Reklama

Polityka obronna

Umowa na lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze KLESZCZ już jutro

Kołowy pojazd rozpoznawczy Bóbr-3.
Kołowy pojazd rozpoznawczy Bóbr-3.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

W środę, 14 sierpnia 2024 roku, o godzinie 13:00, na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej, odbędzie się podpisanie umowy wykonawczej na zakup lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych KLESZCZ. Informację przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznawczy Kleszcz powstał w ramach projektu „Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznawczy”, który był współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w latach 2013-2022, na podstawie umowy nr DOBR-BIO4/019/13463/2013. Projekt realizowany był przez konsorcjum, w skład którego weszły AMZ-Kutno S.A. (jako lider), Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii, Wojskowy Instytut Łączności oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Całkowity koszt projektu wyniósł 36,45 mln zł, z czego dofinansowanie NCBR stanowiło 33,42 mln zł.

Reklama

Transporter LOTR Kleszcz jest rozwijany przez AMZ-Kutno w formie opancerzonego wozu rozpoznawczego Bóbr 3, jako część programu Kleszcz. Nowe pojazdy mają na celu zastąpienie dotychczas używanych przez jednostki rozpoznawcze Wojska Polskiego pojazdów BRDM-2, w tym ich zmodernizowanych wersji BRDM-2 M96/M97. Plan zakłada, że polska armia pozyska ponad 240 egzemplarzy Kleszczy. Jednak pierwsza umowa może obejmować mniejszą liczbę maszyn.

Czytaj też

Pojazd Kleszcz będzie używany przez pododdziały rozpoznawcze Wojsk Lądowych. Ma on zapewnić możliwość prowadzenia działań w różnych warunkach atmosferycznych oraz o każdej porze dnia i nocy przez okres do pięciu dni. W skład załogi pojazdu wchodzi drużyna rozpoznawcza licząca pięciu żołnierzy. LOTR Kleszcz umożliwia transport załogi wraz z ich wyposażeniem osobistym i rozpoznawczym. Oprócz tego, pojazd zapewnia wsparcie ogniowe dzięki broni zamontowanej w zdalnie sterowanym module uzbrojenia, co pozwala na zwalczanie lekko opancerzonych pojazdów, nisko lecących celów powietrznych oraz siły żywej.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama