Reklama

Polityka obronna

Ukraina: Niemcy dostarczyli przeciwlotnicze Gepardy i wozy likwidacji skażeń

Fot. KMW.
Fot. KMW.

Niemieckie Ministerstwo Obrony potwierdziło dostarczenie na Ukrainę 8 samobieżnych przeciwlotniczych systemów Gepard oraz 6 wozów dekontaminacyjnych HEP 70 wraz ze środkami do dekontaminacji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Niemcy mają przekazać na Ukrainę 30 tego typu samobieżnych zestawów przeciwlotniczych. Dodatkowo mają przekazać do 60 tys. sztuk amunicji. Część ma pochodzić z zapasów własnych, część od norweskiej firmy Nammo.

Czytaj też

Gepard to system przeciwlotniczy zbudowany na bazie czołgu podstawowego Leopard 1 i wdrożony do służby w 1976 roku. Ukrainie przekazywane są jednak wozy w głęboko zmodernizowanej wersji Gepard 1A2 ze zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty Oerlikona KDA kal. 35 mm o zasięgu ostrzału dochodzącym do 3,5-4,5 km w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność teoretyczną określa się na 550 pocisków na minutę na każdą z armat, co pozwala na szybkie pokrycie ogniem danego obszaru.

Reklama

Czytaj też

Poza niszczeniem środków napadu powietrznego jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty, zestawy te mogą niszczyć drony czy lekko opancerzone pojazdy naziemne jak transportery opancerzone. Poza tym dysponuje on własnym radarem wykrywania i śledzenia celów, a ostatnie wersje są także zdolne do użycia amunicji podkalibrowej z rdzeniem łamliwym (FAPDS) o zasięgu rażenia do około 5 km.

Czytaj też

Poza Gepardami rząd w Berlinie zadeklarował przekazanie na Ukrainę sprzętu do likwidowania skażeń ABC - 6 zestawów HEP 70 ABC opartych na samochodach ciężarowych. Każdy taki zestaw składa się z ciężarówki wojskowej MAN 6x6 wraz z wyposażeniem specjalistycznym składającym się z m.in. dwóch zbiorników o pojemności 1500 litrów każdy, przenośnego systemu pomp Tragkraftspritze TS 4/5, podgrzewacza przepływowego czy węży ciśnieniowych.

HEP 70 ABC
HEP 70 ABC
Autor. German Army
Reklama

Komentarze (5)

 1. HataKumba

  Zgadzam się - w pełni gotowa i przetestowana broń. Ta wojna pokazuje, że to jest bardzo przydatna broń

  1. Andreasus

   Na 2 minuty strzelania przy 30 zestawach i 60 000 pocisków.

  2. Valdore

   @Andreasus, a tu to z pretensjami do Szwajcaró bo to oni nałozyli embargo na amunicje do Geparda.

 2. stary Polak

  30 Gepardów zużyje teoretycznie 60 tys pocisków w czasie 3 min 40 sek. powiedzmy że w praktyce będzie to 10 min dla każdego Geparda. I nigdzie nie ma już amunicji do nich.

  1. Valdore

   @stary Polak, amunicji jest masa ale Szwajcaria sie nei zgadza na jej wysłanie do Ukrainy i finito. A Norwegowie musza ją dopiero wyprodukowac.

 3. Adam S.

  60 tysięcy pocisków do 30 zestawów, to wychodzi amunicji na 2 minuty na zestaw.. Plus 6 zestawów do likwidacji skażeń, kiedy nie ma skażeń. Mistrzowie świata w dostarczaniu bezużytecznej pomocy.

  1. xdx

   Dlatego Niemcy nie chciały przekazać Gepardów- ze względu na brak amunicji. To Ukraina uparła się na Gepardy- to dostaje je. Co do amunicji to wynika z tego iż jest produkowana w Szwajcarii, a ta nie wyraża zgody na przekazanie amunicji do Ukrainy ( co zreszta dotyczy tez polskich pomysłów o przekazaniu pojazdów z Oerlikonem , Polska tez nie otrzymała zgody i nic nie przekazała , Niemcom chociaż udało się załatwić amunicję od Norwegów , dla przykładu Polska nic w ten sprawie nie załatwiła ) Oerlikon to ogólnie został wykupiony przez RM, tyle ze dalej produkcja odbywa się w Szwajcarii i podlega prawu szwajcarskiemu- czyli kompletny szlaban na export w rejony konfliktów.

 4. Facetoface

  Za uwalenie programu Loara w 2009 B. Klich powinien się własną pięścią bić. ,,Ze względu na wysoką cenę pojedynczych egzemplarzy zestawu...'' no tak piniendzy nie było.

  1. Bobo

   Teraz się znalazły,szkoda że dodrukowane i pozyczone przez magiczne fundusze

  2. Darek

   Bobo….. każdy kraj na świecie drukuje pieniądze, stąd nowe czasami w portfeliku masz, zatem nie pisz o rzeczach których pojęcia nie masz.

  3. Bobo

   Darek dobrze wiesz o co chodzi,jeżeli nie to poczytaj

 5. piotr04

  Wysiłki się Niemcy ,pewnie płakali jak przekazywali :)

Reklama