Polityka obronna
Środowy przegląd mediów z Defence24.pl;"Wojsko? To nie dla mnie"; Wielka baza NATO w Polsce
Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl
Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojsko przyjmuje prawie wszystkich": Zaniżone wymagania rekrutacji do służby pomoże polskiej armii zwiększyć liczebność do 300 tys.? „Do armii może się dostać niemal każdy. Wystarczy cieszyć się w miarę dobrym zdrowiem i przejść rozmowę z psychologiem. Na początku nie trzeba nawet przechodzić trudnych testów sprawnościowych \[...\] Wniosków o odejście z armii było znacznie więcej, ale patrząc na liczby MON, okazuje się, że wielu mundurowych zdecydowało się je wycofać. Z pewnością m.in. zachęty doprowadziły do zmiany decyzji o odejściu z wojska - mówi Mariusz Tomaszewski."
Filip Mielczarek, Interia, „Rosjanie szpiegują na ogromną skalę w centrum Warszawy?": Systemy rosyjskiego SIGINT-u znajdują się też na dachu ambasady Federacji Rosyjskiej, która graniczy z Ministerstwem Obrony Narodowej. „Na dachach ambasad i budynków należących do rosyjskich dyplomatów w wielu krajach Europy zamontowano specjalistyczny sprzęt szpiegostwa radioelektronicznego (SIGINT). Co ciekawe, podobny system działa w centrum Warszawy. \[...\] Były wojskowy, z którym kontaktowali się dziennikarze przyznał, że w centrum Warszawy istnieje 'gniazdo rosyjskiego SIGINT-u', czyli specjalistycznego sprzętu do wywiadu radioelektronicznego. Ten system może prowadzić nasłuch sieci komórkowych, częstotliwości policyjnych, a nawet polityków, ponieważ nie używają oni szyfrowanej komunikacji."
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „NATO nie odda Rosji ani guzika": Aby plany Sojuszu wdrożyć, zostanie również rozbudowana Kwatera Główna NATO na Europę w Mons w Belgii. „Zamiast odsieczy po zajęciu przez Rosjan ziem aliantów, sojusz od razu będzie bronił każdej piędzi flanki wschodniej. To rewolucja. \[...\] Rewolucja w NATO jest kompleksowa. Zaczyna się od obecności wojsk na flance wschodniej. Po aneksji Krymu w 2014 roku sojusz umieścił po jednym batalionie w każdym państwie bałtyckim i w Polsce. Po inwazji na Ukrainę podobne jednostki pojawiły się na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii. To jednak łącznie tylko nieco ponad 10 tys. żołnierzy. Teraz bataliony na flance wschodniej zostaną przekształcone w brygady, co oznacza, że w każdym z tych ośmiu krajów pojawi się 4-5 tys. żołnierzy alianckich."
Rzeczpospolita, „Otoczenie Putina planowało sabotować wojnę? Ukraina nie wierzy w raporty wywiadu": Szef wywiadu obronnego Ukrainy zanegował informacje, że otoczenie Putina rzekomo próbowało na początku wojny sabotować inwazję na Ukrainę, by zakończyła się ona 5 marca 2022 roku. „Szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow nie wierzy, że szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew próbowali na początku powstrzymać wojnę Rosji z Ukrainą. \[...\] Według Budanowa, wyciek dokumentów Pentagonu to specjalna operacja informacyjna, która łączy prawdę i fałsz. Jest on przekonany, że celem tego było zasianie nieufności i kompromitacja stosunków Ukrainy ze Stanami Zjednoczonymi i innymi państwami."
Rzeczpospolita, „Wyciek dokumentów USA: Chińska armia ma naddźwiękowe drony szpiegowskie": Dziennik powołuje się na dokument amerykańskiej Narodowej Agencja Wywiadu Geoprzestrzennego. „'Washington Post', powołując się na jeden z tajnych dokumentów USA, ujawniony w ramach wycieku dokumentów Pentagonu podaje, że chińska armia ma być wkrótce gotowa do użycia naddźwiękowych dronów szpiegowskich, poruszających się na dużych wysokościach. Dron, o którym mowa w artykule, ma poruszać się z prędkością równą co najmniej trzykrotnej prędkości dźwięku \[...\] Z dokumentu wynika, że USA szacują, iż Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza "niemal na pewno" stworzyła pierwszą jednostkę bezzałogowych statków powietrznych w bazie, która podlega Dowództwu Wschodniego Teatru \[...\]"
Barbara Kwiatkowska, Wirtualna Polska, „Meldunek Szojgu ucieszył Putina. Dyktator pochwalił Flotę Północną": Ćwiczenia Floty Pacyfiku rozpoczęły się tuż przed przybyciem chińskiego ministra obrony gen. Li Shangfu do Rosji. „Prezydent Rosji Władimir Putin pochwalił sprawność Rosyjskiej Floty Pacyfiku, która zaprezentowała swoje możliwości podczas pokazu zorganizowanego w ramach ćwiczeń odbywających się od piątku. Bierze w nich udział 167 okrętów wojennych, w tym 12 podwodnych, 89 samolotów i 25 tysięcy żołnierzy. \[...\] Ćwiczenia są też wyraźnym sygnałem dla Japonii w sprawie Wysp Kurylskich. W scenariuszu manewrów przewidziane zostały próby desantu ewentualnego przeciwnika na Sachalin i część archipelagu Kuryli, zarządzanego teraz przez Rosję, ale nadal pozostającego kwestią japońskich roszczeń."
