Reklama

Polityka obronna

W Kruku bez zmian

Fot. US Army
Fot. US Army

Wbrew doniesieniom poprzedzającym wizytę prezydenta Andrzeja Dudy o możliwości podpisania umowy na śmigłowce uderzeniowe Kruk, takie działania były niemożliwe. Jak wynika z informacji uzyskanych przez redakcję Defence24.pl program nadal nie wyszedł poza ocenę występowania Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa (PIBP), która trwa w MON co najmniej od połowy 2016 roku.

W kontekście umów jakie mogą zostać zawarte podczas minionej podróży prezydenta i ministra obrony do USA, oprócz kwestii przebazowania wojsk z Niemiec pojawiła się kwestia zakupu śmigłowców. Spekulowano, iż może chodzić o zakup śmigłowców uderzeniowych Kruk, które od 2014 roku są wśród ścisłych priorytetów Programu Modernizacji Technicznej. Awansował on na szczyt listy, szczególnie po przeprowadzeniu Strategicznego Przeglądu Obronnego w latach 2016-2017 i zakończonej niepowodzeniem procedurze zakupu śmigłowców wielozadaniowych Airbus Helicopters H225M Caracal.

W wyniku realizacji dialogu technicznego  w połowie 2016 roku opracowano studium wykonalności i wstępne założenia taktyczno-techniczne. Rozpoczęto wówczas w MON ocenę występowania Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa (PIBP), co de facto decyduje o trybie w jakim można zrealizować zakup.

PIBP pozwala bowiem przeprowadzić procedury z pominięciem standardowego konkurencyjnego postępowania (przetargu), na przykład w trybie międzyrządowym Foreign Military Sales (FMS). W ten sposób, negocjując z jednym oferentem w wyniku zastosowania procedur wynikających zaistnienia PIBP, zawarto umowę zakupu samolotów 5. generacji Lockheed Martin F-35A w programie Harpia. Program Kruk jest o tyle szczególny, że nawet decydując się na FMS w ramach oceny PIBP na "placu boju" pozostałoby dwóch oferentów (Boeing AH-64E Apache Guardian i Bell AH-1Z Viper).

W kwestii programu Kruk już w oświadczeniu Ministerstwo Obrony Narodowej dotyczącym statusu programów śmigłowcowych na połowę roku 2018 można było przeczytać:  

Kończymy też prace analityczno-koncepcyjne i za kilka miesięcy ogłosimy postępowanie na pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych. Gotowość dostawy śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP wyraziło wiele firm z Europy i USA. Wszystkie zaproponowane konstrukcje stanowią najwyższą jakość i pozyskanie ich znacznie rozszerzy zdolności lotnictwa śmigłowcowego. Za kilka miesięcy zostanie wszczęte postępowanie przetargowe, a umowę planujemy podpisać w przyszłym roku. Docelowo zakupione zostaną 32 śmigłowce uderzeniowe.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Warto zauważyć, że wówczas już, a więc 16 maja 2018 roku, co najmniej od dwóch lat znany był wynik dialogu technicznego, przeprowadzonego z oferentami. Określone były więc zarówno wymagania taktyczno-techniczne, jak i możliwości ich realizacji przez oferowane maszyny. Mimo to na dzień 2 lipca 2020 sytuacja w programie Kruk wygląda następująco:

Informuję, że faza analityczno-koncepcyjna oraz ocena występowania Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa (PIBP) dla zadania dotyczącego pozyskania śmigłowców uderzeniowych w ramach programu Kruk nie zostały zakończone.

Mjr Krzysztof Płatek, Rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia

Jak widać przez ostatnie cztery lata sytuacja w zasadzie nie ulega zmianie. A warto przypomnieć, że 8 lipca minie 6 lat od rozpoczęcia fazy analityczno-koncepcyjnej w programie Kruk. Pierwotnie planowano rozpoczęcie dostaw następców Mi-24 najpóźniej w 2020 roku. 

Pomimo pilnej potrzeby pozyskania co najmniej 32 śmigłowców uderzeniowych, a jak wynikało z niedawnego Strategicznego Przeglądu Obronnego, nawet większej liczby maszyn tej klasy, brak jest dziś postępów, poza planowaną modernizacją Mi-24 (tu również nie podjęto finalnych decyzji). Jest jednak to jedynie rozwiązanie pomostowe dla wdrożenia programu Kruk i powinno go uzupełniać, a nie być postrzegane jako zastępstwo. Bez decyzji o pozyskaniu nowego śmigłowca luka w zdolnościach Lotnictwa Wojsk Lądowych będzie się powiększać.

