Zmiany w kierowaniu MON. Ważna decyzja ws. offsetu

25 marca 2020, 08:55
AW101 Błaszczak
Podpisanie umowy na dostawę śmigłowców AW101. Fot. MON/Twitter.
Reklama

W dzienniku urzędowym MON ukazała się Decyzja Nr 42 Ministra Obrony Narodowej w sprawie kierowania resortem obrony narodowej. Jakie zmiany wprowadzono? Komu podporządkowano poszczególne departamenty i instytucje?

Decyzja podpisana 18 marca przez Ministra Mariusza Błaszczaka wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym MON tj. 20 marca.

Jednocześnie traci moc decyzja Nr 9/MON z 20 lutego 2018 roku, która do tej pory regulowała podział obowiązków w resorcie obrony narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 10, 24 i 183 oraz z 2019 r. poz. 140 i 186).

Według zapisów decyzji w bezpośredniej podległości Ministra Obrony Narodowej pozostaje Gabinet Polityczny Ministra oraz następujące komórki organizacyjne:

 • Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej;
 • Departament Budżetowy;
 • Departament Kadr;
 • Departament Kontroli;
 • Departament Ochrony Informacji Niejawnych;
 • Departament Strategii i Planowania Obronnego;
 • Biuro Ministra Obrony Narodowej.

Sekretarzowi Stanu Tomaszowi Zdzikotowi podporządkowano następujące komórki organizacyjne resortu:

 • Departament Infrastruktury,
 • Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego,
 • Departament Prawny.

Sekretarzowi Stanu Wojciechowi Skurkiewiczowi na mocy nowej decyzji podlegają:

 • Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa,
 • Departament Spraw Socjalnych,
 • Departament Wojskowej Służby Zdrowia.

Sekretarzowi Stanu Sebastianowi Chwałkowi podporządkowany został niezwykle istotny w procesie modernizacji i zaopatrywania sił zbrojnych Departament Polityki Zbrojeniowej.

Natomiast Sekretarzowi Stanu Marcinowi Ociepie podporządkowano Biuro do Spraw Umów Offsetowych kierowane przez czasowo pełniącego obowiązki płk Jacka Najsa. Biuro odpowiada m. in. za koordynacje offsetu kluczowych programów zbrojeniowych. To ważna zmiana, gdyż uprzednio na podstawie decyzji Nr 9/MON z 20 lutego 2018 roku Biuro podlegało pod wiceministra Chwałka.

Podsekretarzowi Stanu Pawłowi Woźnemu na mocy decyzji powierzono Departament Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego oraz Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych.

Decyzja nie wprowadza zmian w zakresie instytucji podporządkowanych Szefowi Sztabu Generalnego. Generałowi Rajmundowi Andrzejczakowi niezmiennie podlegają komórki organizacyjne tworzące Sztab Generalny Wojska Polskiego:

 • Zarząd Organizacji i Uzupełnień - P1;
 • Zarząd Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2;
 • Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia - P3/P7;
 • Zarząd Logistyki - P4;
 • Zarząd Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych - P5;
 • Zarząd Kierowania i Dowodzenia - P6;
 • Zarząd Planowania Rzeczowego - P8.

Natomiast Andrzej Jarema, Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej podstawie decyzji odpowiada za pracę Departamentu Administracyjnego oraz Biura Dyrektora Generalnego.

Jednocześnie minister Błaszczak wskazał, że wiceminister Tomasz Zdzikot uczestniczy w posiedzeniach Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz Komitetu Rady Ministrów ds. cyfryzacji. Ponadto Tomasz Zdzikot jest upoważniony do podpisywania dokumentów na posiedzenia Rady Ministrów, Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz związanych z procesem uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych w ramach procedury legislacyjnej. Dodatkowo, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej sprawuje też nadzór nad Agencją Mienia Wojskowego.

