Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska w gronie dostawców komponentów dla Royal Navy

Global Combat Ship. Fot. Government of Canada
Global Combat Ship. Fot. Government of Canada

BAE Systems przyznało 14 firmom zamówienia na produkcję urządzeń dla okrętów Typ 26 Global Combat Ship. Zwiększają one łączne inwestycje w łańcuchu dostaw do ponad 500 mln funtów. Jedną z wybranych firm jest gdańska MacTaggart Scott.

Budowa okrętów Typ 26 Global Combat Ship ruszy w przeciągu kilku tygodni w Glasgow. Największe z nowych kontraktów obejmują zamówienia na stal konstrukcyjną dla pierwszych trzech jednostek, pochodzącą z brytyjskich i europejskich stalowni firmy Dent Steel Services Ltd z siedzibą w brytyjskim Bradford, a także na elementy sonarów, mające kluczowe znaczenie dla zwalczania okrętów podwodnych. Sonary mają zostać wyprodukowane przez zakłady Thalesa w Cheadle i Tods Defense w Portland, w Wielkiej Brytanii.

Polska firma MacTaggart Scott otrzymała zlecenie na wyprodukowanie bocznych włazów do pokładu zadaniowego. Liczba zamówionych włazów ani czas realizacji zlecenia nie zostały podane przez strony umowy. 

Ogółem bezpośrednio z BAE Systems, w celu dostarczenia okrętów GCS, współpracują 34 firmy przemysłu morskiego, wiele innych kooperuje za pośrednictwem łańcucha dostaw.

Zgodnie z założeniami osiem okrętów Global Combat Ship ma zastąpić przestarzałe fregaty rakietowe typu 23. Zadania, jakim będą musiały sprostać nowe jednostki, to między innymi zapewnienie ochrony przed okrętami podwodnymi, które mogą zagrażać lotniskowcom typu Queen Elizabeth. Jednostki będą zdolne do prowadzenia działań bojowych oraz niesienia pomocy humanitarnej zarówno w grupie okrętów, jak i samodzielnie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.