Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów; Blisko 4 miliardy na obronę przeciwpowietrzną Polski; Korea Płn. bez powodzenia testowała broń hipersoniczną

Polska wyrzutnia rakiet CAMM w Ustce.
Polska wyrzutnia rakiet CAMM w Ustce.
Autor. St. szer. Sławomir Kozioł/18 DZ

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Mikołaj Małecki: Rzeczpospolita:„Strzelanie na granicy bez żadnego trybu” „Służby będą używać broni niezgodnie z zasadami, ale nie poniosą za to kary. Skojarzenia z projektami typu „bezkarność plus” są jak najbardziej na miejscu. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało projekt zmian w przepisach „w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa” (nr UD73 z 17 czerwca 2024 r.). Projekt przewiduje między innymi dodanie do kodeksu karnego nowego „kontratypu granicznego” (art. 253). Ma przesądzić, że „nie popełnia przestępstwa żołnierz, funkcjonariusz Policji lub Straży Granicznej, który z naruszeniem zasad” wydaje np. rozkaz otwarcia ognia lub sam oddaje strzały do ludzi. Proponowany art. 253 k.k. narusza konstytucyjną zasadę legalizmu. Organy władzy publicznej, w tym policjanci czy żołnierze, mają działać na podstawie i w granicach prawa. Tymczasem proponowany przepis przesądza, że służby będą używać broni niezgodnie z zasadami, ale nie poniosą za to kary. Skojarzenia z pomysłami „bezkarności plus” w związku z wyborami kopertowymi czy zakupami respiratorów w czasie pandemii są jak najbardziej na miejscu. Zasada jest identyczna: władza łamie prawo, a następnie wytwarza przepisy wykluczające odpowiedzialność karną na nadużycie uprawnień. Nie ma to nic wspólnego z regułami działania demokratycznego państwa.”

Rp.pl:„Korea Płn. w rocznicę wojny koreańskiej testowała pocisk hipersoniczny. Bez sukcesu” „Korea Północna przeprowadziła test pocisku, który był prawdopodobnie pociskiem hipersonicznym. Test zakończył się niepowodzeniem - podaje południowokoreańska armia. Rakieta została wystrzelona z okolic Pjongjangu, stolicy Korei Północnej — podaje południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Ministerstwo Obrony Japonii podało, że rakieta przeleciała ponad 200 km osiągając wysokość ok. 100 km. Najnowszą próbę rakietową Korei Północnej potępili przedstawiciele administracji USA, Korei Południowej i Japonii wskazując, że stanowi ona naruszenie licznych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także jest poważnym zagrożeniem pokoju i stabilności w regionie i na świecie. Amerykańskie Dowództwo Indo-Pacyfiku wezwało Koreę Północną do powstrzymania się od kolejnych „bezprawnych i destabilizujących” działań.„Oceniamy, że to zdarzenie nie stanowi natychmiastowego zagrożenia dla (…) terytorium USA lub naszych sojuszników, kontynuujemy monitorowanie sytuacji” - głosi komunikat Dowództwa.”

Reklama

Marek Kozubal: Rzeczpospolita:„Powstanie łączność na wypadek wojny” „Szef MSWiA Tomasz Siemoniak powołał gen. Krzysztofa Bondaryka na stanowisko pełnomocnika do spraw organizacji Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej. Bondaryk od grudnia 2023 r. był dyrektorem biura ministra Marcina Kierwińskiego, a od maja 2024 r. kieruje Departamentem Bezpieczeństwa MSWiA. W latach 2013-2015 był dyrektorem Narodowego Centrum Kryptologii MON oraz doradcą ministra obrony narodowej ds. cyberbezpieczeństwa. Od 2007 do 2013 r. był zaś szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a wcześniej twórcą Urzędu Ochrony Państwa. W PRL był działaczem opozycji demokratycznej w Białymstoku, działał w KPN i NZS. Jest przewodniczącym rady Fundacji Pomocy Rodzinom Funkcjonariuszy i Pracowników UOP i ABW. Przygotowany przez MSWiA projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje m.in. utworzenie systemu bezpiecznej, czyli szyfrowanej łączności państwowej, która w przypadku wojny ma pozwolić na funkcjonowanie administracji i służb ratowniczych.”

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Rumunia stawia na południowokoreańskie K9 thunder” „Rumuńskie MON potwierdziło niedawno wybór armatohaubic K9 Thunder jako nowego systemu artylerii lufowej dla ich wojsk lądowych (Fortele Te-restre Romanę). Oferta południowokoreańska wygrała rywalizację m.in. z niemieckim Krauss Maffei Wegmann z Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000). W wojskach lądowych Rumunii K9 Thunder zastąpią obecnie wykorzystywane wiekowe już holowane haubicoarmaty. 0 wyborze armatohaubic K9 poinformował w ubiegłym tygodniu w Bukareszcie minister obrony Rumunii Angel Tilvar podczas spotkania ze swoim koreańskim odpowiednikiem Shin Won-sikiem. Do wojsk lądowych Rumunii (Fortele Terestre Romanę) trafić mają łącznie 54 systemy K9 wyprodukowane przez południowokoreańską firmę Hanwha Aerospace. W ramach porozumienia Rumunia otrzyma ponadto zapas amunicji oraz wsparcie. Tym samym południowokoreańska firma wygrała rywalizację o ten kontrakt z niemieckim Krauss Maffei Wegmann z Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000), a także turecką BMC Savunma Sanayi mającą w swoim Portfolio Firtina T-155. W wojskach lądowych Rumunii K9 Thunder zastąpią obecnie wykorzystywane wiekowe już holowane haubicoarmaty.Zakup nowego sprzętu wojskowego, w tym systemów obrony powietrznej Patriot, zestawów artylerii rakietowej HIMARS i kołowych transporterów opancerzonych Piranha V, wynika bezpośrednio z zagrożenia, jakie stanowi Rosja, która prowadzi pełnoskalową agresję wobec Ukrainy oraz destabilizuje sytuację w graniczącej z Rumunią Mołdawii.”