Równolegle szef MON określił, że wiceminister Wojciech Skurkiewicz koordynuje w resorcie całość spraw związanych z działalnością parlamentarną i proobronną oraz udziela z upoważnienia ministra ON odpowiedzi na interpelacje i zapytania poselskie oraz oświadczenia senatorskie.

Natomiast wiceminister Sebastian Chwałek na mocy decyzji szefa resortu koordynuje prace związane z Programem Mobilizacji Gospodarki.

Z kolei wiceminister Marcin Ociepa uczestniczy jako przedstawiciel resortu w posiedzeniach Komitetu do Spraw Umów Offsetowych, Komitetu Offsetowego, a także koordynuje całość spraw związanych z implementacją innowacyjnych technologii obronnych. Dodatkowo reprezentuje Ministra Obrony Narodowej w sprawach projektów dotyczących badań naukowych i prac rozwojowych realizowanych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w obszarze obronności i bezpieczeństwa państwa.

Natomiast wiceminister Paweł Woźny koordynuje całość spraw dotyczących współpracy z Unią Europejską, w tym uczestniczy reprezentuje resort w posiedzeniach Komitetu do Spraw Europejskich, z wyłączeniem transpozycji prawa wtórnego Unii Europejskiej. Ponadto podpisuje z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej pisma związane z uzgadnianiem i negocjowaniem projektów umów międzynarodowych opracowanych z inicjatywy resortu obrony narodowej, a także z zawieraniem tych umów i ich ogłaszaniem.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
Reklama
gnago
niedziela, 10 maja 2020, 21:15

Ruchy pozorne a jedynym efektem rozrost biurwiologii i etatów

ZEGARMISTRZ
wtorek, 21 kwietnia 2020, 12:55

oto struktury od mniemanologi stosowanej ich zadaniem jest zakaz

Leszek
sobota, 11 kwietnia 2020, 08:31

Trzeba rozmyć odpowiedzialność.

Eustachy
niedziela, 5 kwietnia 2020, 18:59

Kiedy te c helikoptery będą..

gnago
niedziela, 10 maja 2020, 21:16

Nigdy będą śmigłowce

andys
niedziela, 5 kwietnia 2020, 15:20

"Sekretarzowi Stanu Tomaszowi Zdzikotowi podporządkowano....." Nieaktualne, partia rzuciła go na inny odpowiedzialny posterunek - po 2 latach w MON.

Ustawiator
środa, 8 kwietnia 2020, 14:52

Będzie musztrowal zwiazki zawodowe pocztowcow NARESZCIE

w stanie spoczynku
piątek, 3 kwietnia 2020, 17:51

Wojska jakby niewiele ale departamentów moc. Stanowiska po części obsadzone przez cywili którzy znają się na wojsku. A w radzie miasta Nowy Jork bodajże 16 osób. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Bruno
wtorek, 31 marca 2020, 13:16

Fajne struktury na górze, kilku wiceministrów. Na dole, w jednostkach natomiast jest dowódca i jeden zastępca, a nierzadko szef sztabu-zastępca dowódcy.

BUBA
piątek, 27 marca 2020, 15:38

Najlepiej nich kazdy patrzy na swoje podworko. Wojsko powinno byc oddzielone od politykow i to wszystko.

Marek1
piątek, 27 marca 2020, 09:18

Nie wiem jak wy, ale ja naliczyłem w MON ... PIĘCIU(!!) v-ce ministrów. Brawo p. Błaszczak, widać jak pan "walczy" z przerostami biurokracji w resorcie. No, ale wszak "swojakom" należą się rządowe synekury ...

Kamil
piątek, 27 marca 2020, 08:09

Co za przerost biurokracji, tyle departamentów i zarządów i po co dyrektor generalny? Tak poszatkowane kompetencje nie dziw że tam nic nie funkcjonuje i wszystko idzie na pensje tych departamentów i zarządów. To horror!

