Siły zbrojne
Polski SZAFRAN wspiera działania NATO
Podstawowym systemem wsparcia dowodzenia sił NATO w czasie ćwiczeń „Compact Eagle 2015” była zmodernizowana wersja polskiego systemu SZAFRAN współdziałająca z systemem symulacyjnym JTLS.
Ćwiczenia pod kryptonimem „Compact Eagle 2015” odbyły się w listopadzie 2015 r. Wziął w nich udział przede wszystkim Wielonarodowy Korpusu Północny-Wschód, który dowodził w scenariuszu operacyjnym siłami NATO podczas operacji realizowanej w oparciu o zobowiązania Artykuł V Paktu Północnoatlantyckiego.
Podstawowym systemem wsparcia dowodzenia w jego trakcie była najnowsza wersja systemu SZAFRAN, który jest opracowywany dla Sił Zbrojnych RP od 14 lat. Modernizacja dokonana na zlecenie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód przez spółkę PIT-Radwar obejmowała kluczowe elementy systemu (podsystem zobrazowania i dokumentów dowodzenia) oraz zapewniła większe możliwości współpracy z innymi systemami tej klasy. Ćwiczenie było więc istotne zarówno z punktu widzenia sprawdzenia funkcjonowania istotnego elementu systemu obrony kolektywnej, jakim jest Korpus Północny-Wschód, jak i z punktu widzenia wdrażania rozwiązań krajowego przemysłu.
W oparciu o SZAFRAN-a zbudowano w sumie około 12 stanowisk dowodzenia, około 600 stanowisk pracy dla około 1250 oficerów sztabowych. Dzięki temu zabezpieczono współdziałanie sztabu Korpusu z podległymi dywizjami, brygadami i batalionami poprzez zapewnienie takiej samej świadomość sytuacyjną dla ćwiczących sztabów
System SZAFRAN integrował bowiem w jeden „obraz” sytuację operacyjno-taktyczną wojsk lądowych pochodzącą z różnych źródeł, korzystając z innych systemów NATO (np. systemu sił powietrznych, specjalizowanego systemu logistycznego, zdarzeń operacyjnych) lub podobnego typu rozwiązań krajowych. Po raz pierwszy w skali światowej udało się połączyć w realnym ćwiczeniu typu CAX/CPX (Computer Assisted Exercise, Command Post Exercise) system wsparcia dowodzenia (SZAFRAN) z systemem symulacyjnym (JTLS - Joint Theater Level Simulation).
Pozwoliło to na realizację zadań sztabowych bezpośrednio w systemie dowodzenia, natomiast pozostający w tle system symulacyjny imitował teatr działań pozwalając ćwiczącym na skoncentrowanie się bezpośrednio na planowaniu i wykonywaniu operacji.
Według PIT-RADWAR: „To, że ćwiczącym mogą wydawać rozkazy i przyjmować meldunki automatycznie, bezpośrednio w systemie dowodzenia jest rozwiązaniem unikalnym i przełomowym w dziedzinie ćwiczeń CAX/CPX. To nowa era symulacji w ćwiczeniach CAX/CPX”.
Było to możliwe dzięki rozwiązaniom wykonanym na zlecenie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód przez PIT-RADWAR wspólnie z Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Obrony Narodowej. Opracowali oni autorski protokół współpracy systemu SZAFRAN z JTLS, który przewyższał możliwościami istniejące protokoły DIS/HLA często wykorzystywane w symulacji.
Ta przewaga była widoczna przede wszystkim w zakresie wymienianych informacji - technicznie nieosiągalnym w DIS/HLA. Dzięki polskiemu rozwiązaniu istnieje możliwość wymiany w czasie rzeczywistym:
- „Jednostek własnych, przeciwnika, organizacji cywilnych i paramilitarnych, także nowopowstających w trakcie symulacji;
- Struktur wojsk oraz ich zmiany w trakcie symulacji;
- Położenia wojsk i innych organizacji na mapie oraz zmiany w trakcie symulacji;
- Pełnego stanu logistycznego jednostek oraz innych organizacji oraz zmiany w trakcie symulacji.
