Polityka obronna
Środowy przegląd mediów;Sabotaż na Bałtyku - Zachód ma dość; Spolszczenie K2 nie jest pewne
Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz: Rzeczpospolita:„Czołgi K2 wciąż niepewne. Problemem jest ich spolszczenie” „Wciąż trwają rozmowy o zakupie kolejnej partii czołgów K2. Koszt polonizacji tych pojazdów do wersji K2PL liczony jest w miliardach złotych i nie wiadomo, kto ma za to zapłacić. Umowę na zakup 180 czołgów K2 wyprodukowanych w Korei Południowej podpisaliśmy w 2022 r. i dostawy już trwają. Ale takich czołgów ma być więcej. Pierwotnie umowa na kolejną partię 180 koreańskich czołgów K2 miała zostać podpisana na początku września. Przynajmniej tak deklarował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Ale rozmowy między Agencją Uzbrojenia oraz konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Hyundai Rotem oraz między samymi konsorcjantami toczą się do tej pory. I choć pojawiają się głosy, że umowa zaraz powinna zostać podpisana, to wcale nie jest to oczywiste. Założenie jest takie, że nieco mniej niż 120 czołgów K2 zostanie wyprodukowanych w Korei Południowej, a potem nastąpi wytworzenie czołgu K2PL, jego certyfikacja i nieco ponad 60 maszyn będzie w już w wersji K2PL, przy produkcji którego udział polskiego przemysłu ma być znacznie większy - mają one być już montowane w Polsce. Jednak problemów jest wiele.
Jednym z kluczowych jest astronomiczna cena, jaką resort obrony miałby zapłacić za jeden egzemplarz pojazdu w wersji K2PL. Wychodzi na to, że za podobną kwotę można kupić więcej niż dwa amerykańskie czołgi Abrams w najnowszej wersji czy ok. półtora niemieckiego Leoparda 2A8 w najnowszej wersji. Cena jednego czołgu K2PL to ok. dwa i pół czołgu w wersji K2GF, czyli produkowanego w Korei Południowej tzw. gap filiera, czyli zdolność pomostową.”
Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Ryga modernizuje swoje wojska lądowe” „Ministerstwo obrony Łotwy i firma Patria zawarły umowę w sprawie produkcji dodatkowych 56 kołowych transporterów opancerzonych Patria 6x6 dla Łotewskich Narodowych Sił Zbrojnych. Tym samym wojsko łotewskie będzie dysponowało ponad 250 nowoczesnymi transporterami opancerzonymi. Resort obrony Łotwy prowadzi ponadto negocjacje z General Dynamics European Land Systems (GDELS)-Santa Barbara Sistemas w sprawie zakupu bojowych wozów piechoty ASCOD, które mają zastąpić obecnie eksploatowane przez Łotewskie Wojska Lądowe (Latvijas Sauszemes speki) wiekowe już lekkie bojowe wozy piechoty CVR(T). Zakup 56 transporterów opancerzonych Patria 6x6 realizowany jest w ramach programu Common Armoured Vehicle System (CAVS), w którym biorą udział Finlandia, Estonia, Niemcy i Szwecja. Jak informuje fiński koncern Patria, zakontraktowane pojazdy dla łotewskiego wojska będą w wersji dowodzenia i kontroli (G2). Nowe opancerzone pojazdy dowodzenia i kontroli Patria 6x6 znacznie poprawią zdolności operacyjne naszych sil zbrojnych, a także przyczynią się do rozwoju łotewskiego przemysłu wojskowego, i będą kontynuacją udanej współpracy między sektorem obronnym a przemysłem - podkreśla Andris Spruds, minister obrony Republiki Łotwy.”