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Tygodnik, „Na miarę trzech dekad": Equipment Storage and Maintenance Complex - LTESM-C) jest największym pojedynczym projektem infrastrukturalnym finansowanym przez NATO i USA w ostatnich 30 latach. „Ponad 60 tys. metrów kwadratowych, na których można zmieścić kilka tysięcy sztuk ciężkiego uzbrojenia. Pozwoli to na znaczne skrócenie czasu reakcji sił U.S. Army na wypadek zagrożenia dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, lecz także całej wschodniej flanki NATO. Nowo otwarty w Powidzu kompleks logistyczno-sprzętowy to największa tego typu inwestycja infrastrukturalna Sojuszu Północnoatlantyckiego i USA w ostatnich 30 latach. \[...\] Gdyby sprzęt, który zostanie zmagazynowany w Powidzu, przerzucać bezpośrednio z USA, zajęłoby to nawet półtora miesiąca. Posiadanie bazy sprawi, że czas ten zostanie zredukowany do zaledwie kilku dni."
Maciej Chołodowski, Gazeta Wyborcza, „Kwalifikacja wojskowa 2023 w Białymstoku. Do szeregu wstąp! Nie, dziękuję": Podczas tegorocznej kwalifikacji, niewielu młodych mężczyzn zainteresowało się karierą żołnierza. „Po prostu nie chcę walczyć. Pacyfistą to może nie jestem, ale biegać z bronią w życiu nie zamierzam. W przypadku wojny pewnie bym poszedł do wojska, ale tak żeby życie wiązać z mundurem, to nie - zdradzają młodzi mężczyźni, którzy jako jedni z pierwszych przeszli w Białymstoku kwalifikację wojskową. \[...\] Tylko jeden z oczekujących chłopaków po tym jak przyuważył na jednej z nich informację: 'jako żołnierz dobrowolnej służby wojskowej zyskasz wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych do 4960 zł', przyznaje w rozmowie ze mną: - Na starcie, tylko po szkole średniej, to mogą być dobre zarobki. Ale ja chcę się dalej uczyć, studiować. Wojsko mnie nie interesuje."
Andreasus
Bardzo tendencyjny ten przegląd. Tylko jedna z wymienionych gazet jest sprzyjająca rządowi reszta zdecydowanie nie, natomiast wszystkie wymienione portale są antyerządowe.
"Docent" zza morza
Bo mamy do czynienia w polskich mediach ze stara metodą "wbijania tysiąca gwoździ" na tysiąc sposobów - "setka kanałów, panie, a i tak nie co oglądać" - bo wszędzie jednakowy "messydż" - "Pis jest zły, bo odciął nas od koryta i nie pozwola nam kraść"." Bo, panie, te ich amatorskie aferki - stosownie nagłaśniane i stosownie wyolbrzymiane przez >wolne media< hehehe, to pikuś przy tym, co myśmy by tam wykręcili - nie kilka pisowskich milionów, ale setki miliardów., a może i więcej! I dlatego trzeba tych pisowców zohydzać wszędzie i na wszystkie sposoby - także na tym portalu - podobnie jak i w prasie kolorowej czy - byleby już nigdy nie mogli zablokować nam dostępu do tego, co się "prawnie należy" (bo to nam obiecali sponsorzy za spełnianie ich poleceń i realiizację ich policy).
Prezes Polski
Bo wojsko nie umie rekrutować. Tym się powinni zajmować zawodowcy od rekrutacji. Łowienie na zasadzie chodź do wojska, a my się już tam zastanowimy z co z tobą zrobić, to naprawdę słabe. Poza tym chętnych do oddziałów piechoty będzie niewielu, bo służba najcięższa i najbardziej niebezpieczna.
Paweł P.
Za duża prowizja ;)
VIS
Nie zgodzę się, najciężej mają saperzy w jednostkach pancernych.