Andrzej
czwartek, 26 marca 2020, 13:24

Wystarczy nie przeszkadzać wojskowym, skończyć z "wielowładzą". Jest Szef Sztabu, nikt poza nim nie powinien kreować ani kierunku ani działań w wojsku...trzeba jak najszybciej wykorzystać potencjał jednostek i instytucji wojskowych, ludzi doświadczonych nie brakuje (lata służby, kilka JW za sobą) są pod ręką, skończyć z rozdawaniem stanowisk są ludzi skompromitowanych, nie potrafiących zarządzać ludźmi. Minister nie powinien mieć więcej niż 3 instytucje pod sobą, wyłącznie stanowiące zaplecze gabinetu politycznego....interes polityczny rozminął się z wojskowym...

Jan
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:34

Masz całkowitą rację. Minister ma betoniarskie podejście

obecne 6 lat
czwartek, 26 marca 2020, 10:39

Panooowie, najpierw dialog, uzgadnianie, anulowanie !

Dick Steel
czwartek, 26 marca 2020, 08:28

Nie ma winnych niegospodarności, opóźnień, złych decyzji, a opozycja jedynie udaje opozycję i czeka na swą kolej. Jeszcze jedna kadencja i będzie mogła w końcu obsadzić swoimi te synekury w spółkach państwowych. A afery i wałki? Polacy pogadają, ponarzekaja i wrócą do tych swoich seriali.

-CB-
środa, 25 marca 2020, 23:31

A tak przy okazji, to co z WOT? Jeśli dobrze pamiętam, to po 3 latach miały być przeniesione pod DGRSZ, a tymczasem nadal radośnie wiszą pod ministrem. Boją się, że dowództwo ich nie doceni aż tak bardzo jak pańskie oko MON?

W3-pl
piątek, 27 marca 2020, 00:48

Przy okazji marynisto Aktywisto, przed wot, przez Ile to lat docenili tak bardzo te z Dwa przebudowane Mi- do ratownictwa morskiego. Pytam fachury Bo taki Dyktatorek to tylko pleple,..5 lat, wstyd...

Antoni co narodu broni
środa, 25 marca 2020, 18:22

W dobie kryzysu uważam, że program F35, powinien być zawieszony!!!

kukurydza
piątek, 27 marca 2020, 00:54

Tak Wania, oczywiście, ale wy przecież nie przestajecie kupować iskanderów, więc wiesz...

gnago
niedziela, 10 maja 2020, 21:22

? Zawiesić i renegocjować tak jak inne państwa, Z kodami, bazą remontową i częściami w kraju dla wszystkich efów. Z poproszeniem o ocenę dotychczasowej eksploatacji już faktycznych użytkowników . Bierzemy seryjne nie modyfikowane wg. naszych wymagań jak żydowskie. Zatem zakup z dedykowanymi do komory uzbrojenia zminiaturyzowanymi rakietami i przybocznymi dronami Boeninga po cztery na samolot najmniej nawet kosztem redukcji ilości o te 16 sztuk a oszczędzone w modernizację efów wsadzić

dsa
środa, 25 marca 2020, 23:11

Kupilismy F-447 a nie F-35

W3-pl
piątek, 27 marca 2020, 00:27

F-35 a nie H225. M

ryba
środa, 25 marca 2020, 20:39

przecież jest zawieszony ,wszystkie dokumenty podpisane wiec sobie wisi i czeka na realizacje .A co tam w kaliningrazie?

Mix
środa, 25 marca 2020, 18:03

Nie ma offsetu, nie ma zakupów, nie ma niczego. A to nie nasza wina to poprzednicy.

W3-pl
piątek, 27 marca 2020, 00:33

Nie no poprzednicy zostawili przebudowane Mi- z przeciwpodwodnych na ratownicze. Ile sztuk I od kiedy to -CB- wie. Podpowie??

