Reklama

Polityka obronna

Szef MON Mariusz Błaszczak na otwarciu Defence24 DAY: Aerostaty z USA i przetarg na Orkę

Błaszczak Defence24 DAY orka
Autor. Defence24

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w trakcie otwarcia konferencji Defence24 DAY poinformował, że wkrótce zostanie skierowane zapytanie do partnerów ze Stanów Zjednoczonych w sprawie dostarczenia Polsce aerostatów, które pozwolą na zwiększenie zdolności obserwacji przestrzeni powietrznej. Zadeklarował też, że jeszcze w tym roku ruszy postępowanie na okręty podwodne Orka.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. Orm Bywaly

  pozostaje jeszcze Japonia,,maja male doswiasdczenie w handlu sprzetem wojskowym i moze moznaby wynegocjowac dobre warunki,(,tylko bez produkcji u nas prosze ,bo znowu prom wyjdzie)

 2. Facetoface

  Już pojawiły się opinie oczywiście błędne, żę napęd jądrowy jest utożsamiany z ,,rakietami z głowicami...wojna z Chinami i takie tam bajeczki,,Swoją drogą w ofercie koreańskiej z Hyunmoo 4-4 o zasięgu 2500km robi wrażenie. Największym wrogiem OP jest drugi OP i jest to solidny system odstraszania kosztowny acz skuteczny.

 3. KrzysiekS

  Tak dla M.B. chciałem przypomnieć że zbliżają się wybory a uwalenie programu PIRAT to raczej słabo.

 4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  cd Co prawda program Barbara to zaledwie blady cień [ ilościowo, jakościowo i co do reprezentowanych zdolności i funkcji ] względem mojej koncepcji A2/AD - tym bardziej proszę bardzo dyżurnych krytyków o MERYTORYCZNĄ dyskusję nt TAKIEJ A2/AD Tarczy i Miecza Polski. Pamiętając, że same aerostaty będą najlepiej chronionymi prak obiektami systemu. Niekoniecznie przez PAC-3MSE [to nie ma sensu w kalkulacji koszt/efekt] - wystarczą LM MHTK - nie mówiąc o pokładowych systemach skierowanej broni energetycznej - na tej wysokości zawsze skutecznych. Nie tylko do obrony własnej - głównie do zwalczania wszelkich celów powyżej pułapu chmur.

 5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Swoja drogą - gdy od 2014 rekomendowałem aerostaty HALE [najpierw na pułapie 20 km, potem na pułapie 40+ km] do zawieszenia praktycznie ciągłego dalekiego rozpoznania radarowego [aerostaty mają dyspozycyjność roczna ca 98%] - oraz do zawieszenia systemów antyrakietowych i rakietowych w ramach budowy całokrajowej szczelnej saturacyjnej strefy A2/AD Tarczy i Miecza Polski - WTEDY przez dobrych kilka lat słyszałem w odpowiedzi gremialne kpiny o "wojskach balonowych" i że "to śmieszne". Gdzie podziali się owi kpiący eksperci i znawcy spraw militarnych?

 6. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Czyli minister Błaszczak usłużnie chce za nasze pieniądze i kosztem bezpieczeństwa Polski wybudować Orki do walki z Chinami na Pacyfiku. Dla wsparcia Amerykanów - akurat teraz, gdy Amerykanie zamierzają co prędzej zamrozic wojnę w Ukrainie i wyjść z Europy do Zatoki Perskiej ratować petrodolara po prochińskim sojuszu Iran-Arabia Saudyjska. Katastrofa geostrategiczna dla Polski na najwyższym możliwym poziomie . I to kompletnie ZA NIC. W skali od jeden do dziesięć jest to decyzja minus sto. Nie mam słów potępienia dla tego tragicznego aktu bezmyślnego i partykalurnego klientelizmu, krytycznie szkodliwego dla interesu narodowego i racji stanu Polski.

  1. DIM1

   @ T.Żelazny. - dokładnie to !

 7. DIM1

  Pan Minister ewidentnie mówił o dużych, OCEANICZNYCH okrętach podwodnych i ich eksploatacji, w charakterze stałego trybutu, skadanego suzerenowi.

  1. Chyżwar

   Dlaczego zaraz "trybut"? Faktycznie wygląda, że mowa jest o okrętach większych od 212 ale być może nie jest to taki zły pomysł jak tobie się wydaje. Wszak ta sama idea przyświecała nam kiedy przed wojną zamawialiśmy duże jak na owe czasy OP u Holendrów. Ktoś wtedy policzył jakich okrętów potrzebujemy, żeby ruskie "Ganguty" trzymać jak najdalej od Gdyni i wyszło mu, że lepiej mieć dwa większe okręty posiadające większy zapas torped i zdolne do dłuższego przebywania w morzu, niż trzy maluchy na przykład.

  2. DartAndreas

   Piszę się suwerenowi. A z drugiej strony, to także nie o oceaniczne okręty podwodne a bardziej jak typu U212 lub Szwedzki A-26 i Francuski Scorpene.

  3. hermanaryk

   Oj, zabrzęczały sierp i młot :) Czyżbyś był niedawno w Grecji? Ponoć tamtejsi komuniści podnoszą łby. A poważniej: oczywiście najpotrzebniejsze nam są OP o rozmiarach "bałtyckich", ale biorąc pod uwagę nie tylko możliwość dalekosiężnego uderzenia na Rosję, ale i to, jak szybko rośnie u nas transoceaniczna wymiana handlowa, trzeba już zacząć myśleć o OP oceanicznych. Z czego jako marynarz chyba sobie zdajesz sprawę.

 8. S0ket

  Od USA już za dużo tego sprzętu( bez ich zgody za niedługo nic nie zrobimy), od Niemców bym nie brał ,ale może to jest najlepsza droga żeby troszkę kontakty między nami oczyścić.Nie można mieć słabych stosunków międzynarodowych z 2 tak dużymi krajami ( Niemcy i Rosja w jednym czasie) Francuska opcja orki ciekawa ( odrazu z ich rakietami) Szwedzka droga zakupów leży mi najbardziej. Pewnie i tak najlepszym partnerem do współpracy będzie Korea. (Jeśli chodzi o jakieś nasze podzespoły)

Reklama