Reklama

Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów; Ukraińscy generałowie zatrzymani; SKW potrzebuje więcej żołnierzy, bo więcej jest szpiegów

Autor. Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/ X

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Rusłan Szoszyn: Rzeczpospolita:„Negocjacje nie tylko o Ukrainie- rozmowa z Wotodymyrem Fesenko, czołowym kijowskim politologiem” „Putin może się zgodzić na rozpoczęcie negocjacji z Trumpem, ale nie zatrzyma swojej armii - mówi „Rzeczpospolitej”. (…)Niewykluczone, że w najbliższych dniach dojdzie do rozmowy telefonicznej Trumpa i Putln. Podobno są już ustalane szczegóły dotyczące spotkania. Co o tym się myśli w Kijowie Dotychczas Putin nie zadzwonił do Trumpa, by pogratulować zwycięstwa. Trwa gra o to, kto pierwszy podniesie słuchawkę. Ten, który inicjuje rozmowę, potwierdza poniekąd, że bardziej zależy mu na negocjacjach. Dlatego nie sądzę, by szybko doszło do ich spotkania. To wymaga przygotowań. Przecież negocjacje Trumpa z Putinem będą dotyczyły nie tylko wojny w Ukrainie. W relacjach dwustronnych jest mnóstwo problemów, w tym dotyczących bezpieczeństwa globalnego.

Piotr Jendroszczyk: Rzeczpospolita:„Berlin bez złudzeń: z Trumpem nie będzie łatwo” „Niemcy są pełni obaw związanych z drugą prezydenturą Donalda Trumpa. Nie zapomnieli, że w domagał się większych wydatków na obronność. Przedsiębiorcy ostrzegają przed fatalnymi konsekwencjami dla gospodarki, politycy zgłaszają zastrzeżenie co do żądań Trumpa związanych z wydatkami na obronność, a w mainstreamowych mediach, które stały po stronie Kamali Harris w konfrontacji z Donaldem Trumpem, widać nerwowość, jak prezydentura wpłynie na politykę wewnętrzną przed wyborami do Bundestagu. Paniki jednak nie widać. Z wyjątkiem ostrzeżeń, jakie formułuje w swej depeszy do centrali niemiecki ambasador w USA Andreas Michaelis, której treść trafiła do mediów. Ambasador twierdzi, że Trump realizuje program „maksymalnych zakłóceń” w postaci maksymalnej koncentracji władzy w ręku prezydenta kosztem Kongresu i ostrzega przed destabilizacją amerykańskiego systemy władzy (Checks and Balances). Z kontrowersyjną ocenę ambasadora zgadza się w zasadzie obecna szefowa MSZ Annalena Baerbock twierdząc, że depesza ambasadora opiera się na tym, co zapowiadał sam kandydat na prezydenta.”

Reklama

Wp.pl:„Pierwsza nominacja zatwierdzona. Marco Rubio sekretarzem stanu USA” „Senat Stanów Zjednoczonych w poniedziałek zatwierdził nominację republikańskiego senatora Marca Rubio na stanowisko sekretarza stanu USA w administracji prezydenta Donalda Trumpa. Senator pochodzi z Florydy, ma kubańskie korzenie. Jest pierwszym Latynosem w historii w fotelu amerykańskiego sekretarza stanu. W ostatnich wywiadach Rubio podkreślał, że Ukraina powinna skupić się na negocjacjach pokojowych, a nie na odzyskiwaniu terytorium. Był także przeciwny pakietowi pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości 95 miliardów dolarów, zatwierdzonej przez administrację prezydenta Joe Bidena w kwietniu. Popieram pomoc Ukrainie, ale musimy najpierw pomóc Ameryce. Ameryka nie przyda się Polsce i innym sojusznikom, jeśli jako kraj będziemy musieli przeznaczać coraz więcej zasobów na osiem milionów ludzi, którzy są tu nielegalnie mówił polityk w trakcie kampanii wyborczej. Mimo krytyki części sojuszników NATO za nieodpowiedni poziom wydatków obronnych, Rubio jest silnym zwolennikiem Sojuszu i jest jednym ze współautorów ustawy utrudniającej prezydentowi jednostronne wycofanie się z NATO bez zgody Senatu.”

onet.pl:„Pełnomocnik szefa MON przewiduje kolejną wojnę w Europie. Wskazał termin” „Będzie wojna — powiedział w podcaście „Fronty Wojny” Paweł „Naval” Mateńczuk, były operator jednostki specjalnej GROM, dziś pełnomocnik szefa MON. Mówimy o zakresie 25-30 lat dodaje. Przyznaje też, że Polska, jako samodzielne państwo, nie miałaby szans w starciu z Rosją. Paweł „Naval” Mateńczuk w ostatnim odcinku podcastu „Fronty Wojny” bez wahania powiedział, że w najbliższych kilkudziesięciu latach dojdzie do konfliktu zbrojnego w naszej części globu. Odnosząc się do historii, stwierdził, że już długo żyjemy w czasach pokoju. Wiele wskazuje jednak na to, że ten czas się kończy. A wojna, którą przewidujesz, będzie po upadku Ukrainy? pyta Marcin Wyrwał. Zakładam, że po wygaszeniu wojny w Ukrainie mamy znowu 25-30 lat spokoju. Uważam, że wojna w Ukrainie to jest nasza wojna mówi Mateńczuk.”

