Reklama

Polityka obronna

USA chcą, by Grecja przekazała Ukrainie sprzęt posowiecki, w zamian za zachodni

BMP-1 Grecja
Autor. army.gr

Grecki portal internetowy „Ptisi & Diastima” poinformował, że USA zaproponowało rządowi w Atenach wymianę całego postsowieckiego sprzętu używanego przez Greckie Siły Zbrojne na ten wyprodukowany przez firmy z USA lub Europy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szczególnie poruszony został temat greckich systemów przeciwlotniczych, które są obecnie dla Ukraińców kluczowym systemem uzbrojenia z racji nasilenia rosyjskich ataków rakietowych na ich infrastrukturę krytyczną. Przez swój sowiecki rodowód ich wdrożenie przez Siły Zbrojne Ukrainy byłoby wielokrotnie krótsze niż np. zachodnich systemów pplot starszego typu. Grecja posiada także wiele innych rodzajów uzbrojenia wywodzących się z sowieckiej/rosyjskiej myśli technicznej jak bojowe wozy piechoty BMP-1A1 Ost (których część już została przekazana Ukrainie w zamian za niemieckie Mardery 1A3), przeciwpancerne pociski kierowane 9K111 Fagot czy granatniki przeciwpancerne RPG-18.

Wymiana miałaby przebiegać w ramach procedury Foreign Military Sale (FMS). Już wcześniej Ukraina prosiła o dostarczenie jej systemów obrony przeciwlotniczej używanych przez Greckie Siły Zbrojne, jednak rząd w Atenach odmówił z racji na zobowiązania prawne dotyczące tego sprzętu z Rosją. Dodatkowo taki datek znacząco obniżyłby zdolności greckiej armii, na co kraj ten nie może pozwolić przez coraz bardziej ekspansywną politykę swojego sąsiada-Turcji.

Reklama

Czytaj też

Obecnie mimo to Grecja dostarcza Ukrainie uzbrojenie, czy to w ramach bezpośredniej inicjatywy jak przekazanie 40 000 karabinków szturmowych rodziny AK wraz z amunicją, czy 60 naramiennych wyrzutni pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu FIM-92 Stingera, ale także w ramach porozumienia z rządem Niemiec, dzięki któremu Grecja za przekazane bojowe wozy piechoty BMP-1A1 Ost otrzymała nowocześniejsze Mardery 1A3. Ostatecznie dzięki tej wymianie (w ramach mechanizmu Ringtausch) Grecja może pozyskać ponad 100 Marderów 1A3, przekazując Ukrainie 155-183 BMP-1A1 Ost, zatem korzyść jest trójstronna.

Grecja ma obecnie posiadać w kwestii systemów obrony przed napadem powietrznym pochodzenia sowieckiego/rosyjskiego

 • 21 egzemplarzy Tor-M1
 • 39 egzemplarzy Osa-AKM
 • 12 egzemplarzy S-300PMU1

Czytaj też

Przekazanie choćby części tych systemów byłoby dla Ukrainy dużym wsparciem, jednak Grecy bez zapewnienia szybkiego zastępstwa przez zachodnie systemy obrony przeciwlotniczej odpowiedniego zasięgu nie będą skłonni przekazać swojego uzbrojenia gdziekolwiek. Rodzi się pytanie, co konkretnie zostałoby zaproponowane na wymianę?

Grecja do tej pory przekazała Ukrainie oficjalnie:

 • 40 000 karabinków automatycznych rodziny AK
 • około tysiąca granatników RPG-18
 • 17 000 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm
 • 60 naramiennych wyrzutni pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu FIM-92
 • 2100 pocisków rakietowych kal. 122 mm wykorzystywanych w systemach BM-21/RM-70
 • 15 000 pocisków kal. 73 mm do m.in. dział bezodrzutowych SPG-9/ armaty 2A28 Grom (uzbrojenie główne BMP-1)
 • 3 200 000 nabojów 7,62 mm
 • 40 bojowych wozów piechoty BMP-1A1 Ost

Czytaj też

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Komentarze (12)

 1. Golf

  Dlaczego my nie dostajemy takich propozycji ? OK, 116 Abramsów za ponad 200 T 72. Ale wysłaliśmy i wysyłamy : Kraby, Goździki, BWP 1, Grady, Gromy, Pioruny, Groty, amunicję i wiele innej broni !? Takie Czechy ponad 90% przekazanej Ukrainie broni dokonali na warunkach...komercyjnych !? A my ??