W strategicznej sytuacji Polski maszyny tego typu są niezbędne, a poleganie jedynie na pomocy sojuszników nie jest skutecznym rozwiązaniem w średniej czy długiej perspektywie. Jest zgodą na degradację i utratę możliwości operacyjnych sił zbrojnych. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (70)

  1. Stryjek

    Faza analityczno-koncepcyjna , co mamy do wyboru . Modernizacja Mi24 ,zakup AH-1Z Viper lub AH-64 Apache, bodź dołączenie do współpracy z Agustą przy projekcie śmigłowca AW249. Zaczynajmy od modernizacji Mi24 bez współpracy z Ukrainą i Izraelem bym się za to nie brał . Dlaczego wyjaśniam dla kilkudziesięciu maszyn nie opłaca się bawić w modernizację ,jednak jeśli doliczyć Ukraińców zaczyn mieć to sens .Ukraińcy już przeprowadzili jedną modernizację więc mają doświadczenie na tym polu . My co najwyżej zrobiliśmy makiety na targi MSPO . Od Ukrainy możemy zapożyczyć silniki (mają opracowane) agregaty ,systemy hydrauliczne i tego typu osprzęt . Z polskiej strony PCO może opracować głowicę optoelektroniczną i wdrożyć bodaj że opracowany Hełm zintegrowany z głowicą i celownikiem . Ponadto w Polsce można by opracować radar dla śmigłowa tylko czy Pit Radwar by podołał ? jak nie ,zlecić Izraelczykom podobnie jak zbudowanie komputera misji ,integracja pocisków spike a także systemów obrony pasywnej i aktywnej . Można także zintegrować grom oraz ukraińskie rakiety ppk tańsze niż pociski spike . Wspólnie opracować przekładnie ,wirnik i łopaty nośne (tylko czy to ma sens ) koszt efekt .Na koniec pytanie ile to będzie trwało i ile kosztowało ? Druga opcja Bell i AH-1Z Viper dobra propozycja pod warunkiem że w Polsce było by centrum serwisowe nie tylko na nasz kraj, ale na całą Europe łącznie z serwisowaniem maszyn dla US Marine Corp . Tańszy w utrzymaniu niż AH-64 nie tak zaawansowany technicznie ale czy to znaczy że gorszy. My potrzebujemy woła roboczego a nie Ferrari do pofurgania po poligonach . Bodźmy szczerzy czy Apache czy Viper cz Mi24 jak dostanie rakietą to i tak spadnie . Następny AH-64 pewnie najlepszy w stawce według większości ekspertów ale czy dla nas ? Pewne jest to że ,drogi w utrzymaniu jak i cenie jednostkowej ,im więcej bajerów tym większą kasę trzeba wydać . Kolejka jest na zakup maszyn jak i na części zamienne dla nas jako nabywców tych maszyn raczej żadnych korzyści nie będzie . Sprzedaje się dobrze więc będziemy jak setki innych nabywców bierz i ciesz się że dostałeś co masz . I na koniec AW249 co do tego śmigłowca to nie wiadomo nic . Wiadomo tyle że to będzie projekt Agusty my co najwyżej będziemy go składać w Świdniku co to nam da . Na pewno miejsca pracy , pewnie podatki ale czy transfer technologi jakiś by był ? Wszystko zależy od umowy ale naprawdę umowy , a nie spisaniu paktu opieprzenia budżetu państwa za kopertę . To by był najbardziej ambitny projekt, tylko czy nas na niego stać ? To projekt na lata i dopiero za parę lat będzie widoczny efekt. A co było by najlepsze dla Polski . Najlepsze dla Polski będzie jak ,przekopiemy mierzeje Wiślaną zaprosimy Amerykanów na otwarcie przekopu .A że Andrzej dobrze żyje z Donaldem przyśle Lotniskowiec wepchniemy go na mierzeje przez kanał i ogłosimy że utknął na mieliźnie przez co przez parę lat nie da się go ruszyć. Mina Wlada bezcenna ;)

    1. gaba

      Raczej by się ucieszył, że ma lotniskowiec amerykański na widelcu. Chyba, że razem z nim byłaby tu cała dywizja do osłony

  2. Kozik

    To masakra tyle lat czeka sie na decyzje ktora mozna podjac w ciagu 10 minut ,ktos ladnie doi Naszą kasę, rzygać się chce

    1. Gnom

      W 10 minut to rząd podejmuje decyzje o wysłaniu kasy do USA - wiec moze masz rację. Ja chciałbym aby to było po analizach, anie po ich atrapach realizowanych w IU MON i innych IC MON.