Reklama

wp.pl:„Nadszedł czas rozliczeń. Ukraińscy generałowie zatrzymani” „Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowe Biuro Śledcze zatrzymali generałów odpowiedzialnych za nieudaną obronę obwodu charkowskiego podczas ofensywy sił rosyjskich w 2024 roku. Jak czytamy w komunikacie, SBU oraz PBŚ, przy wsparciu Ministra Obrony i Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, udokumentowały przestępstwa trzech urzędników Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy nie zapewnili właściwej ochrony obwodu charkowskiego podczas ofensywy wroga w maju 2024 roku.”

bankier.pl:„Korea Południowa zbuduje własną „żelazną kopułę” „Rząd w Seulu przeznaczy 479,8 mld wonów (329 mln USD) do 2028 r. na rozwój wzorowanego na izraelskiej „żelaznej kopule” systemu obrony przeciwrakietowej – poinformowała w poniedziałek południowokoreańska agencja uzbrojenia DAPA. W projekt stworzenia rodzimego systemu obrony przeciwrakietowej LAMD, który ma przechwytywać pociski nadlatujące z Korei Północnej, zaangażowane są Agencja Rozwoju Obronności oraz firmy zbrojeniowe, takie jak LIG Nex1 Co., Hanwha Aerospace Co. i Hanwha Systems Co. DAPA poinformowała, że system będzie w stanie reagować na więcej celów jednocześnie niż izraelska „żelazna kopuła”.”

wyborcza.pl:„We Wrocławiu powstała nowa jednostka wojskowego kontrwywiadu. SKW potrzebuje więcej żołnierzy, bo więcej jest szpiegów” „Jednostce Służby Kontrwywiadu Wojskowego, która została otwarta we Wrocławiu, będą podlegać placówki w Opolu i Żaganiu. To oznacza zwiększenie liczby funkcjonariuszy na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w części województwa lubuskiego. Pytanie, czy uda się szybko zatrudnić ich wystarczającą liczbę. Inspektorat SKW, który powstał we Wrocławiu, to najwyższa rangą terenowa jednostka służby, odpowiedzialnej za kontrwywiadowczą ochronę polskiego wojska. We Wrocławiu nigdy nie było inspektoratu. Była tylko ekspozytura tłumaczy jeden z rozmówców „Wyborczej”. Ekspozytura to placówka niższej rangi, zatrudniająca mniej żołnierzy i funkcjonariuszy. Nowy szef SKW, pochodzący z Wrocławia generał Jarosław Stróżyk, rozbudowuje służbę. Oprócz Wrocławia nowe, większe jednostki – czyli inspektoraty SKW - powstały w Olsztynie, Rzeszowie i Bydgoszczy.”

wp.pl:„Portugalia zamawia samoloty szturmowe. Stawia na A29N Super Tucano” „Portugalskie ministerstwo obrony i brazylijski producent samolotów Embraer podpisały kontrakt na dostawę dla portugalskich sił powietrznych dwunastu samolotów szkolno-bojowych A-29N Super Tucano. Tym samym Portugalia stanie się pierwszym europejskim użytkownikiem samolotów tego typu. Wartość umowy wyniesie 200 mln euro.”

Reklama

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (3)

  1. user_1050711

    (dokończenie) - Potrzebujemy setek tysięcy aktywnej rezerwy, z wykorzystaniem ich profesjonalnych czy hobbystycznych zdolności i chęci treningu. Także najlepszych, a nie tylko tych, którzy trafili do WP gdyż nie wiedzieli co ze sobą zrobić zawodowo. W szczególności szkolenia lotnicze, na tołokowych.. przeciw dronom i pociskom samosterującym, dla tysięcy entuzjastów latania, plus zasada, że te stypendia szkolne/studenckie zwrotne będą potem z pracy zawodowej, za wyjątkiem młodzieży szkolącej się także wojskowo... - dałoby łącznie, z kierunków szkoleń, setki tysięcy chętnych, MON postępuje na razie, jakby wciąż nie wiedział, że w pierwszej fazie kolejnej wojny pojawi się nad naszą infrastrukturą dziesiątki lub setki tysięcy dronów i pocisków, o zasięgu na całą Polskę. Same Wisła, Narew, Pilica i garść F-16 oczywiście nie poradzą sobie w żadnym razie ! Mamy IBCS ale kogo i z czym na te pociski/drony ? Oczywiście, że włączyłbym Aerokluby !

  2. user_1050711

    Jasne, że nie znam się na lotnictwie, ale rozważyłbym odpowiednik takich Tucano do niszczenia pocisków manewrujących. Po pierwsze, ponieważ mamy setki pilotów aeroklubowych, którym dołożyć można właściwe po temu szkolenie wojskowe. Nie ma sensu mobilizować - w razie W - wyszkolonych pilotów do okopów, ale warto wykorzystać ich wiedzę i zapał, i zapał, i zapał do latania... i ściągać najlepszą młodzież, jako forma służby wojskowej. Wojsko stanowczo za mało myśli o uzdolnionej młodzieży.

  3. OptySceptyk

    No, no, szacun. Umieć przewidzieć, co stanie się za 30 lat... Nieźle. Naprawdę nieźle. A czy mogę poprosić o kurs dolara? Nie potrzeba za 30 lat. Wystarczy mi za rok.

Reklama