Reklama

Polityka obronna

Wiceminister Bejda w Korei Południowej. Rozmowy o K2 i amunicji

Minister Paweł Bejda w Korei
Minister Paweł Bejda w Korei
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

Polska delegacja rządowa z sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawłem Bejdą na czele udała się do Republiki Korei. Rozmowy na szczeblu międzyrządowym dotyczą współpracy obu państw w kluczowych programach modernizacyjnych Wojska Polskiego.

Pierwszy dzień oficjalnej wizyty w Republice Korei pod przewodnictwem wiceministra Pawła Bejda rozpoczął się od spotkania z ministrem Seok Jonggun, kierującym Agencją ds. Planowania Zakupów Obronnych (Defense Acquisition Program Administration – DAPA). Minister odpowiedzialny za kluczowe projekty związane z koreańską polityką obronną odegrał istotną rolę w rozmowach dotyczących współpracy z Polską w zakresie modernizacji i rozwoju sił zbrojnych.

Reklama

Podczas bardzo konstruktywnego dialogu obie strony omówiły stan realizacji najważniejszych programów zbrojeniowych, nad którymi wspólnie pracują Polska i Korea Południowa. Jednym z kluczowych tematów spotkania była produkcja amunicji wielkokalibrowej w Polsce, która odgrywa strategiczną rolę w zapewnieniu zdolności obronnych kraju. Rozmowy dotyczyły także produkcji przez polski przemysł obronny czołgów K2.

Czytaj też

Podczas spotkania strona koreańska potwierdziła swoje pełne zaangażowanie w dalszą współpracę bilateralną. W szczególności podkreślono gotowość do dotrzymania wszystkich uzgodnień, co stanowi fundament dla kontynuowania wzajemnych projektów zbrojeniowych. Korea Południowa od lat jest ważnym partnerem Polski w zakresie technologii obronnych, a ostatnie rozmowy jedynie wzmocniły tę relację.

Komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (11)

  1. TasJI

    Negocjacje są możliwe tylko wtedy, gdy obie strony zasiądą przy stole negocjacyjnym. Jeśli różnica jest duża, nie ma potrzeby siadać. To Polacy, którzy nie pracują ciężko (data wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej to 24 lutego 2022 r., ale nadal nie wygląda na to, że oni pracują na 3 zmiany 24 godziny na dobę). Nie ma obecnie fabryk ani rakiet. fabryk produkujących 100 000 sztuk amunicji 155 mm. Czy Polsce uda się otrzymać pieniądze pożyczone przez Koreański Bank Eksportowo-Importowy? Ponadto w przeciwieństwie do Koreańczyków rodzice wydają się poświęcać mniej dla swoich dzieci niż w Korei.

  2. lekko zaawansowany

    Może coś konkretnego ustalą. K2PL musi nabierać kształtów, bo koszty kredytu spadnie i realizacja przejdzie szybciej. Drony zamówienie zwolnią środki limitu między bankowego. Sytuacja się zagęszcza, więc brak czasu na zabawę.

  3. MiP

    Koreańczycy zdziwieni że Polska negocjuje bo do tej pory były podpisywane kontrakty bez żadnych negocjacji i wymagań.

  4. Facetoface

    Opierając się na wypowiedzi P.Poncyliusza dla Financal Times artPoland’s misfiring defence industry powiedział ,, jeśli broń produkowana w kraju nie jest postrzegana jako równie dobra jak broń zagraniczna, to „nie jest rozwiązaniem” dla generałów ,,

  5. LMed

    Hmmm... . Azjaci chyba w szoku. Do tej pory wszystko szło jak woda.

    1. Anty 50 C-cali

      Jak woda to płyną Leosie2 na Węgry. Mają 24 od podpisania umowy w 2018. Prawdziwa powódź.

    2. Laddy

      10/10

    3. LMed

      Gdyby bratankowie by pożądali czołgi tak, że chcieliby je wszystkie naraz (po co?), to pewnie przebiegli Niemcy (hehe) wyciągnęliby używki z magazynów, odpicowali je i potem sprzedali w cenie nowych. Znasz temat chyba Anty, bo ma on bieżący charakter.

  6. szczebelek

    Kolejny przełom 🤣🤣🤣

    1. Takijeden

      Może i tak. Zobaczymy.

    2. Monkey

      @Takijeden: Trochę ciężko negocjować po uprzednim wyborze kontrahenta, a Korea także ma coraz silniejszą pozycję na światowym rynku uzbrojenia. Ale również uważam, iż jeszcze zobaczymy.

  7. lekko zaawansowany

    Polska pojechał sprawdzić czy Korea da licencję na produkcję K2PL, bo na stole jest wiele projektów zbrojeniowyc K9A1PL, FA50PL, orka itd. Produkcja Amo 155 czy rakiet do homarów 90km

  8. PL

    Rządowe biuro podróży ... pogadali pozwiedzali a konkretów zero.

    1. Takijeden

      Skąd wiesz, że rozmowy nie przyniosą żadnych skutków?

  9. Dudley

    Cóż, niech rozmawiają, lepsze to jak zerwanie negocjacji. Ale rozpoczął bym nieoficjalne rozmowy z Niemcami. Może to skłoni Azjatów do bardziej elastycznej postawy. Bo ok 250 czołgów z półki to chyba nikt więcej od nich nie kupi. Do tego dochodzi następnych ok 100 lub więcej kitów, i udział w produkcji kilkuset kolejnych. Czyżby myśleli że sprzedadzą nam 300-400 czołgów z półki i dwa razy tyle kitów?

    1. Chyżwar

      Z Niemcami? Z nimi rozmawiali Włosi. A skutek tych rozmów jest taki, że Koreańczycy na taki "szantaż" pękliby ze śmiechu. Jak chcesz mieć na Koreańczyków lewar, to GDLS. Z tym tylko, że u Amerykanów nie ma Polki Galopki.

    2. DartAndreas

      Nie jestem jakimś Niemców fobem, ale to już lepiej pójść na układ z Amerykanami na produkcję M1 Abrams u nas. Oni napewno by się zgodzili.

    3. Takijeden

      Z Niemcami? Na Leopardy trzeba czekać tak długo, że nikt nie uwierzy, że się na nie przerzucamy.

  10. Takijeden

    Oby były owocne.

  11. radziomb

    0 konkretów

Reklama