Reklama

Wtorkowy przegląd mediów; Słowenia rozważa dalsze członkostwo w NATO; Polsko-holenderskie porozumienie o współpracy obronnej

Autor. Slovenska vojska/Slovenian Armed Forces / Facebook

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

onet.pl:„Broń dla Ukrainy. Jest decyzja departamentu obrony USA” „Departament Obrony USA przekaże Ukrainie dodatkowe uzbrojenie defensywne, by mogła się bronić — oświadczył rzecznik Pentagonu Sean Parnell. Prezydent Donald Trump potwierdził zamiar wysłania broni, podkreślając, że Ukraina „jest bardzo mocno atakowana”. Wsparcie to ma charakter defensywny. W komunikacie Pentagonu zaznaczono, że przeglądy dostaw broni do innych państw będą kontynuowane jako część strategii „Ameryka przede wszystkim”. W ubiegłym tygodniu Biały Dom potwierdził wstrzymanie części pocisków dla Ukrainy, tłumacząc to koniecznością ochrony interesów USA. Rzeczniczka Karoline Leavitt zaznaczyła, że to standardowa procedura obejmująca wsparcie dla wszystkich krajów.„

Gazeta Wyborcza:„Na zachodzie bez wielkich zmian” „Przywrócone wyrywkowe kontrole na granicach Polski z Niemcami i Litwą przebiegają płynnie i bez incydentów – zapewnił minister Tomasz Siemoniak. Do zabezpieczenia granic skierowano ponad 1900 funkcjonariuszy różnych służb. Na granicy z Niemcami kontrole odbywają się w 52 punktach, z Litwą – w 13. Celem działań jest walka z nielegalną migracją. W Kołbaskowie, Buku i Lubieszynie patrole kontrolują ruch, choć mieszkańcy zgłaszają nierównomierne działania. Jedyny incydent miał miejsce na granicy z Litwą – zatrzymano obywatela Estonii z czterema nielegalnymi migrantami. Tymczasowe kontrole potrwają 30 dni i mogą zostać przedłużone.”

Reklama

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Referendum ws. dalszego członkostwa Słowenii w NATO” „Premier Słowenii Robert Golob zapowiedział referendum w sprawie dalszego członkostwa kraju w NATO. To reakcja na odrzucenie planu zwiększenia wydatków obronnych zgodnie z ustaleniami szczytu NATO w Hadze, gdzie przyjęto cel 5 proc. PKB na obronność do 2035 r. W Słowenii wywołało to kryzys polityczny – lewica, socjaldemokraci i opozycja poparli referendum ws. ograniczenia wydatków. Golob stwierdził, że Słowenia albo podniesie nakłady na obronność, albo opuści Sojusz. Z kolei opozycja domaga się respektowania wyniku referendum, choć będzie ono miało charakter konsultacyjny. W 2025 r. Słowenia przeznacza na obronność 2 proc. PKB.”

Andrzej Rafał Potocki: Sieci Prawdy:„Letnia ofensywa?” „Ukraińcy odbili Andrzejówkę na odcinku sumskim, wykorzystując wyhamowanie rosyjskiego natarcia. Mimo to Rosjanie wciąż próbują posuwać się na wschodzie tego odcinka. Pod Kupiańskiem zajęli Gołąbówkę i ruszyli na Radkówkę, grożąc okrążeniem. Na wielu odcinkach frontu panuje stagnacja, ale obie strony szykują się do letniej ofensywy. Płk Andrzej Derlatka ostrzega, że Moskwa przygotowuje duże uderzenie, a latem może otrzymać wsparcie ponad 10 tys. żołnierzy z Korei Płn. Rosyjska gospodarka wojenna zaczyna słabnąć – nie tworzy wartości, a ceny ropy spadły. Tymczasem Kijów także przygotowuje siły.”

wp.pl:„Wielki pancerny plan Niemiec. Chcą wrócić do stanu z czasów zimnej wojny” „Niemcy planują odbudować potęgę Bundeswehry z czasów zimnej wojny, rozważając zakup nawet 1000 czołgów Leopard 2 i 2500 opancerzonych pojazdów GTK Boxer. Inwestycja może wynieść do 25 mld euro i przywrócić siły pancerne do poziomu sprzed lat, wspierając także polską obronę w NATO. Zamówione czołgi to najnowsze Leopardy 2A8, wyposażone w system obrony aktywnej Trophy, nowoczesną optoelektronikę i wzmocnioną ochronę. Ich masa wzrosła do 70 ton, mają silnik o mocy 1600 KM, zapewniający wysoką mobilność. Bundeswehra planuje też zwiększyć liczebność o 60 tys. żołnierzy.”

Reklama

bankier.pl:„Szef MON: Polska i Holandia podpisały porozumienie o współpracy obronnej” „Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o podpisaniu porozumienia o współpracy obronnej Polski i Holandii. Wojska holenderskie wezmą udział w polskich ćwiczeniach „Żelazny Obrońca”, które mają na celu wymianę doświadczeń w obsłudze nowoczesnego sprzętu, m.in. F-35, Apache i baterii Patriot. Ćwiczenia odbędą się równocześnie z rosyjsko-białoruskimi manewrami „Zapad-25” jako odpowiedź NATO na zagrożenia na wschodniej flance. Kosiniak-Kamysz podziękował Holandii za udostępnienie od września do grudnia samolotów F-35 do patrolowania polskiego nieba, podkreślając solidarność Sojuszu.”

gazeta.pl:„Egipcjanie mieszają Su-35 z błotem. Rosyjska broń ma problem nie tylko z wizerunkiem” „Egipt odrzucił 24 rosyjskie myśliwce Su-35, mimo kontraktu z 2018 r. o wartości ponad 2 mld dolarów. Oficjalnie brak informacji, lecz według anonimowych źródeł egipskich Su-35 mają przestarzały radar, słabe systemy walki elektronicznej i mało wydajne, głośne silniki. Rosjanie mieli naciskać na Egipt, ale ten zdecydował się nie przyjmować maszyn. Część Su-35 trafiła do Algierii. Rosyjski eksport broni spada – między 2019 a 2023 r. obniżył się o połowę z powodu sankcji, problemów technicznych i wojny na Ukrainie. Rosja traci pozycję eksportera na rzecz USA i Francji.”

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (1)

  1. DanielZakupowy

    Zagadka logiczno- matematyczna. Ile zajmie dostawa 1000 czołgów dla Niemiec jeśli 44 szt. dla Węgier będą dostarczane 10 lat? XD

    1. Rusmongol

      Kto powiedział że będą to tylko leopardy A7?

    2. Boczek

      DanielZakupowy, 8 lipiec (07:41) ### Około 4 lata od zamówienia - wywiad szefa KMW z lutego 2023. Nikt Węgrom nie bronił zamówić je na drugi rok.

    3. Chyżwar

      @Rusmongol Nikt inny jak sami Niemcy. Z tym tylko, że chodzi im nie o Leo2A7 tylko o Leo2A8. A inaczej nie mogli powiedzieć, bo w Europie prócz Leopardów 2A8 żaden inny czołg, przynajmniej jak na razie poza modelami i jakimiś demonstratorami technologii nie istnieje. Nie mówiąc już o przejściu jakichkolwiek prób czy gotowości do produkcji.

Reklama