Polityka obronna
Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Rydze. „NATO obroni każdego sojusznika”
Za nami kolejny Szczyt Grupy B9. Jakie tematy znalazły się w kręgu zainteresowania przedstawicieli dziewięciu państw wschodniej flanki NATO?
Sytuacja na Ukrainie, wojna hybrydowa oraz nadchodzący Szczyt NATO w Waszyngtonie – to niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji Szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki, która w tym roku organizowana była w stolicy Łotwy, Rydze.
Na spotkaniu przedstawicieli dziewięciu państw z Europy Środkowo-Wschodniej (Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda), do którego doszło we wtorek 11 czerwca, obecny był również Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg (plus przedstawiciele Szwecji i Finlandii - red.). Jego obecność nie była przypadkowa - jednym z tematów poruszanych w Rydze były przygotowania do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie, do którego dojdzie już 5 lipca. Zdaniem Norwega państwa sojuszu podczas tego wydarzenia powinny wyrazić zgodę na zwiększenie roli NATO w koordynowaniu szkoleń i dostarczaniu broni dla Ukrainy.
Czytaj też
Stoltenberg docenił też wkład państw grupy B9 w funkcjonowanie NATO. „Jesteście gospodarzami naszych ośmiu wielonarodowych grup bojowych. Zwiększyliście gotowość waszych oddziałów, dajecie wzór w kontekście wydatków na zbrojenia i jesteście na czele sojuszniczego wsparcia dla Ukrainy” – mówił, podkreślając, że członkowie NATO nie powinni mieć wątpliwości, co do zdolności sojuszu do obrony.
Na konferencji podsumowującej obrady Szczytu #B9 Prezydent RP przedstawił polskie priorytety na nadchodzący Szczyt NATO: dalsze wzmacnianie zdolności odstraszania i obrony Sojuszu, w tym zwiększenie wydatków na obronność. Wsparcie euroatlantyckich ambicji Ukrainy. Rewizja… pic.twitter.com/fyvnQusLbX
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 11, 2024
„NATO posiada wojska, zdolności, zasoby i polityczną wolę do obrony każdego sojusznika” – podsumował.
Monkey
NATO posiada wojska, zdolności i zasoby do obrony każdego członka sojuszu. O wolę polityczną jednak aż tak pewny nie jestem.