Reklama

Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów; Ukraińcy okopują się w Rosji; Kreml wie jak wygrać z Zachodem

Autor. Nexta/ X

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Rusłan Szoszyn:Rzeczpospolita:„Ukraińcy okupują się w Rosji” „Rosjanie twierdzą, że ukraińska armia kontroluje już 28 rosyjskich miejscowości. Putin przeprowadził pilną naradę. W obecności członków Rady Bezpieczeństwa, rządu i szefów służb mundurowych gospodarz Kremla domagał się w poniedziałek „wyrzucenia przeciwnika z terytorium Rosji”.Gubernator obwodu kurskiego raportował, że Ukraińcy przedostali się na 12 km w głąb kraju i kontrolują pas o szerokości 40 km. Dotychczas z przygranicznych miejscowości obwodu kurskiego uciekło już ponad 120 tys. ludzi. Zapowiadano ewakuację kolejnych niemal 60 tys. mieszkańców. Tworzone są dla nich tymczasowe schroniska, m.in. w Moskwie. O „pogarszającej się sytuacji” na granicy z Ukrainą mówią też władze obwodu biełgorodzkiego. W poniedziałek pojawiały się informacje o próbie wkroczenia sil ukraińskich na teren tego obwodu. Władze w Kijowie ofensywy na terenie Rosji nie komentują. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił jedynie, że wojna „przenosi się na terytorium agresora”. To mocno bije w reputację władz rosyjskich, które nie są w stanie obronić własnego terytorium komentuje „Rz” Ołeksij Melnyk z kijowskiego Centrum Razumkowa. Nie wyklucza, że Putin w odwecie może dokonać kolejnego zmasowanego uderzenia rakietowego.”

Maciej Miłosz:Rzeczpospolita:„Rząd sypie kontraktami” „Ponad 500 mld zł ma wydać resort obrony na uzbrojenie w latach 20212035. We wtorek kupi 96 śmigłowców bojowych AH-664E Apache. Ale na rządowych kontraktach zarobią także polskie firmy. Huta Stalowa Wola miała w poniedziałek swój wielki dzień. Ta wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka podpisała z Raytheon Polska, czyli częścią amerykańskiego giganta zbrojeniowego, kontrakt na produkcję 48 wyrzutni M903 do systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Wyrzutnie mają być dostarczone w latach 2027-2029.

Już we wrześniu ubiegłego roku polski rząd w ramach procedury Foreign Military Sales podpisał z rządem amerykańskim kontrakt na zakup sześciu baterii systemu Patriot, w ich skład wchodzi właśnie 48 wyrzutni. Następnie rząd amerykański podpisał umowę z Raytheonem. Później ten koncern zlecił produkcję wyrzutni HSW. Mogło do tego dojść, ponieważ firma opanowała tę technologię przy kontrakcie na pierwsze 2 baterie (16 wyrzutni), który został podpisany w 2018 r. i do końca zrealizowany w ostatnich miesiącach. Nie znamy wartości kontraktu na wyrzutnie, ale duża część pieniędzy polskich podatników zostanie jednak za Atlantykiem. Kluczowe jest, że to polski przemysł wyprodukuje sprzęt dla polskich Sił Zbrojnych i że ma szansę wejść w globalne łańcuchy dostaw tłumaczy gen. Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. budowy systemu zintegrowanej o brony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.”

Reklama

Paweł Kryszczak:Gazeta Polska Codziennie:„Ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim” „Ukraińskie Siły Zbrojne prowadzą od kilku dni działania w Rosji, zajmując kolejne wsie i biorąc do niewoli nieprzygotowanych do walk żołnierzy. W reakcji na te działania w graniczących z Ukrainą obwodach kurskim, briańskim i biełgorodzkim Rosja wprowadziła reżim operacji antyterrorystycznej. Za realizację tych działań odpowiada dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow.Ukraińskie Siły Zbrojne rozpoczęły działania ofensywne na terytorium rosyjskiego obwodu kurskiego we wtorkowy poranek. Od tego czasu strona ukraińska wkroczyła w niektórych miejscach prawie 40 km w głąb terytorium rosyjskiego i opanowała co najmniej 350 km kw . obszaru Rosji. Wojska ukraińskie przejęły kontrolę m.in. nad wsią Swerdlilcowo na północ od Sudży, a obecnie trwają ciężkie walki o wieś Martynowka zlokalizowaną na północny wschód od Sudży, która częściowo jest już opanowana przez wojska ukraińskie. Na obszarze kontrolowanym przez ukraińską stronę znalazł się węzeł przesyłu gazu ziemnego, przez który Rosja dostarcza Europie znaczne ilości surowców. Rosyjskie MON zaczęło przerzucać dodatkowe siły mające powstrzymać sukcesy strony ukraińskiej w obwodzie kurskim. Aby powstrzymać działania Ukraińców na obszarze obwodu kurskiego, Rosjanie mieli sięgnąć po oddziały poborowych działających na tym obszarze, a także tych przeniesionych z obszarów frontu o niższym priorytecie na Ukrainie. Ukraińcom udało się osiągnąć zaskoczenie operacyjne pomimo wielkich przeciwności i obecnie wykorzystują brak gotowości Rosji na terenach przygranicznych ocenił George Barros z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w rozmowie z CNN.”

