Reklama

Polityka obronna

Uroczystości Święta Wojska Polskiego. Prezydent Duda: Naszą odpowiedzialnością dobre wyposażenie armii [RELACJA]

Autor. Michał Bruszewski/defence24.pl

W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W czasie uroczystości przemawiali wicepremier, szef MON, Mariusz Błaszczak oraz Prezydent RP Andrzej Duda, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP.

Reklama

Złożono również wieńce przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Reklama

Wcześniej odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po odprawie prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe, a także wygłosił przemówienie.

W poniedziałek rano prezydent tradycyjnie uczestniczył razem z małżonką w mszy świętej w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy.

Reklama

Wicepremier oraz szef MON Mariusz Błaszczak powitał obecnych na uroczystości, m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z małżonką, marszałek Sejmu Elżbietę Witek, premiera Mateusza Morawieckiego wraz z ministrami i parlamentarzystami oraz dowódcami wojskowymi i kapłanami. Błaszczak podczas ceremonii powitał również przedstawicieli wojsk sojuszniczych, w tym amerykańskiego generała Darryla Williamsa, dowódcy wojsk amerykańskich w Europie i Afryce.

Autor. Michał Bruszewski/defence24.pl

W czasie uroczystości pierwszy przemawiał właśnie wicepremier oraz szef MON Mariusz Błaszczak. „Za naszą granicą toczy się krwawa batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość europejskich narodów. Imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła. Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie tego zła" - podkreślił.

Wicepremier dodał, że tegoroczne święto "przypada na czas dramatycznie trudny". "Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość wszystkich europejskich narodów. Mijają lata, a jedno się nie zmienia: imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła. Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie tego zła" - mówił.

Autor. Michał Bruszewski/defence24.pl
Szef MON przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, który mówił, że "niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym". "Dlatego, by utrzymać niepodległość, musimy inwestować w wojsko, sprzęt wojskowy i infrastrukturę. Nie przypuszczałem, że będziemy krytykowani za to, że w szybki sposób znacznie zwiększamy bezpieczeństwo Polski. Mimo ataków i nieuzasadnionej krytyki razem z panem prezydentem będziemy konsekwentni w działaniach na rzecz modernizacji polskiego wojska, zwiększania jego liczebności i wzmacniania sojuszy" - oświadczył.

Wicepremier Błaszczak zobowiązał się również, że jako szef rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa będzie kontynuował "wszystkie te dzieła, które zostały rozpoczęte, gdy przewodniczącym tego komitetu był premier Jarosław Kaczyński". "Agresja Rosji pokazała, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju Polskich Sił Zbrojnych. Jesteśmy konsekwentni w naszych działaniach" - dodał.

Autor. Michał Bruszewski/defence24.pl

„Dziękujemy za wytrwałą służbę dla ojczyzny, za dzielność, za odpowiedzialność, za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia" - powiedział w poniedziałek, w dniu święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda, zwracając się do żołnierzy.

"Patrzymy z dumą na polską historię, patrzymy z dumą na to wielkie zwycięstwo - tak, z ogromną dumą. Przez 74 lata istnienia Związku Sowieckiego Rosja Sowiecka przegrała tylko jedną oficjalną wojnę - to była właśnie tamta wojna sprzed 102 lat. Tylko wojnę z Polską przegrała Rosja Sowiecka w czasie całej swojej historii. Na szczęście nie za długiej" – podkreślił.

"Dzisiaj polski żołnierz ma swoje wielkie święto. W ten dzień nie tylko wspominany tych, którzy polegli w obronie ojczyzny na przestrzeni stuleci i dziesięcioleci, ale przede wszystkim gorąco ściskamy polskich żołnierzy i ich rodziny. Dziękujemy za wytrwałą służbę dla ojczyzny. Dziękujemy za dzielność. Dziękujemy za odpowiedzialność. Dziękujemy za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia (...) Mówię to szczególnie w tym momencie, bo trzeba jasno powiedzieć - tak trudnych lat, z jakimi mamy do czynienia ostatnio, nie było na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci historii Rzeczypospolitej" - dodał Andrzej Duda.

"Polski żołnierz stanął na wysokości zadania, wytrzymał broniąc granicy z Białorusią - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Pokazaliśmy determinację całemu światu" - zapewnił.

Zwracając się do żołnierzy i funkcjonariuszy prezydent Duda przypomniał ich służbę na granicy z Białorusią.

"Dzięki postawie polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, dzięki waszej postawie, pokazaliśmy tę determinację całemu światu, broniąc polskiej granicy, broniąc granicy Unii Europejskiej, broniąc granicy strefy Schengen, mimo różnego rodzaju ataków, różnych durniów i zdrajców, różnych ludzi nieodpowiedzialnych - polski żołnierz stanął na wysokości zadania, wytrzymał" - zaznaczył prezydent. Podziękował za to "z całego serca."

Autor. Michał Bruszewski/defence24.pl

"Kto wie, jakie byłyby następstwa tego hybrydowego ataku realizowanego przez reżim białoruski we współpracy bez wątpienia z Moskwą, gdyby nie wasza postawa, gdyby nie bohaterstwo polskich funkcjonariuszy i żołnierzy" - zaznaczył Andrzej Duda.

Podkreślił, że żołnierze na granicy z Białorusią służyli w bardzo trudnych warunkach. "Widziałem to na własne oczy, dziękuję za to wielkie poczucie odpowiedzialności za sprawy RP" - podkreślił.