    2. Roman

      A to Putin finansuje programy zbrojeniowe w Polsce że tak płaczesz?

    3. Roman

      A POwinien do Moskwy lub Berlina, prawda?

  3. As

    Niech ktoś zapisze ten artykuł, bo za 50 lat datę się zmieni a treść będzie aktualna.

  4. zxxc

    "Kończymy prace analityczno-koncepcyjne i za kilka miesięcy ogłosimy postępowanie" - łezka się w oku kręci. prace analityczno-koncepcyjne już powoli przechodzą do historii. Bedzie co wspominać.

  5. sten

    Budzet MON dobrze wyglada na papierze, w rzeczywistosci przy podobnych kwotach jak np Tajwan mamy: skansen, biurokracje, politycznie synekury i obietnice wyborcze. Podobnie jak Tajwan mamy trudnego sasiada. Kruk to doskonaly przyklad braku systemu i odpowiedzialnosci. Brak ppk na obecnych, brak decyzji w sprawie nowych. Skandal. A pieniadze z MON ciekna na prawo i lewo. To sa dekady zaniedban, ta wladza - po raz kolejny u wladzy - miala to zmiec. Winni zawsze sa inni.

    1. T-72 b3

      A jakiego mamy trudnego sąsiada Ukrainę ,bo według tutejszych ekspertów fachowców armia rosyjska to zbieranina , pijaków, narkomanów ,a sprzęt wojskowy to tylko posowiecki złom to wczym problem

    2. mobilny

      ....czytam ekspertów i sam się zastanawiam czeu my się boimy? Proszę ekspertuf o odpowiedź....

  6. Nie znam się, ale...

    A jaki problem założyć rakiety i radar do Mi-2? Przecie silniki to tam dobre były, Panie do tej pory latają! To po co nowe kupować?

    1. Michał z UK

      Mi-24 pomimo przydatności są już deczka stare. Zmęczenie materiałowe robi swoje, brak części zamiennych. To jak dokładanie ciężaru na stara półkę. Te maszyny były rewelacyjne jak były nowe. Kolejne modyfikacje tylko osłabiały konstrukcje. Program kruk powinien być zrealizowany 10 lat temu