Michał Duszczyk: Rzeczpospolita:„Powstanie polska DARPA? Wojsko potrzebuje start-upów” „Pomysł stworzenia funduszu innowacji pod egidą MON i mocne zaangażowanie armii w rozwój AI to kierunki, które zdaniem ekspertów mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Jest jednak „ale”. Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad systemem finansowania start-upów rozwijających technologie wojskowe. Pomysł ekosystemu funduszy inwestycyjnych dzięki któremu do twórców m.in. systemów dual-use, czyli podwójnego stosowania (cywilnego i militarnego), popłynąłby dodatkowy strumień pieniędzy, zyskał aplauz w branży. Pojawiły się również wątpliwości.”
Mateusz Roszak: Dziennik Gazeta Prawna:„Euroobligacje na obronność” ” Po 1000 dniach rosyjskiej agresji szefowie dyplomacji największych krajów UE deklarowali w Warszawie poparcie dla Ukrainy. Wsparli jej ambicje dołączenia zarówno do Unii, jak i NATO. Padły także po raz pierwszy istotne deklaracje o finansowaniu europejskiego potencjału obronnego za pomocą wspólnego długu - UE zaczyna odpowiadać na oczekiwania ze strony partnerów z USA, w tym nadchodzącej nowej administracji Donalda Trampa. Nie mamy złudzeń. Rosja Putina pozostanie jednym z najpoważniejszych zagrożeń nie tylko dla bezpieczeństwa Europy, lecz także dla ładu światowego. Jej celem pozostaje trwałe zniszczenie europejskiej architektury bezpieczeństwa, musimy stanowczo przeciwdziałać jej imperialnym ambicjom mówił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Podczas wczorajszego spotkania szefów dyplomacji pięciu największych państw UE oraz Wielkiej Brytanii w Łazienkach Królewskich po raz pierwszy padły deklaracje o wykorzystaniu do finansowania europejskiej zbrojeniówki wspólnego długu. Chciałbym, żeby to wybrzmiało, bo chyba po raz pierwszy tu, w Warszawie, pięć największych krajów UE opowiedziało się za europejskimi obligacjami obronnymi, to jest duża rzecz - mówił organizujący spotkanie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.”
Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Sabotaż na Bałtyku. Finlandia i art. 5 NATO?” „W ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin doszło do uszkodzenia dwóch podmorskich kabli na Morzu Bałtyckim łączących Finlandię z Niemcami i Litwę ze Szwecją. Wczoraj minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Yaltonen poinformowała, że jej kraj nie wyklucza uruchomienia art. 5 NATO, jeśli okaże się, że zniszczenia infrastruktury krytycznej ma Bałtyku wynikały z działań sabotażowych. Pierwszy z kabli łączący Szwecję z Litwą został przecięty w niedzielny poranek, ok. godz. 10. - Systemy natychmiast zgłosiły, że straciliśmy połączenie. Przeprowadzono dalsze dochodzenie i wyjaśnienia i okazało się, że kable zostały uszkodzone - powiedział Andrius Śemeśkevićius z Telia Lietuva w rozmowie z LRT TV. W poniedziałek zaś firma Cinia poinformowała o wykryciu awarii w podmorskim kablu C-Lionl, łączącym Finlandię z Niemcami. W toku śledztwa ustalono, że do przerwania kabla doszło w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji, na wschód od południowego krańca Olandii, ok. 700 km od Helsinek. Naprawa uszkodzonego kabla może potrwać od pięciu do 15 dni. We wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Finlandii i Niemiec wyrazili głębokie zaniepokojenie zerwaniem kabla podmorskiego. „Fakt, że taki incydent natychmiast budzi podejrzenia o celowym uszkodzeniu, mówi wiele o zmienności naszych czasów. Trwa dogłębne dochodzenie. Nasze europejskie bezpieczeństwo jest zagrożone nie tylko przez agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, lecz także przez wojnę hybrydową prowadzoną przez złośliwych aktorów. Ochrona naszej wspólnej krytycznej infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i odporności naszych społeczeństw” - mogliśmy przeczytać w oświadczeniu.”
