopuszczenie do wykonywania lotów nad morzem zgodnie z przepisami lotów z widocznością (VFR) w dzień. Drugi etap szkolenia dotyczył wykorzystania dwóch platform morskich (firmy LOTOS PETROBALTIC S.A) po których piloci otrzymali dopuszczenia do lądowań i startów z platformy morskiej zgodnie z przepisami lotów z widocznością (VFR) w dzień.

Fot. kpt. Jarosław Antkowski

Po zakończonym szkoleniu piloci 1dlot. uzyskali nowe dopuszczenia do szkolenia w lotach nad morzem oraz do szkolenia z wykorzystaniem platform. Wyszkolony personel lotniczy będzie zdobytą wiedzę przekazywać w następnych szkoleniach.

Po kilku latach przerwy 1dlot. ponownie rozpoczął szkolenie personelu latającego w lotach nad morzem oraz w lotach z wykorzystaniem platform.

Reklama

Komentarze

  Reklama