    2. SimonTemplar

      Nikt Polsce nie pozwoli zrealizować programu "Kruk", bo taki program mądrze i odpowiednio wprowadzony znacznie zwiększa potencjał militarny Polski a ten temat został szczegółowo omówiony i ZAMKNIĘTY w 1990r. Strażnikiem są Niemcy i Rosja. Silna militarnie i gospodarczo Polska to w konsekwencji nowe otwarcie w Europie centralnej i wschodniej i - w perspektywie kolejnych lat - osłabienie dominacji Niemiec i Francji oraz bliższe, realne zagrożenie dla Rosji. W Europie są jedynie 2 państwa mogące zagrozić Rosji militarnie: UK i Francja a trzecim, które rozdaje karty w sferze europejskie gospodarki są i pozostaną Niemcy. Rosja ma wręcz idealne stosunki gospodarcze z Niemcami i Francją i nigdy tego nie zepsuje. Dlatego prowadzą wspólną politykę za zamkniętymi drzwiami polegającą na niedopuszczeniu, aby taki model europejski pozostał. UK to się nie do końca podobało i już jej w UE nie ma. Wracając do tematu: każdy nawet minimalnie ogarnięty w dziedzinie obronności, jak przeanalizuje polską sytuację geopolityczną i zestawi ją z naszą zdolnością do obrony to będzie wiedział, że jesteśmy na dnie. Spójrz na programy, które Polska wykonuję: Jedynie w dziedzinie artylerii samobieżnej jesteśmy w miarę w odpowiednim miejscu, choć i tak nie jest to to co powinno być. Wszystko pozostałe jest albo anulowane albo będzie przeciągane w nieskończoność. Realna modernizacja sił pancernych nie istnieje. Wszystko co robimy to działania pozorne. Remont T72 woła o pomstę do nieba. "Modernizacja" Leopardów powinna być zbadana przez prokuraturę (koszty-efekt). Obrona p.lot stoi w meijscu. To co kupujemy z półki od Amerykanów w kontekście programu "Wisła" nie pokrywa nawet 10% niezbędnego zapotrzebowania na obronę średniego zasięgu. "Narew" odwołana. Odwołana mówię, nie przesunięta, bo nic w tym zakresie nikt nie robi". Dalej: jak krew z nosa idzie obrona p.lot bezpośredniego zasięgu (czyli inaczej b.krótkiego) pomimo faktu, że akurat w tej kwestii dysponujemy solidnymi podstawami do produkcji znakomitych i niedrogich systemów obrony w różnej formie. Wszystko jest przeciągane i dyskutowane bez końca. Wszystkie programy dotyczące Marynarki Wojennej odwołane. Odwołane powtarzam. Skupiamy się nad holownikami, ratownikami i trałowcami w wielkiej ilości - po co aż 6 holowników? Przecież one nie będą miały wkrótce co holować. Miecznik odwołany. Orka odwołana. Gawron odwołany. Fregat nawet nie planowaliśmy kupić, opieramy się na 2 zabytkach z archaicznym uzbrojeniem. Ślązak "duma polskiej marynarki" to żart, bez uzbrojenia. Kupujemy F35 oczywiście z półki ale do obrony powietrznej mamy jedynie 48 starzejących się F16 z czego zapewne połowa nie lata. I nic z tym nikt nie robi. Program "Tytan" już niedługo będzie obchodził 20-lecie powstania i nadal ani jednej sztuki nie wprowadzono do linii. Przez 20 lat?! Wozy wsparcia ogniowego? Ile już o tym mówimy? 10 lat czy soc koło tego. I co? I nic. Polska armia jest prowizoryczna bo nikt nigdy nie pozwoli, aby Polska miała 1000 nowoczesnych czołgów MBT, drugie tyle nowoczesnych WWO, 200 nowoczesnych helikopterów uderzeniowych, 200 nowoczesnych samolotów z czego połowa przeznaczona do wywalczenia przewagi powietrznej (F35 tym nie jest i nie będzie). NIkt nie pozwoli na to, aby Polska miała silną i zgraną obronę plotnicza i prakietową począwszy od dalekiego zasięgu , poprzez średni, krótki i bezpośredni. Możemy dostać namiastkę tego w postaci Patriotów i to wszystko. Program "Homar". Co z tym zrobiono? Przecież to jest zdrada stanu, aby godzić się na coś takiego. Działania pozorne dla laików, aby na paradach widzieli.

    3. Piotr ze Szwecji

      MW odstawiona na bok to jedyna słuszna decyzja, bo to pasożyt na obronie Polski. Mimo to Orka pewnie będzie pierwszym co w MON ruszy po ogłoszeniu fiaska drugiej fazy Wisły. Niezależnie kto rządzi. PO widzi niemieckie okręty podwodne. PiS widzi stoczniowców wołających o pracę. Woda z mózgu. Acz co chciałem dodać, a SimonTemplar pominął w swoim komentarzu to skandal publicznych przetargów po najniższych cenach wszystkich kontraktów dotyczących bezpieczeństwa Polski. Nie tylko z MON, lecz też z SG i innych służb mundurowych. To jest skandal, aby bezpieczeństwo Polski władza Polski kupowała wyłącznie po najniższej cenie!

  7. Lolo

    Bez zrealizowania programu NAREW reszta ma niewielkie znaczenie.

    1. XYZ

      Narew i drugi etap Wisły,bez tego leżymy ale widać nieudolny MON o tym nie wie,no ale zbudują nam muzeum

  8. mobilny

    ....wszelkie działania ws KRUKa wskazują na to że nie będzie go jeszcze przez długi czas....czyli kasa a właściwie jej brak....szkoda.... choćby ze względu na nią powinien to być Viper....

  9. wrrrrrrr..wrrruuummm ..kasa..kasa,kasa..prowizja..