Autor. Michał Bruszewski/defence24.pl

Andrzej Duda powiedział, że skali "rosyjskiej frontalnej agresji na Ukrainę, na niepodległe suwerenne, demokratyczne państwo, na naszego sąsiada - trudno było się spodziewać". "Nie mam żadnej absolutnie wątpliwości, że przerosła ona to, czego niektórzy się spodziewali, a dla niektórych była totalnym zaskoczeniem" - ocenił prezydent.

Podkreślił, że "Rosja i reżim rosyjski złamali wielkie tabu, które było cały czas twardą granicą bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej, że żadne mocarstwo nie atakuje drugiego państwa w sposób frontalny, po to by odebrać wolność, po to by odebrać niepodległość, po to by odebrać ziemię, po to by zakwestionować egzystencję państwa i narodu".

Andrzej Duda podziękował za pomocy świadczoną Ukrainie i jej obywatelom. "Dziękuję wam z całego serca, że choć nie z bronią w ręku - jesteśmy tego uczestnikami poprzez naszą pomoc, którą świadczymy Ukrainie i Ukraińcom poprzez służbę naszych żołnierzy przez cały okres tego konfliktu, poprzez wsparcie, jakiego nam, a przede wszystkim Ukrainie udzielają nasi sojusznicy" - powiedział prezydent.

"Dziękuję wam wszystkim za służbę. To jest faktyczne stanie na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej" - podkreślił.

"Naszą odpowiedzialnością dzisiaj jest zapewnić jak najlepsze i najnowocześniejsze wyposażenie polskiej armii, nie szczędząc sił i środków" - powiedział prezydent

Przemawiając przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Andrzej Duda podkreślił, że wyposażenie i uzbrojenie polskiej armii jest jednym z priorytetów rządzących.

Autor. Michał Bruszewski/defence24.pl

"Tak byśmy byli w stanie nie tylko obronić się sami, ale byśmy nie musieli się bronić" - powiedział prezydent. Jego zdaniem ogromne wydatki na wyposażenie armii służą temu, by Polska miała potencjał, którego obawialiby się ewentualni agresorzy.

"Wiele wątpliwości w sercach zrodziło się, gdy przekazywaliśmy nasze liniowe uzbrojenie do dyspozycji żołnierzy ukraińskich" - przyznał Andrzej Duda. Zaznaczył jednak, że ukraińscy sojusznicy bronią nie tylko swojej ziemi, ale potencjalnie także Polski i reszty Europy.

"Choć było to trudne, postąpiliśmy słusznie" - mówił, dziękując rządowi za odwagę.

Pogratulował mu też decyzji o zakupie nowoczesnego uzbrojenia, wspominając m.in o czołgach Abrams i haubicach z Korei Południowej. "Polska armia otrzyma najnowocześniejsze uzbrojenie na najwyższym poziomie" - podkreślił.

Prezydent podkreślał podczas przemówienia na placu Piłsudskiego w dniu Święta Wojska Polskiego, że "nasz kraj bezpośrednio znalazł się w zagrożeniu". "Nie tylko granica Rzeczypospolitej jako taka" - doprecyzował.

"Nie było to tylko i wyłącznie zagrożenie migracyjne" - mówił prezydent nawiązując do wydarzeń sprzed kilku miesięcy na granicy polsko-białoruskiej. "To było zagrożenie, którego podtekstem było to, czego najbardziej się wtedy obawialiśmy i o czym my - jako politycy analizujący i rozważający tę sytuację i podejmujący decyzje o kolejnych działaniach i środkach, które będą podejmowane - mówiliśmy cicho między sobą" - wspominał Andrzej Duda.

Wyjaśnił, że mówiono iż "to nie jest spektakularna i odosobniona akcja". "Ale, że jest to część szerszego planu, który realizują ci, którzy są wrogo nastawieni wobec Rzeczypospolitej, wobec wspólnoty europejskiej". "Że być może jest to po prostu próba tego, czy Polacy stanął na wysokości zadania obrony swojej ojczyzny z pełną odpowiedzialnością, pełnym profesjonalizmem, ale także i pełną determinacją" – podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i odznaczył w poniedziałek kilkunastu żołnierzy podczas obchodów święta Wojska Polskiego w Warszawie.

Oficerowie awansowani na stopnie generalskie

  • Na stopień generała broni:

gen. dyw. Piotr Błazeusz - zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP

gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak - Dyrektor WIM

  • Na stopień generała dywizji gen. bryg. Zenon Brzuszko - dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód
  • Na stopień generała brygady:

płk Grzegorz Barabieda - dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej

płk pil. Paweł Bigos - dowódca 1 Bazy Lotnictwa Transportowego

płk Piotr Fajkowski - dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

płk Hubert Glica - dyrektor Ośrodka Monitorowania i Analiz Ministra Obrony Narodowej

płk dr Artur Kuptel - szef Agencji Uzbrojenia płk Rafał Miernik - dowódca 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej

płk Mariusz Pawluk - dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej

płk Bogdan Pidanty - dyrektor Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON

Odznaczeni żołnierze:

  • Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Gen. dyw. Richard Neely - Dowódca Gwardii Narodowej Stanu Illinois
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Gen. dyw. Tomasz Połuch - Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej
  • Lotniczym Krzyżem Zasługi z Mieczami Mł. chor. Zbigniew Krajniak - 33. Baza Lotnictwa Transportowego
  • Wojskowym Krzyżem Zasługi:

St. kpr. Piotr Skrzyniarz - Jednostka Wojskowa Komandosów

St. kpr. Jakub Tynka - Jednostka Wojskowa AGAT

Płk Sławomir Warmbier - Departament Polityki Zbrojeniowej Ppłk Radosław Wojtowicz - Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Ppłk Radosław Wojtowicz - Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Orangutan

    Wstyd mi za tego człowieka. Nadęty, ograniczony pozer.

Reklama