Środowy przegląd mediów; Rosja czyści wagnerowców w Afryce; Nie mamy czym walczyć

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Kryszczak:Gazeta Polska Codziennie: „Litwa wycofuje się z konwencji ottawskiej” „Parlament Litwy zagłosował za wycofaniem się z konwencji ottawskiej zakazującej min przeciwpiechotnych. Procedura ma zakończyć się w ciągu sześciu miesięcy. W Polsce trwa etap międzyresortowych uzgodnień projektu wniosku o wypowiedzenie konwencji. W marcu ministrowie obrony Estonii, Łotwy, Litwy i Polski zgodnie poparli odejście od konwencji, podkreślając konieczność obrony terytorium. Decyzje te są reakcją na wojnę na Ukrainie, gdzie szeroko stosowane są pola minowe. Po uzgodnieniach krajowych Polska zawiadomi pozostałe strony konwencji. Michał Dworczyk z PiS już w zeszłym roku złożył projekt uchwały w sprawie jej wypowiedzenia.”
Wojciech Kubik: Dziennik Gazeta Prawna: „W co wyposażyć coraz większą armię?” „Polska armia rośnie liczebnie, ale brakuje jej ciężkiego sprzętu. Z 250 zamówionych Abramsów mamy 47, a haubic Krab – 26. Wojsko planuje 20 batalionów pancernych, co oznacza potrzebę ok. 1000 czołgów. Umowy z Koreą się opóźniają, MON rozważa większy zakup Abramsów. Z 500 HIMARS-ów mamy 20, z 290 Chunmoo – 90. Brakuje też BWP Borsuk – dostarczono 5 z planowanych 1400. Modernizowane są Rosomaki (docelowo 208 sztuk), a F-35 (32 szt.) trafią do Polski od 2025 r. Eksperci wskazują, że bez przyspieszenia produkcji cele nie zostaną osiągnięte.”
polskieradio.pl: „Wojsko Polskie otrzyma satelity rozpoznawcze. Część danych o kontrakcie - tajna” „Wojsko Polskie otrzyma nowoczesne satelity rozpoznawcze SAR dzięki kontraktowi z firmą ICEYE i Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1. Umowę podpisano w Warszawie z udziałem szefów MON. Satelity będą działać w orbicie heliosynchronicznej, zapewniając obrazy wysokiej rozdzielczości niezależnie od warunków pogodowych. Liczba urządzeń objętych kontraktem pozostaje tajna. To kolejny krok w rozwoju krajowych zdolności obserwacji Ziemi – Polska posiada już satelity od Airbusa oraz dostęp do danych z systemów francuskich i włoskich. Za zarządzanie systemem odpowiada Agencja ARGUS. ICEYE to globalny lider SAR, współpracujący m.in. z NATO i Ukrainą.”
bankier.pl: „Gen. Kellog sugeruje wysłanie polskich wojsk na Ukrainę. MON ostro odpowiada” „Polska nie wysyła i nie wyśle żołnierzy na Ukrainę, co podkreślił wiceszef MON Cezary Tomczyk w odpowiedzi na sugestię gen. Keitha Kellogga o wysłaniu sił pokojowych na zachód od Dniepru. Tomczyk zapewnił, że Polska nie prowadzi rozmów na ten temat, a jej rola polega na wsparciu misji z terenu Polski, udostępniając logistykę. Szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, dodał, że Polska jest doceniana przez sojuszników jako centrum zabezpieczenia misji. Kellogg omówił amerykański plan negocjacji zakończenia wojny, w tym rozmowy o terytorium i statusie elektrowni.”
gazeta.pl: „Seria ataków hakerskich na polskie strony. Rosjanie uderzyli m.in. w Polską Grupę Zbrojeniową” „W dniach 12-13 maja prorosyjscy hakerzy z grupy NoName057(16) przeprowadzili ataki DDoS na polskie instytucje, w tym Polską Grupę Zbrojeniową, PWPW, operatora PLAY, Energę i inne. Ataki miały również obejmować lotniska i banki. Polska jest jednym z najczęściej atakowanych krajów, a średnia liczba cyberataków wynosi 1,7 tys. tygodniowo. Mimo dużego zagrożenia, polskie służby udaremniły te ataki. Prorosyjscy hakerzy atakują coraz częściej. Celem nie jest kradzież danych, lecz zakłócenie kluczowych usług.”
rp.pl: „Król jest nagi. Przynajmniej ten zbrojeniowy” „Wicepremier Kosiniak-Kamysz ogłosił kontrakt na sprzedaż zestawów Piorun, jednak Polskiej Grupy Zbrojeniowej brakuje mocy produkcyjnych, by zaspokoić potrzeby Wojska Polskiego. Mesko, produkujące Pioruny, ma zdolność wyprodukowania około 1000 sztuk rocznie, ale bez dużych inwestycji nie zwiększy tych mocy w krótkim czasie. Obecnie produkcja amunicji 155 mm w Polsce jest znacznie niższa niż u sąsiadów, a plany modernizacyjne Mesko mają opóźnienia. Mimo podpisanego listu intencyjnego z Belgią, spółka ma trudności z realizowaniem zamówień, a jej moce produkcyjne są w pełni obłożone.”
gazeta.pl: „Czeski zwrot. „To, co produkujemy, ledwo zdąży ostygnąć, a już znika” „Czeska produkcja broni przeżywa rozkwit, zyskując na znaczeniu. Po spadku produkcji samochodów w 2025 roku, zbrojeniówka zyskuje na znaczeniu. Przemysł zbrojeniowy w Czechach mógłby w przyszłości zastąpić motoryzację jako motor gospodarki. Fabryki broni zwiększyły moce produkcyjne, zwłaszcza po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zyskując kontrakty z Ukrainą, której potrzebne są amunicja i broń. Zyski prywatnych właścicieli rosną, a fabryki zwiększają zatrudnienie. W ciągu kilku lat przewiduje się dalszy rozwój, z licznymi nowymi miejscami pracy w tym sektorze.”
wp.pl: „Rosja czyści wagnerowców w Afryce. Podporządkowuje najemników” „Rosja zastępuje Grupę Wagnera swoimi siłami zbrojnymi, Korpusem Afrykańskim, w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA). Korpus formalizuje wojskową obecność Rosji, a nowa umowa obronna ma zapewnić Moskwie dostęp do zasobów mineralnych kraju w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Umowa, której podpisanie planowane jest na 2025 r., umożliwi budowę bazy wojskowej w Berengo. Kreml dąży do wzmocnienia wpływów w regionie, traktując RŚA jako zależnego partnera. Po śmierci Prigożyna Moskwa zaostrzyła kontrolę nad najemnikami, zmuszając ich do podporządkowania się ministerstwu obrony.”
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km