    ..śmigłowiec jest gotowy do produkcji od 40 lat...całość cwaniaków juz 40 lat mysli jak uniemozliwić produkcje i zaimportować żydowski złom i dostac prowizję od akwizytorów złomu importowanego..i jak zniszczyc wp oraz Polske.. zwykłe sprzedawczyki tak jak zawsze było i jest w warszawie..

    1. myślenie nie boli...

      A najgorsze jest to, że przez takie idiotyzmy postronny czytelnik może mieć wrażenie, że stronami sporu w programie modernizacji technicznej Wojska Polskiego są cwaniaki i imbecyle. Łatwo wówczas zapomnieć, że zarówno na decyzjach (albo ich braku) cierpi przede wszystkim nie ego pana ministra czy spiskowe teorie płaskoziemców, ale nasze wspólne bezpieczeństwo, bezpieczeństwo naszych żołnierzy, że cierpi nasz kraj. Niemądry i niemerytoryczny to był wpis mości Pani/Panie.

  10. Maniek

    Z premedytacją czekają na nową mangustę.

    1. brykkk

      na jaka manguste.. czekaja na prowizje od Elbitu i IAI...i czekaja kiedy Świdnik zostanie zburzony i zaorany aby kjuz bez problemu mogli brac prowizje żydowska.. po zniszczeniu polskiego przemysłu..

    2. Antex

      lepiej czekać na nową niż kupować starą ... albo tureckie kopie starej.

  11. Adam

    Nawet stan wojenny nie zrujnował tak polski jak zrobili to PIS i Duda! Ludzie was niedługo z tego rozliczą!

    1. Oko

      Chłopie , budżet MON nie jest z gumy , płacą już za Patriota, Himars, F-35... a w tle są jeszcze tzw. koszty stałe ... Podaj mi przykłady takich dużych i kosztownych zakupów za poprzednich rządów psychiatrów i im podobnych .

    2. ryba

      cicho to półdebil Trzaskuna !!!!!!

    3. Huciany

      Kolega ma rację PGZ w sumie przez 2-lata DOSTAŁ 6.5mld pln Ztego mamy kraba sztuk ,35 Raka sztuk 38 POPRADA sztuk 8 Pilica sztuk 12 Liviec sztuk2 Spike sztuk 130 Dobrze licze?

  12. lester

    od 2016 trwa analiza.czego analiza skoro wybieramy miedzy apachem a apachem.to jest jakis zart.modernizacja polskiej armi to fikcja.finalnie ten smiglowiec bedize w 2045?

  13. LMed

    Ten M-24 tak dosyć rasowo sobie wygląda w porównaniu do Apacha też jakby z poprzedniej epoki. Ale idzie nowe.

    1. Jabadabadu

      Idzie nowe? Raczej leży i nawet nie kwiczy

    2. LMed

      Człowieku mówię o nowych konstrukcjach.

  14. wyPAD 2020

    To są kpiny z tymi wieloletnimi dialogami technicznymi. Decyzje powinny być podjęte już dawno.

    1. Smuteczek

      Nie ma pieniedzy i to jest jedyny problem w tym temacie. Dialogi sa jedynie ucieczka od przyznania sie ze nie stac nas w tym momencie wobec wydania pieniedzy na inne programy.

    2. F. Kiepski

      Dlatego uważam że pieniądze powinny być dodrukowywane !! oczywiście nie złotówki bo to by rozwaliło gospodarkę ale jakaś obca waluta czemu nie.

  15. Atakitamitu

    Czy ktos kiedys przeprowadzil dialog analityczno-koncepcyjny, czy my potrzebujem jakichkolwiek w tej formie dialogow analityczno-koncepcyjnych ?! A jak slysze o fazie analityczno-technicznej, to zastanawiam sie co sie tam bierze ze ich tak czyma a te ich fazy trwaja latami... odlot.

  16. pragmatyk

    Zamówienia związane z istotnym interesem bezpieczeństwa państwa powinny być realizowane przez podmioty znajdujące się pod szczególnym nadzorem państwa, w tym pod jego nadzorem właścicielskim.Tyle ogólników ,czyli za zamowienia dla wojska odpowiada cywilna komórkam w MON ,ktora doradza szefowi MONu .wojsko w efekcie łaskawie może tylko przyjac ,to co MON w ysmaruje ,albo urodzi po kilku latach ,moze to byc równiez nieadekwatne do potrzeb wojska ,gdyż nie musi byc z nim uzgadniane ,patrz Caracale jako syndrom tego co wojsko chciało ,a co dostało.zmieniono cale dowództwo WP ,więc nie do konca wiemy co wojsko chce aktualnie.

