Przemysł Zbrojeniowy

Polskie drony produkowane na Ukrainie? [FOTO]

  • Prototyp Y1B-17A / Fot. media.defense.gov
  • Fot. Gazprom.ru
  • Fot. Flickr/Mark van Laere

Na poligonie w Czernihowie ukraińscy naukowcy wojskowi zakończyli testy bezzałogowego aparatu latającego „Fly Eye”. Dron ten został wyprodukowany na Ukrainie na licencji polskiej spółki WB Electronics S.A. i w odmianie licencyjnie produkowanej zostać wprowadzony na uzbrojenie ukraińskich sił zbrojnych.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem ministerstwa obrony Ukrainy badania kompleksu bezzałogowego „Fly Eye” prowadzono w centrum naukowo–badawczym ukraińskich sił zbrojnych w Czernihowie. Ich celem było sprawdzenie parametrów taktyczno-technicznych systemu bezzałogowego oraz ich zgodność z wymaganiami stawianymi przez Ukrainę. W badaniach wzięli udział również specjaliści z ukraińskich sił powietrznych i wojsk lądowych.

Fot. www.mil.gov.ua

Na podstawie otrzymanych wyników oceniono, że system bezzałogowy „Fly Eye” bardzo dobrze realizuje zadania rozpoznawcze i identyfikacyjne, przekazując do stacji naziemnej wysokiej jakości obraz z nadzorowanego obszaru.

Fot. www.mil.gov.ua

Jurij Kamak – szef działu testowania systemów bezzałogowych centrum w Czernihowie podkreślił w komunikacie dla ukraińskiego ministerstwa obrony, że „Cechą charakterystyczną tego kompleksu jest to, że bezpośrednio przed lądowaniem „Fly Eye” można zrzucić na spadochronie ładunek użyteczny i dopiero później samolot jest wysłany do miejsca lądowania”.

Fot. www.mil.gov.ua

Teraz naukowcy ukraińscy mają przygotować propozycje udoskonalenia systemu bezzałogowego „Fly Eye” i na podstawie ich raportu kierownictwo Ministerstwa Obrony ma podjąć decyzję o rozpoczęciu produkcji i wprowadzania produkowanych na licencji polskiej spółki WB Electronics dronów do sił zbrojnych Ukrainy.

Czytaj też: Polski "Łoś" i ukraiński "Fantom". Pokaz bezzałogowców pod Kijowem.

Ukraińskie ministerstwo obrony powołując się na informacje Grupy WB podkreśla, że drony typu „Fly Eye” są zdolne do wykonywania lotów z prędkością 50-170 km/h, na pułapie do czterech kilometrów, przez okres do trzech godzin. Systemy łączności dają im możliwość prowadzenia działań w odległości do 30-50 km od stacji kontroli. Dane z rozpoznania przekazywane są w czasie rzeczywistym.

Fot. www.mil.gov.ua

Wcześniej ukraińska armia otrzymała dostawę bezzałogowych systemów „Fly Eye” produkcji Grupy WB, weszły one do użycia operacyjnego. Maszyny tego typu są używane przez Wojsko Polskie (między innymi do współpracy z jednostkami artylerii), jak i Straż Graniczną.

Komentarze