Wtorkowy przegląd mediów; Zachód traci cierpliwość do działań Izraela; Co zrobić w godzinę "W"?

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.
Marek Kozubal: Rzeczpospolita:„Co zrobić trzeba w godzinę „W” „Poradnik Bezpieczeństwa opracowywany przez MSWiA, MON i RCB ma zostać opublikowany przed wakacjami. Będzie dostępny online i drukiem, także z audiodeskrypcją, w języku migowym i wersji dziecięcej. Zawierać będzie informacje o alarmach, ewakuacji, pierwszej pomocy, gromadzeniu zapasów, reagowaniu na kryzysy i współpracy z służbami. Towarzyszyć mu będą kampania edukacyjna i szkolenia, m.in. z obrony cywilnej. MSWiA zapowiada dotacje na remonty schronów, a Program Ochrony Ludności ma wejść w życie do końca maja. Samorządy będą mogły ubiegać się o środki już w 2025 roku.”
Jerzy Haszczyński: Rzeczpospolita:„Netanjahu wciąż podbija Gazę, zachód traci cierpliwość” „Izrael kontynuuje ofensywę w Strefie Gazy, chcąc przejąć pełną kontrolę nad jej terytorium. Premier Netanjahu, naciskany przez USA, zezwolił na ograniczoną pomoc humanitarną, by uniknąć obrazów głodu. Wiceprezydent USA odwołał wizytę w Izraelu, sygnalizując dystans. Część rządu Netanjahu chce całkowitego zniszczenia Gazy. Działania Izraela spotykają się z ostrą krytyką w Europie — Hiszpania mówi o „państwie ludobójczym”, Słowenia i Irlandia wspierają skargę RPA w Trybunale. Niemcy, mimo historycznego poparcia, też zaczynają mówić o „moralnym dylemacie” związanym z ofiarami cywilnymi.”
Łukasz Warzecha: Do Rzeczy:„Traktat, który niepokoi” „Nowy polsko-francuski traktat o przyjaźni, podpisany przez Donalda Tuska i Emmanuela Macrona, nie tworzy nowego sojuszu wojskowego, lecz sygnalizuje kierunek budowy europejskiej autonomii obronnej w ramach NATO. Choć zawiera odniesienia do wzajemnej pomocy, nie wykracza poza dotychczasowe zobowiązania. Autor krytycznie ocenia też zapisy o polityce klimatycznej i walce z dezinformacją jako potencjalne narzędzia cenzury.”
Marek Bober: Gazeta Polska Codziennie:„Nowy globalny paradygmat - Trump podbija świat” „Były ambasador USA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich John Rakolta Jr. ocenił, że USA przez dekady finansowały globalne bezpieczeństwo, a bogate kraje jak Niemcy czy Francja nie wypełniają zobowiązań. Apeluje o wycofanie się z roli gwaranta bezpieczeństwa. Trump i jego administracja żądają od sojuszników NATO zwiększenia wydatków do 5 proc. PKB. Nowy ambasador przy NATO Matthew Whitaker podkreśla, że USA nie opuszczą Europy, ale oczekują większej odpowiedzialności. Amerykańska presja ma skłonić sojuszników do modernizacji armii i zwiększenia „zabójczości” sił NATO. Dla Trumpa „America first” to także reset globalnych relacji, w tym w ramach NATO.”
bankier.pl:„Merz chce mieć najsilniejszą armię w Europie. Jak to osiągnąć?” „Kanclerz Niemiec Friedrich Merz chce uczynić Bundeswehrę najsilniejszą armią Europy, planując zwiększenie wydatków obronnych do 5% PKB (ponad 200 mld euro). Obywatele w większości popierają ten cel. Eksperci podkreślają, że potrzebna jest nie tylko broń i amunicja (w tym systemy obrony powietrznej i drony), ale też więcej personelu. Bundeswehra liczy obecnie 182 tys. żołnierzy, NATO oczekuje 260 tys. do 2030 r. Pojawiają się głosy o przywróceniu obowiązkowej służby. Eksperci domagają się również jasnych ram czasowych i zgodności z planami NATO.”
wp.pl:„Są zdjęcia satelitarne. Duże ruchy Rosjan przy granicy z NATO” „Rosja intensywnie rozbudowuje bazy wojskowe przy granicy z Finlandią, nowym członkiem NATO, pokazują to zdjęcia satelitarne potwierdzone przez NATO. Widoczne są namioty, magazyny, schrony dla myśliwców oraz remonty dawnych baz. Fiński wywiad przewiduje potrojenie liczby rosyjskich żołnierzy po zakończeniu wojny w Ukrainie. Rosjanie reorganizują siły, by skoncentrować je przy granicach NATO, szczególnie w Arktyce. Fińskie i amerykańskie wojska przygotowują się na ewentualne zagrożenie. Według ekspertów, rozwój sytuacji zależy od zakończenia wojny na Ukrainie.”
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km