Rp.pl:„Ukraińcy w obwodzie kurskim, a minister obrony Rosji mówi, jak wygrać z Zachodem” „Andriej Biełousow, minister obrony Federacji Rosyjskiej, otwierając wojskowo-techniczne forum Armia 2024, wskazywał warunki, w których Rosja może osiągnąć sukces w konfrontacji zbrojnej z „kolektywnym Zachodem, na czele z USA”. W tym samym czasie Rosjanie od siedmiu dni walczą na swoim terytorium, w obwodzie kurskim, z ukraińskimi jednostkami, które zajęły przygraniczne obszary. Biełousow został ministrem obrony Rosji po rozpoczęciu piątej kadencji na stanowisku prezydenta przez Władimira Putina. Zastąpił Siergieja Szojgu i — jako ekonomista — miał zapewnić optymalne wykorzystanie zasobów, jakimi dysponują rosyjskie siły zbrojne. Przemawiając na forum Armia 2024 Biełousow stwierdził, że „ważne jest, aby zrozumieć, iż osiągnięcie sukcesu we współczesnych konfliktach zbrojnych jest możliwe tylko, jeśli następujące podstawowe warunki są jednocześnie spełnione”. Po pierwsze, trzeba dostarczyć jednostkom najbardziej nowoczesną broń. Przede wszystkim — broń precyzyjną. Po drugie, należy użyć nowych metod taktycznych prowadzenia operacji bojowych, w tym używać bezzałogowych i robotycznych systemów wyliczał Biełousow. Trzeci warunek to „stworzenie efektywnego systemu zarządzania przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii, w tym sztucznej inteligencji”. - Czwarty (warunek) to stałe doskonalenie w szkoleniu personelu wojskowego. Głównie kadry dowódczej podkreślił minister obrony. Tylko takie zintegrowane podejście daje nam pełną przewagę nad wrogiem dodał zaznaczając, że forum Armia 2024 zostało zorganizowane „wokół tej kluczowej konkluzji”.”

Reklama

Onet.pl:„Władimir Putin kilka dni milczał. Teraz przemówił i chce „wypracować system bezpiecznego świata” „Federacja Rosyjska jest gotowa wspólnie z partnerami zagranicznymi wypracować system równego, niepodzielnego bezpieczeństwa światowego — powiedział Władimir Putin na otwarcie forum Armia 2024. Prezydent Rosji zwrócił się do uczestników wojskowo-technicznego forum w okolicznościowym nagraniu. Jest to pierwsze wystąpienie Putina po kilku dniach milczenia, które zbiegło się z ofensywą armii ukraińskiej na ziemiach rosyjskich. Rosyjski przywódca wygłosił przemówienie otwierające forum Armia 2024. Przywitał w nim wszystkich uczestników i przypomniał, że wydarzenie cieszy się międzynarodowym zainteresowaniem.Doceniamy i wspieramy takie zainteresowanie, cenimy nasze partnerstwa i jesteśmy gotowi je rozwijać, współpracować, aby stworzyć równe, niepodzielne bezpieczeństwo, zbudować nowy, bardziej sprawiedliwy, wielobiegunowy świat. Widzimy, że nasze podejście do konstruktywnej współpracy jest pożądane i znajduje uznanie oraz szczerą, żywą odpowiedź mówił Putin.Putin pochwalił też organizatorów forum, twierdząc, że ich działania przyczyniają się do międzynarodowego dialogu. Tak szeroki, prawdziwie międzynarodowy zasięg, wzajemne otwarcie na dialog, bogaty program biznesowy wpisują się w najlepsze tradycje tego forum podkreślił Putin.”