Z przekąsem
środa, 25 marca 2020, 16:42

A gdzie defilada? A gdzie awanse ? Gdzie promocje? Przeciez wciąż mamy "średnio" mniej generałów niż "nowoczesne" armie!! Furda, tam sprzęt! Jakiś taki np. od 20 lat "wybierany" następca RPG7!! Bo generałów wciąż za mało!!

Templar
środa, 25 marca 2020, 15:08

5 wiceministrów, to skandaliczna rozrzutność!

rydwan
środa, 25 marca 2020, 20:49

to co robi minister skoro potrzebuje aż 5 pomocników ?

polak
środa, 25 marca 2020, 12:40

oj jest tych komórek, paśników dla polityków...

Sobiepan
środa, 25 marca 2020, 19:51

Polityków masz 5 (wiceministrowie, sekretarze i podsekretarze stanu ) plus minister Błaszczak to jego ludzie. Ma jeszcze zaufanych takich jak pan Marek Łapiński (błyskotliwa kariera w szeregach SG odkąd PiS tworzy rząd) obecnie zdaje się szef SWW. To nie jest dużo. Reszta w ministerstwie generalnie się nie zmienia, to urzędnicy różnego szczebla (służba cywilna i w wypadku MON żołnierze). I właśnie ta armia urzędników w ministerstwach i samorządach jest największym obciążeniem (jest przerośnięta, ale to akurat dla biurokracji typowe). Ale szczerze wątpię by przy dzisiejszej sraczce legislacyjnej, która trwa odkąd jesteśmy w UE dało się to jakoś gruntownie zoptymalizować. Polecam w tej materii książkę Witolda Kieżuna "Patologia transformacji". Pozdrawiam.

-CB-
środa, 25 marca 2020, 23:27

Zapomniałeś, że każdy minister/wiceminister ma całe szeregi różnych doradców, pomocników, rzeczników (takich jak chociażby kiedyś Misiewicz i Janniger), czy o całej komisji Macierewicza, która też jest podwieszona pod MON. To są właśnie wszystko paśniki dla polityków i znajomych.

czwartek, 26 marca 2020, 11:57

no właśnie a komu podlega Komisja Maciarewicza???

Bumarowiec
środa, 25 marca 2020, 12:16

Ale SZOPKA JAKI OFFSET?

Polarny Miś
środa, 25 marca 2020, 12:02

Chwalek ma mobilizować gospodarkę Po tym jak ZATOPIL PGZ? Kierownik domu kultury?

czwartek, 26 marca 2020, 11:58

oj cienko to widzę Panie Chwałek, czy Pan wie co to ppo?

Medicos
środa, 25 marca 2020, 11:40

Oj nie Skurkiewicz ma wojskowa służbę zdrowia No to mamy spady odpowiedzialne za 14 szpitali

Zaq
środa, 25 marca 2020, 11:25

I jaka jest wartość dodana tych zmian???

Dyktatorek
środa, 25 marca 2020, 10:49

Mija 5 lat rządzenia obecnej władzy a oni dalej się miksują , obiecują , planują co to będzie za 20 lat ...mija 5 lat a efektów zero !!! Jedynie jakieś zakupy w ilościach defiladowych nie podnoszące naszego potencjału militarnego...w najbliższym czasie może zrealizuje się 30% programu Mustang ... generalnie wstyd i skandal !!!

Marek1
środa, 25 marca 2020, 16:00

Mija 6 lat ...

sobota, 28 marca 2020, 19:58

Stripykod
środa, 25 marca 2020, 10:41

Wspaniale. Zamiast realnych działań to kolejna wymiana ludzi na stanowiskach. Brak wszystkiego w wojsku,Ręce opadają. Pozdrawiam.

LMed
środa, 25 marca 2020, 10:27

Świadomość odpowiedzialności za stracone szanse w zakresie offsetu narasta? A struktura organizacyjna rozwinięta dość.

ttt
środa, 25 marca 2020, 10:24

nie ma kasy to zawsze się robi zmiany dowódczo, kompetencyjno kadrowe - i tak od 1990...

Tweets Defence24