Paweł Rożyński: Rzeczpospolita::„ Podwodny straszak Rosji” „Kreml ma prosty i bardziej skuteczny sposób straszenia Zachodu niż broń atomowa. Rosja może przeciąć kable transoceaniczne, paraliżując zachodnie gospodarki. Nie jest jednak wykluczone, że tylko zachodnie. Nowa doktryna nuklearna Rosji oznacza, że pociski NATO wystrzelone przeciwko naszemu krajowi mogą zostać uznane za atak Sojuszu na Rosję. Rosja mogłaby odpowiedzieć bronią masowego rażenia przeciwko Kijowowi i kluczowym obiektom NATO, gdziekolwiek by się one znajdowały. To oznacza III wojnę światową” - napisał Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, po zgodzie Amerykanów na użycie przez Ukraińców rakiet dalekiego zasięgu ATACMS do ataków na cele w Rosji. Rosjanie zmienili doktrynę, poszerzając możliwości użycia broni jądrowej. Problem w tym, że wszyscy się już przyzwyczaili do straszenia nią przez Miedwiediewa i innych propagandystów. Świat patrzy na takie wynurzenia z dystansem, wiedząc, że prezydent Władimir Putin nie sięgnie po to niosące światu zagładę rozwiązanie. Tym bardziej że weto stawiają Chiny. Ale Rosja ma w zanadrzu znacznie lepszy straszak i zaczyna z niego korzystać. To możliwość uszkodzenia podmorskich kabli światłowodowych, a nawet szerzej - całej kluczowej infrastruktury podmorskiej, np. gazociągów czy linii energetycznych, których naprawa jest długotrwała i niezwykle skomplikowana. W poniedziałek ktoś przeciął ważne podmorskie kable łączące Finlandię z Niemcami, a także Litwę ze Szwecją, co przyniosło poważne problemy z łącznością. Dobrze wiemy, kto to zrobił, choć za rękę nikogo nie złapano. Takie działania, głęboko pod wodą, są w zasadzie bezpieczne dla dywersanta. Nawet jeśli kable zaopatrzone są w rozwiązania wykrywające intruza, to zanim dojdzie do reakcji, ulotni się czy raczej rozpłynie pod wodą. Mimo licznych tego typu incydentów ustalono tylko sprawcę uszkodzenia gazociągu między Estonią a Finlandią w ubiegłym roku. Okazało się, że to statek chiński. Ale kiedy sprawa wyszła na jaw, Pekin wyjaśnił, że kotwica uderzyła w rurę przypadkowo podczas sztormu. I co? I nic.”
bankier.pl: „Kanclerz przeholował? „Rozmowa Scholz-Putin nie była tak efektywna, jak wszyscy oczekiwaliśmy” „Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział we wtorek w Brukseli, że rozmowa niemieckiego kanclerza Olofa Scholza z przywódcą Rosji Władimirem Putinem „nie była tak efektywna, jak wszyscy mieliśmy nadzieję”. „Dała nam dowód na to, że Putin nie chce negocjować” – podkreślił szef MON. „Myślę, że to nie było tak efektywne, jak wszyscy mieliśmy nadzieję, ponieważ Putin zareagował mniej więcej w ciągu 24 godzin tymi poważanymi atakami na ukiiańską infrastrukturę. Jednak nadal ważne jest, aby rozmawiać, gdy tylko jest możliwość, by rozmawiać. Ta rozmowa telefoniczna dała nam dowód na to, że Putin nie chce negocjować na temat czegokolwiek. Każdy w Niemczech i w Europie powinien zdać sobie sprawę w końcu, że to nie jest czas na to, aby rozmawiać na temat pokoju. (…) Wszyscy chcemy pokoju, ale Putin nie chce pokoju” – powiedział dziennikarzom. Dodał, że każda rozmowa telefoniczna, która przyniesie takie wnioski, to „dobra rozmowa telefoniczna”. W piątek kanclerz Scholz rozmawiał telefonicznie z Putinem - po raz pierwszy od prawie dwóch lat. Po rozmowie oświadczył, że wezwał rosyjskiego prezydenta do „wycofania swoich wojsk” z Ukrainy i wykazania gotowości do negocjacji z Kijowem. Zachowanie kanclerza Niemiec spotkało się jednakże w Niemczech z krytyką. Zdaniem czołowego polityka opozycyjnej chadecji Juergena Hardta Putin „odbierze jako przejaw słabości a nie siły fakt, że to Scholz zadzwonił do niego”.”
