Reklama

Polityka obronna

Polscy obywatele w oskarżeni o udział w grupach terrorystycznych

Fot. ABW
Fot. ABW

Trwa śledztwo ws. udziału trzech obywateli polskich w zbrojnych grupach przestępczych, które mają działać w celu popełnienia przestępstw o charakterze terrorystycznym. Chodzi m.in. o Waila Awada oraz Karima Labidi poszukiwanych przez Interpol. 

Informację o trwającym śledztwie wobec trzech osób potwierdzono w łódzkim wydziale zamiejscowym departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. Chodzi o osoby, które mając obywatelstwo innego kraju posiadają też obywatelstwo polskie i są obecnie ścigane m.in. przez Interpol.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że śledztwo nadzorowane jest przez łódzki wydział zamiejscowy PK. Zapewnił jednocześnie, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizuje na bieżąco swoje obowiązki zapisane w ustawie o ABW i AW oraz w Ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

Jak informuje łódzki wydział zamiejscowy PK, wobec trzech mężczyzn wydane zostały w tym śledztwie postanowienia o przedstawieniu zarzutów udziału w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Dotychczas prokuratura nie ogłosiła podejrzanym zarzutów, bo nie przebywają oni w Polsce, a ich aktualne miejsce pobytu nie jest znane organom ścigania. Poszukiwani są zarówno na terenie Polski, jak i innych krajów Unii Europejskiej.

Według prokuratury, grupa miała na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Według informacji polskiej agencji chodzi m.in. o poszukiwanych przez Interpol listem gończym Waila Awada urodzonego w Sudanie, obywatela Sudanu i Polski, oraz Karima Labidi, urodzonego w Le Kram w Tunezji, z obywatelstwem Tunezji i Polski.

W odrębnym postępowaniu do Sądu Okręgowego w Łodzi trafił z tego wydziału PK akt oskarżenia przeciwko Polakowi - obecnie 25-letniemu Dawidowi Ł. On również oskarżony został o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Również ona miała na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 8 - podali śledczy.

W czasie śledztwa ustalono, że Dawid Ł. przedostał się do Syrii przez Turcję wiosną 2014 roku i przebywał tam blisko rok. Tam - według prokuratury - przyłączył się do zbrojnej organizacji islamskiej. Jej celem było wprowadzenie na terytorium Syrii struktury rządzącej się prawami szariatu. Według prokuratury Ł. w kwietniu 2015 r. powrócił do Norwegii, w której wcześniej zamieszkiwał. Tam został zatrzymany, a następnie - jesienią 2015 roku - deportowany do Polski.

W tej sprawie jest jeszcze jeden oskarżony, który ma odpowiedzieć przed sądem za to, że posiadając wiarygodne informacje o popełnionych przez inne osoby przestępstwach o charakterze terrorystycznym, nie zawiadomił o tym, za co grozi do 3 lat więzienia.

PAP - mini

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. Wojciech

    Bardzo polskie nazwiska. To pewnie byli obywatele Rosji z Czeczenii. Polska kocha Czeczenów i chętnie im daje polskie obywatelstwo.

    1. Janek23

      Nie, to nie byli Czeczeni. W artykule jest nawet napisane jakiej byli narodowości, ale to byś musiał przeczytać cały artykuł, a nie co trzecie zdanie.

    2. Dzejson

      Przecież napisali, że byli to tunezyjczyk i sudańczyk

    3. Calvin

      Przecież jest napisane z Sudanu i Tunezji ( w dodatku z podwójnym obywatelstwem)

  2. agri

    Polacy,raczej Czeczeni.

Reklama