Zgodnie z oficjalnym komunikatem w czasie szkolenia „Compact Eagle 2015” ćwiczący realizowali następujące zadania:
- „Opracowano wyjściową, ćwiczebną sytuację operacyjno-taktyczną;
- Zasilono system SZAFRAN i JTLS opracowaną sytuacją;
- W trakcie ćwiczenia HICON (Wielonarodowy Korpus Płn-Wsch) wydawał rozkazy i przyjmował meldunki w kanale wymiany informacji systemu dowodzenia (kolor zielony na schemacie) według struktury wojsk;
- W trakcie ćwiczenia TA (jednostki ćwiczące) przyjmowały rozkazy od HICON i meldowały do HICON w kanale wymiany informacji systemu dowodzenia (kolor zielony na schemacie);
- W trakcie ćwiczenia LOCON (jednostki podgrywające) przyjmowały rozkazy od jednostek ćwiczących, wykonywały zadania w systemie JTLS (kolor niebieski na schemacie) i na podstawie obserwacji w JTLS meldowały do jednostek ćwiczących sytuację bieżącą w kanale wymiany informacji systemu dowodzenia (kolor zielony na schemacie);
- Dodatkowo kontrolerzy ćwiczenia (HICON) posiadali podgląd w systemie SZAFRAN w czasie rzeczywistym sytuacji operacyjno-taktycznej z systemu JTLS (kolor niebieski na schemacie). W ten sposób HICON miał dwie sytuacje bieżące – otrzymaną w kanale dowodzenia i symulowaną w JTLS. Pozwalało to na bieżącą weryfikację poprawności meldowania pododdziałów w systemie SZAFRAN dzięki porównaniu z aktywną sytuacją w JTLS.
- System SZAFRAN był zasilany w jednostkach ćwiczących w cyklu dobowym nową sytuacją operacyjno-taktyczną odzwierciedlającą codzienne zadanie taktyczne do wykonania przez ćwiczące sztaby (kolor niebieski na schemacie).
ZielonyGroszek2008vs.RuskieCzołgi
To cały system krajowy powinien być kompatybilny i współpracować z NATO.
X
Czy dobrze widzę, że w tej szafeczce pod biurkiem są zamontowane 3 zabytkowe serwery Sun Netra X1? Klawikordy i myszy pochodzą zresztą z tej samej epoki. Wiem, że te Suny są dość niezawodne, ale jedynym źródłem części zamiennych do nich są dziś tylko portale aukcyjne.
olotraper
Te obrazki przypominają mi grafikę posiadanego kiedyś w zamierzchłych czasach dosowskiego programu do projektowania ogrodów, czy google maps nie byłoby lepsze? :-)
KARDYNAŁ
Nie. Google maps nie działa w trybie OFFLINE :)
mmm
"... modernizacja (...) zapewniła większe możliwości współpracy z innymi systemami tej klasy" - faktycznie to robi wrażenie... Co to znaczy "większe" i na ile ten system jest interoperacyjny z innymi?
Wojak
Jeśli ten system jest taki cudowny to dlaczego nie jest wykorzystywany w wojsku? Jego eksploatacja jest przecież zawieszona od kilku lat!
FeNi
nikt nie zamawia w PITRADWAR SZAFRANÓW i tyle miały byc modernizowane i niestety nie ma zamówień... ajeszcze rok dwa i trzeba będzie zacząć od początku i to na tyle
gazek
Na tym silnym oddaleniu za dużo obieków. Obraz jest przez to nieczytelny. Warto chyba bardziej zagregować informację, a na przybliżeniu dać dopiero szczegółową informacje.
krzysiek2103
Może mogą to zmieniać w ustawieniach. Ale nie wiadomo bo to wyzsza technologia która już ledwie kilkanaście lat temu trafiła do gier strategicznych na PC :D
Mg
Przepraszam.jestem laikiem ale od dłuższego czasu chciałem o tym napisać. Czy w Wojsku Polskim opracowywane są jakieś plany obrony w oparciu o ukształtowanie terenu. Bo przecież już teraz można by określić najlepsze miejsca dla np. wyrzutni pocisków przeciwlotniczych (np. krótkiego zasięgu - można by zastawiać jakieś pułapki), obrony przed nacierającymi czołgami, pól minowych czy nawet lotu f-16, żeby jak najbardziej efektywnie (w sposób jak najmniej widoczny dla radaru) dotarł do atakujących wojsk przeciwnika (lot profilowy). To samo dla śmigłowców.