  1. TheGreekAegean

   Bo nie jestescie Grecja - nie pisze tego negatywnie. Po prostu sa jakies interesy w ktorych w tej chwili Polska nie bierze udzialu. W innym momencie bedzie brac udzial Polska a nie Grecja

 2. SimonTemplar

  Trochę dziwi mnie, że Grecja dostaje propozycję wymiany sprzętu poradzieckiego na zachodni, oczywiście rozumiem, że jeśli wymiana to bez kosztowa nie licząc kosztów operacyjnych/logistycznych. Natomiast my już przekazaliśmy Ukrainie kilkaset czołgów i wozów piechoty, sporo artylerii, tej poradzieckiej również, zestawy plot - mówię tu o poradzieckich. O nowym sprzęcie jak Pioruny, Gromy, Groty itp, które poszły w sporych ilościach nawet nie wspominam. I jeśli chcemy uzupełnić zapas to musimy zawierać miliardowe kontrakty. Coś mi tu nie pasuje. W czym jesteśmy od Grecji gorsi?

  1. Gugluk

   Dostaliśmy od USA Abrams 116 sztuk starszej wersji.

  2. Jaremaa

   Nie gorsi tylko ze USA musi tez zadbac o to zeby miec wsparcie w tym regionie jako przeciwwage dla Turcji. Nie moga wszystkiego wypchnac na wschod.

  3. TheGreekAegean

   A to jakas licytacja kto jest gorszy czy leprzy. Kazdy robi co moze. No prawie kazdy, bo w ramach NATO niektorzy wspolpracyja z Rosja - np. Turcja

 3. lokalnie

  Grecja - kraj praowslawny, piszacy cyriliza, od zawsze dobre stosnku z Rosja majacy. Czesto lewicowy (Nie w sensie lewicy LGBT tylko tej pierwtnej)

  1. DIM1

   Cyrlica powstała w II tysiącleciu n.e. czyli pomieszałeś coś, ale to na fest. A propos greckiego pisma - napisy z nagrobków w dzielnicy Kerameikos (sąsiedztwo barzo licznych polskich systemów alarmowych "Satel") czyta się prawie tak, jakby dopiero niedawno zostały napisane. Prawie bez zmian, jak epitafia z warszawskich Powązek. Mimo, że wykuto je tam już ponad 2,5 tysiącami lat.

  2. TheGreekAegean

   Skoro alfabet Grecki jest dla ciebie cyrylica, to gratuluje wykrztalcenia.. nic dodac nic ujac, na moje oko 3 klasa podstawowki i to chyba za duzo powiedzialem Nawiasem mowiac, to Chrzesjanstwo do Europy przyszlo poprzez Bizancjum, czyli koscol wschodni, tam po raz piewszy Religja (wtedy jeszcze nie prawoslawna) zostala uznan jako religia Panstwowa, i na poczatku byla rowniolegle z ze staro grecko-rzymska a potem zakazano starych religii. Podejrzewam ze cie tego nie uczyli w 3 klasie szkoly podstawej.

 4. Hmmm.

  Brawo Grecy, dużo pomagają i sporo dostają w zamian. Mam wrażenie, że zlnam nie wychodzi to tak dobrze, więc pozostaną domysły: dlaczego? Żeby za 10 lat nie wyszło, jak z talibami w Kiejkutach, że ktoś tam prywatę odstawiał za bakszysz. Martwi mnie co innego: czuję się, jak pieczarka, czyli trzymany w ciemności i karmiony nawozem, bo można przeczytać, ile czego Grecy przekazali Ukraińcom, ale ile Polacy przekazali, to tylko ogólne spekulacje. I po co? Rosjanie od wywiadu na Ukrainie wiedzą, o ile osłabilismy potencjał, a Polak nie może się dowiedzieć z wolnej rzekomo prasy.

  1. hermanaryk

   Rzeczywiście Grecy dużo pomagają - Rosji, transportując jej ropę. Nawet Niemców to oburzyło.