Norbert Garbarek: Wp.pl:„Odpowiadają Ukraińcom. Będą nimi walczyć z F‑16” „Rosyjska Zjednoczona Korporacja Lotnicza (UAC) ogłosiła, że do armii Federacji Rosyjskiej dostarczono nowe myśliwce Su-30SM2. Maszyny przeszły wszystkie niezbędne testy lądowe oraz powietrzne i ją już gotowe do walk w wyznaczonych dla siebie jednostkach.Rosjanie nie zdradzają jednak, jak wiele samolotów obejmuje ostatnia dostawa. Ukraińscy eksperci zwracali w ostatnim czasie uwagę, że Rosjanie produkują obecnie głównie samoloty Su-35 i Su-34. Mowa o maksymalnie 8-10 wyprodukowanych w ciągu roku maszyn tego typu. Pozostałe jednostki, w tym Su-30 i MiG-i-29, są z kolei remontowane i modernizowane. Nie oznacza to jednak, że ich produkcja została całkowicie wstrzymana, czego dowodem jest ogłoszona w ostatnim czasie dostawa Su-30SM2.Rosyjska korporacja nie ujawnia, ile myśliwców obejmuje najnowsza dostawa. W komunikacie opublikowanym na Telegramie widać natomiast przynajmniej dwa nowe samoloty na płycie lotniska. Brak konkretnych danych wynika z faktu, iż zamówienia wojskowe w Federacji Rosyjskiej mają tajny charakter. Wedle szacunków jednak od początku wojny w Ukrainie (2022 r.) do armii agresora dostarczono 20-30 egzemplarzy Su-30SM2.”

Reklama

Onet.pl:„”Rosja czuje potrzebę udzielenia bardzo twardej odpowiedzi”. Putin szykuje wojska do ataku na „ośrodki decyzyjne” Ukrainy” „Kijów przygotowuje się do rosyjskich ataków rakietowych na parlament i inne budynki rządowe w odpowiedzi na wtargnięcie ukraińskiej armii do regionu Kurska, podaje wysokie rangą źródło w ukraińskim ministerstwie obrony. „Rosja musi pokazać światu, że jest wszechmocna”. Rosja czuje potrzebę udzielenia bardzo twardej odpowiedzi, czegoś imponującego, aby pokazać światu, że jest wszechmocna i że ukraiński atak na Kursk nie pozostanie bezkarny mówi źródło.Według źródła z ukraińskiego ministerstwa obrony Rosja może wystrzelić na Kijów setki rakiet, w tym pociski manewrujące i balistyczne. A to może stanowić duży problem dla naszej obrony powietrznej. Jednak wierzę, że będziemy w stanie ich powstrzymać mówi ukraiński rzecznik wojskowy.

Wp.pl:„S‑500 Prometeusz. Rosjanie w końcu go pokazali” „Rosjanie po raz pierwszy zaprezentowali najnowsze przeciwlotnicze systemy rakietowe S-500 Prometeusz, donosi Defence Blog. Ich publiczny debiut miał miejsce podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2024, które w dniach 12-14 sierpnia odbywa się w Kubince pod Moskwą.W kwietniu 2024 r. rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu deklarował, że armia Putina jeszcze w tym roku zacznie otrzymywać najnowsze przeciwlotnicze systemy rakietowe S-500 Prometeusz. Podkreślił też, że system będzie dostępny w dwóch wariantach i pozwoli wykrywać cele z odległości nawet 2 tys. km. Prace nad S-500 najwyraźniej nie ustają, bo broń w końcu została pokazana publicznie. Zanim jednak to się stało, minęło trochę czasu. Rosja po raz pierwszy pochwalił się S-500 w 2015 r. Wówczas system znajdował się jeszcze w fazie projektowania. Zgodnie z deklaracjami Jurija Borisowa, byłego wicepremiera Rosji odpowiedzialnego za sektor zbrojeniowy, jego seryjna produkcja ruszyła w sierpniu 2021 r. W tym samym roku Rosjanie zamówili 10 systemów S-500, których zadaniem było wzmocnienie obrony powietrznej kraju. Pierwsze zastosowanie bojowe systemu S-500 miało miejsce w obwodzie moskiewskim, gdzie przeprowadzono testy skuteczności tego nowoczesnego rozwiązania.”

Reklama

Komentarze

    Reklama