K
Tak, w ITWL opracowywana jest Polska wersja MPT przeznaczona do planowania i analizy. Ale wojskowi są średnio zainteresowani.
No Doubt
Jestem naprawdę ciekawy opinii użytkowników. Pierwsza wersja Szafrana to była totalna porażka, najlepszy w tym czasie sprzęt komputerowy nie był w stanie zmusić go do pracy. Kilka lat później miałem okazję testować wersję Jaśmin - i powiem krótko nie rzucił mnie na kolana, skomplikowany, nieintuicyjny - może miał na to wpływ doświadczeń z Falcona. Oba systemy stanęły z najnowszymi wersjami w szranki o BMS - moim zdaniem Szafran ma mocniejszą pozycje - doświadczenia z PGO, Topaz, Łowcza, Dunaj, dorzucić coś ala BFT i będzie hit.
Akcja
Szafran nie działałał, nie działa i działać nie będzie. Potwierdzają to wszystkie ostatnie edycje międzynarodowych ćwiczeń, chociażby ostatnie cwix. Niech autor publikacji przedstawi wyniki testów, wtedy wszystko będzie J A S N E
Jan
Dorzucić cos ala BFT? No tak, bo takie systemy to się w końcu "dorzuca"?! BMS jaśmin przynajmniej istnieje i brał udział w kilku ćwiczeniach a szafrana działajacego jakos nie widziałem. Choć odrobinę racji możesz mieć - przy procedurze na bms chce się wskrzesić szafrana i tylnymi drzwiami wcisnąć go wojsku. Więc znow za grube miliony bedzie kot w worku, ktory moze kiedyś bedzie działał. W przeciwieństwie do jasmina, ktory istnieje, działa i jest sprawdzony w boju
kobi
Zastanawia mnie jedno: jeżeli ten system jest taki dobry i rozwijany od 14 lat (szmat czasu), to dlaczego jest tak krytykowany w wojsku....
Ja
no bo jakby byl dobry, to by nie krytykowano
Wojtek
To się zastanów, dlaczego nikt poza wpomnianą jednostką z tego nie korzysta
Rak
SZAFRAN TO ZMARNOWANE PIENIĄDZE PUBLICZNE. OD 14 LAT ROZWIJANY ? OD 14 LAT NIE MOŻNA GO URUCHOMIĆ! A CO DO ARTYKUŁU TO PROSZĘ OPUBLIKOWAĆ WYNIKI Z PRZEPROWADZONYCH ĆWICZEŃ, TAM BĘDZIE NAPISANE W JAKIM STOPNIU BYŁ PRZYDATNY. ;-)
Ab
Jakieś cudowne przebudzenie Szafrana? System, który praktycznie od lat nie działający w jednym cwiczeniu osiaga nagle takich szerokich zdolności interoperacyjnych? To ciekawe na co poszedl budżet w tych 14 latach?
bubu
na tych mapach nie ma poziomic ,czyli nic nie wiadomo o wysokości danego obiektu/zgrupowania. i nie dało się zastosować rzeczywistych zdjęć terenu ? i tam na półce stoi fax ! serio fax w 2015 r. ! nie lepiej wysłać kodowanego maila i go wydrukować ?
Rg
Jeszcze można by napisać jakiś algorytm, żeby znając możliwości oddziałów to komputer zarządzał polem walki. W grach komputer przeważnie wygrywa.
ICQ
w bardzo zawansowanych symulatorach gier strategicznych jak TAOW GG War in the East itp algorytmy sterujące działaniami komputera są bardzo prymitywne...i nie ma szans na zastapienie człowieka.. realna walka jest jeszcze o wiele bardziej złożona.... genialny(z dużą dozą szczęścia) strateg nadla jest krytycznym ogniwem na współczesnym polu walki.... inny czynnik to stworzenie OGROMNEJ przewagi ludzkiej i materiałowej (jak ZSRR z Lend Lease'em z USA i GB przeciw III RZESZY walczącej na wielu frontach)