  2. TheGreekAegean

   A kim sa Niemcy, ze piszesz "nawet". Jak na razie to Niemcy wposcili UE w ten kociol z rosyjskim gazem i ropa. Powtorze zdnaie Prezydenta Francji "Niemcy stracli okazje aby siedziec cicho",

 5. DIM1

  Przejrzałem Państwa dyskusję... trochę jakby błądzącą w próżni, ponieważ artykuł zamilczał dlaczego Grecy dostali od Niemców tyle sprzętu. Grecy... Słowacy... także Węgrzy (!) dostają niemiecki sprzęt nie za jakiś tam zakłamany Ringtausch, a po prostu ponieważ zamawiają jednocześnie nową niemiecką broń, kupują ją, płacą za nią. Proszę sprawdzić przykład czołgów Leopard 2A7+, proszę sprawdzić zakupy i modernizacje bwp... - i tu leży cała pseudo "zagadka". Podczas gdy Polska kupuje czołgi u Amerykanów, toteż dostała czołgi "przejściowe" od Amerykanów. A propos, to Grecy starają się zarabiać na produkcji, lokując się w gronie poddostawców do niemieckiej broni. I tak, każdy Leo2A7+ ma 10% greckiego "wkładu" produkcyjnego. A wszystkie niemieckie rakiety z Diehl Defence mają 10% greckiego udziału finansowego w ich produkcji. Wszystkie, nie tylko te dla Grecji. Z kolei europejski dron stealth (Neuron ?) nosić ma grecką elektronikę (nie wiemy czy całą, ale łączność na pewno).

 6. Zawisza_Zielony

  Sprytny jak Grek.

 7. Filemon19

  A mówią chytry Grek a tu niespodzianka 2100 sztuk 122mm z magazynów To chyba doskonała okazja przejść na 120 mm NATO

  1. R88

   122 to kaliber artylerii.

 8. Ma_XX

  czas na 155 mm z RPA :)

 9. Filemon19

  Pytanie podstawowe dlaczego Grecja Otóż nie zatrzymuje ambasadora USA w kiblu na 8 miesięcy

 10. Ma_XX

  to jeszcze niech chcą przekazać s400 w zamian za Patrioty dla Turcji

 11. Orthodoks

  Jakby co, to można by przypomnieć naszym sojusznikom, że też jeszcze mamy sporo takich zabawek. Jakby zaoferowali coś sensownego na wymianę, to zawsze lepiej niż przekazywać bezpośrednio Ukrainie za darmo.

  1. Dada81

   Nie rozumiem określenia "za darmo". Czy fakt, że dzięki ich poświęceniu my jesteśmy bezpieczniejsi, to nie wystarczająca cena za przekazany sprzęt?

  2. Orthodoks

   Dada81@ Opatrznie zrozumiałeś mój wpis, bądź ja nazbyt oględnie się wypowiedziałem. Chodziło mi o to, że wysyłając masę sprzętu do Ukrainy moglibyśmy, tak jak kilka krajów (głównie ze wschodniej flanki, ale i wyżej opisana Grecja) PRZY OKAZJI coś skorzystać dla naszej armii. Przecież do głowy by mi nie przyszło, by wykorzystywać sytuację Ukrainy do,, modernizacji technicznej" naszego wojska. Zważ również, że niedawno zamówiony sprzęt, mający zastąpić również to, co przekazaliśmy (i pewnie ciągle jeszcze będziemy przekazywać) Ukrainę, pojawi się u nas za dobrych kilka lat. A dostawy będą trwały dużo dłużej. I przez ten cały czas będziemy zdani na obronę ze strony sojuszników, bo stary sprzęt w Ukrainie, a nowy dopiero się robi.

  3. Był czas_3 dekady

   Wczoraj oficjalnie podano: 100miliardów zł kosztuje nas pomoc Ukrainie w różnych formach.

 12. Norman

  Nam też sojusznicy za 250 czołgów dali 120... Niech dadzą 1 do 2 stanu T72 Pt91 na abramsy z dofinansowaniem z FMF na remont i modernizacje...ich fabryki zarobią a nasze siły odmłodnieją.

Reklama