  17. Wariat

    Ten który załatwił caracale uciekł do USA Ale JESZCZE sprzedał Macierewicz owi Samoloty VIP ZA 750mln pln Czy wiecej?

  18. Lucjan 3

    Nieźle zakamuflowany blamaż: "...zakończonej niepowodzeniem procedurze zakupu śmigłowców wielozadaniowych Airbus Helicopters H225M Caracal".

    1. Eko

      Piszesz o przetargu na francuskie ciężkie śmigłowce lobbowane łapówkami u PO? Poczytaj dzieciaku i nie pisz głupot. Potrzebujemy innych maszyn.

    2. Danisz

      jakie łapówki skoro PiS przez 5 lat nie znalazł na to żadnych dowodów? jakieś dowody proszę kłamczuszku

    3. pragmatyk

      A kto lobbuje zakup Patriotów czy innego sprzetu obecnej ekipy ,punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia i tyle dzieciaku.

  19. Adam

    No i gites. Po co kasę na jakieś heikoptery wydawać, lepiej trochę węgla jeszcze dokupić.

    1. Tadziu

      BŁASZCZAK deklaruje 650mln na,węgiel i następne 720 mln na,elektrownie Ostrołęka

  20. ursus

    Moim zdaniem IU zapracował sobie na specjalne traktowanie, w związku z czym należy ustawowo nakazać mu prowadzanie postępowań wyłącznie jedno po drugim z ściśle określonymi i nieprzekraczalnymi terminami wszystkich faz procedury pozyskiwania sprzętu. Wynagrodzenia powinny odzwierciedlać efektywność zakupów, natomiast wyboru sprzętu (na drodze testów poligonowych) dokonywać powinni trzej losowo wybierani oficerowie (premia) z jednostek do których ma trafić. Zakończmy najpierw sprawę pozyskania granatników jednorazowych, a później pytajmy o śmigłowce. Swoją drogą, może od razu po eskadrze "kruków" na każdą dywizję lub odwód na dronach?

    1. wert

      IU to instytucja ociężała, może i dobra w czasach gdy "przerabiała" niecały 1 mld rocznie. Dziś gdy ma 5x tyle stary system jest zwyczajnie niewydolny i to jest bezpośrednią winą MB. Spętany starymi nawykami, układami, aparatczyk. Z drugiej strony co nie zrobią jest tylko nagonka. Kupią? Za drogo. Nie kupią? Też źle. Dziwić się że odpychają decyzję? Tak jest najbezpieczniej

  21. Stop eksportowi pracy --- budujmy nasza obronność w jak najwiekszym stopniu opierając się o rodzimy przemysł

    Zmodernizować to co juz jest i wystarczy LEPIEJ ZAJĄC SIĘ OPL

  22. Kozik

    Ot i cała prawda o Armii, a w zasadzie jej brak, Armii nie ma, Polacy nic się nie nauczyli straszne

  23. Patcolo

    Tego się czytać nie da

    1. ja bym to tak ujął

      Booooożeeee coś Pooooolskę, itd... ;)))))

    2. Patcolo

      Też dobrze

  24. Swidniczaneczka

    Antoni założył DEKLARACJĘ RZĄDOWĄ NA 16 sztuk helikopterow ze Świdnika Rozumiem ze KŁAMAŁ?

    1. LMed

      Tak se chlapnął, bo karmić ego lubi.

    2. Gnom

      Było już więcej, przecież nikt nie mówił, że wszystkie muszą być nowe.

    3. Adam

      A to on kiedykolwiek mówił prawdę. Serio?

  25. Perla Lubelska

    DUDA w Lublinie obiecuje kruka Ciekawe czy Błaszczak i tym wie?

    1. Swidniczaneczka

      Antonio tez powinien go wspierać Prawie KUPIŁ u nas 16 dztuk KŁAMAŁ?

    2. BUBA

      I bezczelnie oklamywany jest caly Narod.... LUDZIE idzemy na wybory ....

Reklama