onet.pl: „Uszkodzone kable na dnie Bałtyku. Jest reakcja MON. „Świat zachodni został zaatakowany” „Wiceminister obrony Paweł Zalewski powiedział PAP w Brukseli, że nikt nie wierzy, iż uszkodzenie dwóch podmorskich światłowodowych kabli komunikacyjnych na Morzu Bałtyckim, to przypadek. W sprawie incydentu zareagowały też władze Finlandii i Niemiec oraz szwedzka policja, które wszczęły śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. Świat zachodni już został zaatakowany powiedział Paweł Zalewski w Brukseli 17 listopada doszło do uszkodzenia podmorskiego kabla telekomunikacyjnego, który biegnie na dnie Bałtyku między Litwą a Szwecją – poinformował koncern Telia. Tego samego dnia fińska firma Cinia ogłosiła przerwanie podobnego kabla łączącego Helsinki z niemieckim Rostockiem „Nasze bezpieczeństwo jest zagrożone nie tylko przez agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, ale też przez wojnę hybrydową prowadzoną przez »złośliwych aktorów«” — napisali przedstawiciele Finlandii i Niemiec w oświadczeniu Świat zachodni już został zaatakowany. Jeśli czytamy dziś o przecięciu kabli komunikacyjnych na Bałtyku, to nikt nie wierzy, że to jest przypadek — powiedział Paweł Zalewski w Brukseli. Dodał, że presja ataków hybrydowych jest ciągła i nie dotyczy tylko Polski, ale wszystkich krajów Zachodu.”
money.pl: „Pierwszy atak Ukrainy na Rosję pociskami ATACMS. „Cel pomyślnie trafiony” „Ukraińskie siły po raz pierwszy wykorzystały pociski ATACMS do zaatakowania terytorium Rosji - poinformował we wtorek portal RBK-Ukraina, powołując się na źródło wojskowe. Cel został pomyślnie trafiony - dodano. Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło ten atak. Źródło przekazało, że Ukraińcy uderzyli w obiekt militarny w okolicy miasta Karaczew w obwodzie briańskim w Rosji. Rzeczywiście, po raz pierwszy wykorzystano ATACMS do ataku na terytorium Rosji - podkreślił rozmówca serwisu. Karaczew leży około 130 km od granicy z Ukrainą. Wcześniej we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że armia ukraińska uderzyła w nocy z poniedziałku na wtorek w magazyn broni w pobliżu miasta Karaczew w obwodzie briańskim. Szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Andrij Kowałenko powiadomił, że zniszczono amunicję artyleryjską z Korei Północnej.Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło po południu we wtorek, że ukraińskie wojsko zastosowało pociski ATACMS. Według resortu Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały nocą sześcioma takimi rakietami obiekt w obwodzie briańskim. Przekazano, że pięć rakiet strącono, a jedną „uszkodzono”. Odłamki tego uszkodzonego pocisku miały spaść na teren obiektu wojskowego, a na miejscu zdarzenia wybuchł pożar. Zapewniono, że w wyniku ataku nie odnotowano ofiar ani szkód materialnych.”
