Reklama

Środowy przegląd mediów; Pekin gotowy do inwazji; K2 wciąż bez umowy

Autor. chinamil.com.cn

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Konrad Wysocki: Gazeta Polska: „Dwie wizje bezpieczeństwa” „Bezpieczeństwo i obronność były istotnymi tematami kampanii prezydenckiej. Karol Nawrocki zapowiada kontynuację dotychczasowej polityki, silne partnerstwo z USA, 300-tysięczną armię, zwiększenie wydatków na obronność do 5% PKB i udział w programie Nuclear Sharing. Rafał Trzaskowski, w oparciu o działania rządu KO, proponuje m.in. program Tarcza Wschód, zaangażowanie weteranów w szkolenie i inwestycje w krajowy przemysł zbrojeniowy. Jednak jego deklaracje nie zawsze były spójne. Wybór prezydenta to decyzja o przyszłym kursie polityki bezpieczeństwa na kolejne pięć lat.”

Reklama

Robert Stefanicki: Gazeta Wyborcza: „Chińskie wojsko osiągnęło gotowość do ataku na Tajwan” „Chiny znacząco zwiększyły zdolność do nagłego ataku na Tajwan dzięki nowemu uzbrojeniu, reformom armii i lepszej koordynacji wojsk – informuje „Financial Times”. Chińskie siły powietrzne i rakietowe są gotowe przejść do działań wojennych, a flota utrzymuje stałą obecność w strategicznych cieśninach. Nowe myśliwce mogą dolecieć na Tajwan bez tankowania. USA ostrzegają, że manewry mogą maskować przygotowania do ataku. Choć Chiny nadal mają problemy z dowodzeniem, rozwijają siły desantowe i precyzyjne rakiety. Pekin może zdecydować się na niespodziewaną inwazję, licząc na szybkie zwycięstwo i zniechęcenie USA do interwencji groźbą cyberataków lub eskalacji nuklearnej.”

Rusłan Szoszyn: Rzeczpospolita: „Chowają się przed armią” „W wielu miastach Ukrainy dochodzi do starć mężczyzn w wieku poborowym z żołnierzami z komend uzupełnień. W Krzemieńczuku rowerzysta i przypadkowi przechodnie zaatakowali wojskowych. Podobne incydenty miały miejsce m.in. w Czerkasach i Nowym Rozdole. Ukraińskie media pokazują liczne nagrania takich zdarzeń. Według publicysty Pawła Kazarina, aż 6 mln mężczyzn unika przekazania danych do systemu mobilizacyjnego. Część ukrywa się w kraju, część za granicą. Władze zatrzymują urzędników ułatwiających ucieczkę. Społeczeństwo jest podzielone – wielu rozumie uchylających się, choć popiera mobilizację.”

Reklama

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie: „Nadal bez umowy na kolejne czołgi K2” „Wojsko Polskie od miesięcy czeka na drugą umowę wykonawczą na czołgi K2. Agencja Uzbrojenia analizuje ofertę Hyundai Rotem, głównego wykonawcy, współpracującego z polskim przemysłem obronnym. Pierwsza umowa z 2022 r. opiewała na 3,37 mld dol. i dotyczyła 180 czołgów K2. Kolejne zapowiedzi podpisania nowego kontraktu – we wrześniu, potem 11 listopada – nie zostały zrealizowane. K2 Black Panther to południowokoreański czołg 3+ generacji z armatą 120 mm, nowoczesnym systemem kierowania ogniem, silnikiem 1500 KM i zaawansowanym opancerzeniem. MON nadal nie określił terminu podpisania nowej umowy.”

