Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Polscy logistycy jadą do Afganistanu

Fot. st. chor. W.Młynarczyk/ Combat Camera DO RSZ
Fot. st. chor. W.Młynarczyk/ Combat Camera DO RSZ

W Opolu odbyło się pożegnanie żołnierzy z 10. Brygady Logistycznej wylatujących do Afganistanu w ramach V zmiany Resolute Support.

Pożegnanie ubywających do Afganistanu żołnierzy odbyło się w Sali Tradycji 10. Brygady Logistycznej w asyście sztandaru jednostki wojskowej. W pożegnaniu wzięli udział przedstawiciele dowództwa oraz pododdziałów 10. Brygady Logistycznej, a także rodziny i przyjaciele żołnierzy - pisze por. Piotr Płuciennik z 10 Brygady Logistycznej z Opola.

Dowódca Brygady pułkownik Adam Słodczyk życzył wyjeżdżającym bezpiecznej drogi do Afganistanu oraz sukcesów w realizacji zadań. Podkreślił, że chociaż zabezpieczany kontyngent jest niewielki w stosunku do zakończonej już misji ISAF, sama misja Resolute Support jest nie mniej ważna.

Pułkownik Słodczyk zwrócił się również do najbliższych wyjeżdżających żołnierzy: -  Proszę mieć świadomość, że wysyłając żołnierzy do Afganistanu pamiętamy również o Was. Nie pozostajecie sami. Jest tutaj grono żołnierzy i ich rodzin, które są w pełnej gotowości, żeby Wam pomóc w każdej sytuacji.

Czytaj także: "Afganistan nie jest sam". NATO wydłuża obecność wojskową i wsparcie finansowe

Trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego V zmiany PKW stanowić będą żołnierze z 1 Brygady Pancernej z Wesołej. Polski Kontyngent Wojskowy wchodzący w skład misji Resolute Support składa się z wojskowych doradców, plutonu ochrony, łącznościowców oraz NSE (National Support Element - Narodowy Element Wsparcia). Główne zadanie NSE to zabezpieczenie logistyczne Polskiego Kontyngentu Wojskowego. NSE składa się w większości z 10 Brygady Logistycznej z Opola. Dowódcą NSE V zmiany PKW Afganistan jest major Grzegorz Malec.

Resolute Support to misja szkoleniowo – doradcza. W jej trakcie wojska sojuszu nie biorą udziału w operacjach bojowych. Zadaniem sił sojuszniczych NATO jest wsparcie lokalnych sił bezpieczeństwa i pomoc w rozwijaniu zdolności bojowych armii afgańskiej.

Reklama

Komentarze

    Reklama