rp.pl: „Radosław Sikorski: W przyszłym roku gospodarka Rosji będzie się rozpadać” ” To, że w Warszawie po przerwie wieloletniej spotyka się wielka piątka europejska, oznacza, że Polska jest przy stole, gdzie będą zapadać decyzje - mówił w rozmowie z RMF FM szef MSZ Radosław Sikorski. Sikorski mówił o spotkaniu szefów MSZ Niemiec, Francji, Włoch oraz Wielkiej Brytanii i Hiszpanii (połączą się zdalnie) w Warszawie. Spotkanie odbywa się, bo Rosja dokonuje największych od początku wojny nalotów na Ukrainę, ale wynik wyborów w USA też był inspiracją. Wiemy, że Donald Trump będzie wymagał od Europy większego zaangażowania (we wsparcie Ukrainy – red.). Powstaje pytanie, czy UE jest na to gotowa mówił szef MSZ. To, że w Warszawie po przerwie wieloletniej spotyka się wielka piątka europejska, oznacza, że Polska jest przy stole, gdzie będą zapadać decyzje dodał. A czy UE jest gotowa wesprzeć mocniej Ukrainę? Wczoraj (w czasie spotkania szefów MSZ państw UE - red.) nie byłem dobrej myśli – Węgry znowu zawetowały refundację dla krajów członkowskich z budżetu europejskiego za sprzęt dostarczony Ukrainie - odpowiedział Sikorski.”
MiP
Skoro Koreańczycy za jeden czołg K2PL liczą sobie równowartość dwóch najnowszych Abramsów to nie brać tego i kupić kolejne Abramsy.I to jest efekt braku negocjacji na samym początku....... Brano wszystko jak leci bez żadnych negocjacji,bez żadnego transferu technologii,bez żadnych korzyści dla polskiego przemysłu..... Podobnie jak z wyrzutniami rakiet kupiono wyrzutnie i nie wynegocjowano produkcji rakiet w Polsce.A dzisiaj Koreańczycy stawiają warunki
Takijeden
@MiP Jacy Koreańczycy? To PGZ dało taką cenę. A czemu jest tak wysoka? Wynika to z tego, że wlicza w nią koszty utworzenia zdolności do ich produkcji, remonty zakładów, utworzenie linii produkcyjnych, szkolenie pracowników itd. Te rzeczy same się nie zrobią, na to trzeba nakładów. Beznakładowe rozwijanie przemysłu zbrojeniowego nie jest niestety możliwe,
JacekK
Najtaniej byłoby kupić czołgi w Chinach. Żeby było jeszcze taniej, to w wersji defiladowej. Ale jak chce się odtworzyć przemysł, mieć zdolności wytwórcze, pozyskać know-how i uniezależnić się od zagranicy to trzeba zapłacić za to wszystko w cenie jednego czołgu lub mieć tańsze czołgi, a wydatki upchnąć gdzie indziej. Drugim pytaniem jest - co autor rozumie jako cenę czołgu. Przecież do tego trzeba dołożyć pakiety logistyczne, koszty utrzymania, modernizacji, uzbrojenie, szkolenie itd. Tanio to podpisaliśmy kontrakt na modernizację leopardów z rheinmetall. Proszę policzyć ile to faktycznie kosztowało i jakie są opóźnienia. Pytanie czy mamy koncepcję odbudowy i rozbudowy własnych możliwości, czy też lepiej po taniości, czyli ostatecznie najdrożej. Przykładem konsekwencji w tej dziedzinie jest Turcja.
Weneda 1977
Brać Abramsy z montażem u nas jak proponowali Jankesi bo czołgi są nam teraz potrzebne bo po wojnie wiadomo czy już będą potrzebne.i Abramsy mają większą przeżywalność oraz są bezpieczniejsze od K2.
ALBERTk
Niech rząd w końcu zrobi porządek z tymi cenami w PGZ bo to już przechodzi ludzkie pojęcie. Oni mają najdroższy sprzęt w Europie i na świecie. To nie może tak dalej funkcjonować. Potrzeby wojska polskiego są ogromne, dlatego nie możemy przepłacać.