Reklama

Andrzej Łomanowski: Rzeczpospolita :„Strategia robienia wrażenia” „W ostatnich trzech dniach rosyjska armia przeprowadziła największe w tym roku powietrzne ataki, ale potem prawdopodobnie zabrakło amunicji. To element strategii terroryzowania Ukraińców, uderzającej głównie w budynki mieszkalne. Według analityków Kreml chce stworzyć wrażenie miażdżącej przewagi i obniżyć morale przeciwnika. Rosja masowo używa dronów irańskiej produkcji (szahedów/Gerań), z liczbą nawet do 300 w jednym nalocie, a produkcja dronów ma wzrosnąć do 500 dziennie. Obrona ukraińska radzi sobie z trudem, gdyż drony zmieniły taktykę lotu. Część dronów to „fałszywki” z styropianu. Rosja prawdopodobnie zbiera zapasy rakiet. Ukraina natomiast atakuje rosyjskie zakłady zbrojeniowe, choć są one mocno chronione.”

bankier.pl: „Indie mają ramowy plan budowy myśliwców stealth” „Indie przyjęły ramowy plan budowy własnych myśliwców stealth o obniżonej wykrywalności. Za realizację projektu odpowiada Agencja Rozwoju Aeronautyki, która wkrótce zaprosi firmy, zarówno prywatne, jak i państwowe, do współpracy nad prototypem dwusilnikowego myśliwca piątej generacji, podobnego do F-22, F-35 czy Su-57. Decyzja ta ma wzmocnić potencjał lotnictwa i odciążyć państwową Hindustan Aeronautics Ltd. Indyjskie siły powietrzne wciąż korzystają głównie z samolotów rosyjskich i sowieckich, a chińskie lotnictwo, w tym maszyna J-10 używana przez Pakistan, przewyższa ich liczebnością. W maju po starciach w Kaszmirze i Pendżabie obowiązuje zawieszenie broni.”

money.pl: „Pomagają Rosji? Stanowcza reakcja Chin na zarzuty Ukrainy” „Rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Nin odrzuciła zarzuty Ukrainy, że Chiny dostarczają Rosji sprzęt, substancje chemiczne i części do przemysłu zbrojeniowego. Zapewniła, że Pekin nie dostarcza broni żadnej ze stron konfliktu i kontroluje eksport produktów podwójnego zastosowania. Szef ukraińskiego wywiadu Ołeh Iwaszczenko twierdzi jednak, że w latach 2024–2025 współpraca z Chinami w branży lotniczej i chemicznej była potwierdzona, a 80% elektroniki w rosyjskich dronach pochodzi z Chin. Pekin odrzuca też oskarżenia o dostarczanie amunicji i materiałów wybuchowych. Chińsko-rosyjskie więzi wojskowe i gospodarcze rosną, a Rosja jest coraz bardziej zależna od Chin.”

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (4)

  1. Przyszłość

    CHiny chca przejac Tajwan pokojowo.

  2. pawelv

    Ukraińcy nie chcą iść na front . Myślę że w Polsce poza sędziami , prokuratorami , politykami którzy jako pierwsi staną chętnie do obrony ojczyzny i pójdą ochoczo na front oraz pewnej grupy osób które mają pozwolenie na broń , to reszta społeczeństwa nie będzie chętna aby umierać na froncie.

  3. radziomb

    Jeśli CHINY mówią, grożą ze zaatakuja TAJWAN to znaczy ze nie zaatakują. Rosja nie mówiła że zaatakuje Ukraine, Niemcy (Hitler) nie uprzedzał że zaatakuje Związek Radziecki. Po co uprzedzać ofiare? Żeby się przygotowała i nie było kompletnie efektu zaskoczenia?

    1. Chyżwar

      Analogia zupełnie nie trafiona. W dzisiejszych czasach tego typu operacji nie da się przeprowadzić z zaskoczenia. Chyba, że państwo, które zamierza się najechać ma tak "sprawny" wywiad jak Francja. Bo ruskim wjazdem na Ukrainę oni chyba jako jedyni zostali zaskoczeni. Podobnie jak kilkoma innymi rzeczami, które miały miejsce w Afryce.

  4. Alone

    Kiedy Korea Północna zacznie częściej testować rakiety, to będzie sygnał, że Chiny są gotowe

Reklama