Reklama

Polityka obronna

Szef SKW Piotr Bączek odchodzi ze stanowiska

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Do dymisji podał się Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz bardzo bliski współpracownik byłego szefa MON Antoniego Macierewicza.

Bączek kierował SKW od listopada 2015 r. To pod jego kierownictwem Służba najpierw zawiesiła, a potem odebrała dostęp do informacji niejawnych najwyższemu rangą wojskowemu doradcy prezydenta Andrzeja Dudy gen. bryg. Jarosławowi Kraszewskiemu. Prezydent w jednej z wypowiedzi ocenił, że są to "ubeckie metody". Niewątpliwie ta sprawa przyczyniła się do dymisji Macierewicza z funkcji szefa MON.

W rozmowie z portalem niezależna.pl Bączek powiedział, że przyjął ofertę pracy w charakterze doradcy nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz że w najbliższych miesiącach będzie współpracował z podkomisją ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. W czwartek jej szefem został Macierewicz.

Dekadę temu Bączek był w zespole, który tworzył Służbę w miejsce likwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych. Pierwszym szefem SKW był Macierewicz, a Bączek – pierwszym dyrektorem zespołu studiów i analiz SKW oraz członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI w latach 2006-08.

W późniejszym okresie Bączek był m.in. doradcą kierowanego przez Macierewicza parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, ekspertem sejmowej komisji śledczej ds. "nacisków" oraz pracownikiem Biura Bezpieczeństwa Narodowego za prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Zastępcami szefa SKW są ppłk Marek Utracki i płk Tomasz Grudziński.

Do formalnego odwołania szefów służb procedura wymaga zasięgnięcia opinii prezydenta, sejmowej komisji ds. służb specjalnych i rządowego kolegium ds. służb. Defence24.pl dowiedziało się, że wniosek o taką opinię na razie nie wpłynął do sejmowej komisji.

Zgodnie z przepisami, szefów SKW (a także Służby Wywiadu Wojskowego) powołuje i odwołuje premier – na wniosek szefa MON, po zasięgnięciu opinii prezydenta oraz speckomisji i rządowego kolegium ds. służb specjalnych. Podobnie procedura wygląda z szefami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, ale tam wnioskodawcą nie jest minister obrony.

Czytaj więcej: Budżet uchwalony: obniżka dla Agencji Wywiadu, podwyżki dla pozostałych służb specjalnych

RAL/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze