Reklama

Polityka obronna

Pierwsze niemieckie Mardery już w Grecji

Grecja może dzięki wymianie pozyskać ponad 100 bojowych wozów piechoty Marder 1.
Autor. Bundeswehr/Vennemann

Pierwsza partia bojowych wozów piechoty Marder 1A3 dotarła do Grecji w ramach międzyrządowego porozumienia, na mocy którego przekazane na Ukrainę greckie BMP-1  Ost zostaną zastąpione przez niemieckie pojazdy w stosunku 1:1. Pozwoli to zarówno Grecji, jak i Ukrainie na zwiększenie możliwości swoich sił zbrojnych, a niemieckiemu przemysłowi zarobić.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazdy te zostaną skierowane na niezbędne kontrole, a później trafią do jednostek wojskowych w regionie Ewros, gdzie służą m.in. czołgi Leopard 2, a region ten jest uważany za szczególnie zagrożony ze względu na bliskość granicy z Turcją. Przezbrojenie tamtejszych jednostek z BMP-1 na Mardera 1A3 będzie dla żołnierzy dużym zwiększeniem zdolności oddziaływania, z racji na znacznie lepsze parametry jak siła ognia czy ochrona załogi sprzętu niemieckiego.

Dostarczenie pierwszych Marderów oznacza rozpoczęcie wysyłania na Ukrainę greckich BMP-1 Ost, których w obecnej transzy ma zostać przekazanych 40 egzemplarzy. Dodatkowo należy się spodziewać uzgodnienia kolejnej wymiany pojazdów na linii Berlin-Ateny, Niemcy mają mieć wystarczającą ilość pojazdów, aby w pełni zastąpić pozostałe greckie BMP-1, których liczebność określa się obecnie na ponad 100 maszyn. Grecy obecnie mają być bardzo zadowoleni z tej wymiany, z racji na to, że ich czołgi Leopard 2 wreszcie zyskają dostateczne wsparcie w postaci bojowych wozów piechoty o standardzie znacznie lepszym niż postsowieckie BMP-1.

Reklama

Czytaj też

BMP-1 Grecja
Autor. army.gr

Grecja przed rosyjską inwazją na Ukrainę miała posiadać w służbie czynnej 155-184 bojowych wozów piechoty BMP-1. Część z 83 wozów używanych w podstawowej wersji BMP-1A1-Ost w miejsce wyrzutni pocisków 9M14 Malutka otrzymało karabiny maszynowe M2 kalibru 12,7 mm. Kolejne 72 maszyn otrzymało po roku 2013 zamiast wieży z armatą 73 mm podwójną armatę automatyczną ZU-23-2 z dodatkową, pancerną osłoną. Wszystkie te maszyny wykorzystywane są przez bataliony piechoty stacjonujące na greckich wyspach.

Czytaj też

Taka wymiana jest korzystniejsza dla Niemiec z wielu względów, ponieważ może poskutkować jeszcze większą współpracą z Grecją w kwestii uzbrojenia. Od dłuższego czasu mówiło się o zainteresowaniu przez Rheinmetall programem nowego greckiego bojowego wozu piechoty. Ma być nim produkowany KF41 Lynx, który po fiasku w przetargach na Słowacji i w Czechach stracił dwa duże rynki zbytu. Promowanie go w Grecji już ma miejsce, zatem całość może przybrać formę jednego z największych kontraktów dla niemieckiej zbrojeniówki ostatnich lat, zważywszy na zapotrzebowanie greckiego wojska. W związku z coraz agresywniejszą polityką Turcji rząd w Atenach będzie dażył do jak najszybszej modernizacji greckich sił zbrojnych. Przyjęcie Maderów 1A3 na ich stan może  ostatecznie nakłonić Greków do wyboru  Lynxa.

Fot. Rheinmetall Defence
Reklama

Komentarze (3)

 1. Jaszczur

  Za późno zachód się obudził że zbliża się wojna (nie myślę o tym co się dzieje na Ukrainie).... Wschód wyrolował zachód i nadchodzi szybko godzina W

 2. szczebelek

  Traktowanie rynków zbytu przez RFN Czechy 0,75 Leo2a4 za 1 T72, Słowacja Leo2a4 za 2 bmp1, Grecja marder za bmp1 i jeszcze jedno państwo za 30 T55 po modernizacji dostało 30 jakiś BWP (chyba Fuchsy) w przypadku Polski za 58 PT91 proponowano nam 23 sztuki Leo2a4 czyli za najlepszy typ pojazdu wśród podanych najgorszy przelicznik 1 Leo2a4 za 2,5 PT91.

 3. DIM1

  14_X minister (MON) informował, że do jutra (21_X) Grecja odbierze łącznie 10 sztuk. Informował też, że dostajemy 50 sztuk Marderów (pełny remont + upgrade całej elektroniki + transport), za 40 BMP-1 "do których my nie mieliśmy już części zamiennych i nie było skąd ich zdobyć". Za wszystko płaci rząd RFN. Ponadto: Grecja dostanie jeszcze 100 Marderów, identyczne warunki, jeśli wybierze transportery LYNX jako nowy typ podstawowy dla swych sił lądowych. Oraz to: Wszystkie te Mardery są UŻYCZENIEM, a nie przeniesieniem własności.

  1. Valdi

   Przypomnijmy Lynx bez ASOP na przykład Rafael Trophy, nie pokona tureckiego atgm KARAOK z IIR seeker,😱😱😱😱😱

  2. DIM1

   Pewnie masz rację. Nieco ponad rok temu, zapytani o to wyżsi dowódcy, wyjaśnili premierowi, że aby przygotować kraj do obrony, potrzebują wydać jeszcze ekstra 30 mld Euro. A pan premier oraz pan minister finansów wyjaśnili im na to, że dostaną 10 mld. Dostali trochę więcej... ale że nie wystarcza, to pewniak.

Reklama