Katarzyna Domagała-Pereira: Wp.pl:„Niemcy się zbroją. Podpisali rekordową umowę” ” Niemiec Boris Pistorius chce zawrzeć kolejną umowę na zakup rekordowej ilości amunicji artyleryjskiej - podał magazyn „Der Spiegel”. Niemcy się zbroją. Podpisali rekordową umowę. Niemieckie ministerstwo obrony i resort finansów przedstawiły komisji budżetowej Bundestagu odpowiednie dokumenty dotyczące umowy z konsorcjum dwóch producentów broni Diehl Defense i Nammo Raufoss. Umowa ramowa opiewa na rekordową sumę do 15 mld euro. Planowany kontyngent to 2,35 mln sztuk amunicji, którą obie firmy mają wyprodukować do końca dekady. 155-milimetrową amunicję (której w niemieckim arsenale brakuje) będzie mogła zamawiać zarówno Bundeswehra, państwa NATO, jak i Ukraina. Umowa ramowa wyraźnie to przewiduje – informuje „Der Spiegel”.Początkowo niemiecka armia chce zamówić tylko transzę 200 tys. nabojów za ok. 1,31 mld euro, które mają zostać dostarczone do 2030 roku.”

Reklama

Radosław Opas: Wp.pl:„ Austin rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony” „Po raz pierwszy od marca 2023 roku szef Pentagonu Lloyd Austin rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony - poinformował we wtorek wieczorem Pentagon. Austin rozmawiał telefonicznie z Andriejem Biełusowem o „konflikcie w Ukrainie”. Jak powiedział na briefingu prasowym Ryder, Austin zadzwonił do Biełousowa i „podkreślił znaczenie utrzymywania linii łączności w czasie trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie”. Rzecznik nie podał szczegółów, poinformował tylko, że była to pierwsza rozmowa z rosyjskim ministrem od 15 marca 2023 r. Wówczas Austin rozmawiał z ówczesnym szefem rosyjskiego MON Siergiejem Szojgu tuż po tym, gdy rosyjskie myśliwce doprowadziły do strącenia amerykańskiego bezzałogowca MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym. Tym razem rozmowa odbyła się po ukraińskim ataku amerykańskimi rakietami ATACMS na Sewastopol, w wyniku którego według strony rosyjskiej zginęły cztery osoby uderzone odłamkami zestrzelonej rakiety. Rosyjski MSZ wezwał później amerykańską ambasadorkę Lynne Tracy, oskarżając USA o kierowanie atakiem i grożąc konsekwencjami.”

Onet.pl:„ MTK ściga Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa. Jest reakcja Polski” „MSZ z zadowoleniem przyjęło wydanie nakazów aresztowania byłego rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa rosyjskich sił zbrojnych Walerija Gierasimowa — poinformował we wtorek wieczorem resort. Międzynarodowy Trybunał Karny poinformował we wtorek, że wydał nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa rosyjskiego sztabu generalnego generała Walerija Gierasimowa za wydawanie rozkazów przeprowadzania bezpośrednich ataków na infrastrukturę i ludność cywilną w Ukrainie. „Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję MTK o wydaniu nakazów aresztowania b. rosyjskiego Min. Obrony S. Szojgu i Szefa rosyjskich Sił Zbrojnych W. Gierasimowa, w ramach dochodzenia sprawiedliwości i pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w Ukrainie” — poinformował na portalu X MSZ.”

Money.pl:„Więcej pieniędzy na obronę przeciwpowietrzną Polski. Rząd przyjął uchwałę” „We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie dokapitalizowania spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ Narew, przedłożoną przez Ministra Aktywów Państwowych. Dodatkowe pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na rozbudowę i unowocześnienie fabryk firm zbrojeniowych. „Rząd wzmacnia bezpieczeństwo kraju poprzez inwestycje w polski przemysł zbrojeniowy” - czytamy w komunikacie na stronie internetowej KPRM po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. m”Dzięki przyjętej uchwale zostanie zwiększony potencjał obronny oraz możliwości odstraszania potencjalnego przeciwnika. Program »Narew« ma zapewnić osłonę wojskom i obiektom podczas ataku powietrznego. Będzie również stanowił element systemu powszechnej obrony przeciwpowietrznej. To istotne dla bezpieczeństwa Polski i Europy” - tłumaczy Kancelaria Premiera.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. GB

    Kojarzycie ruska Republike Komi? Mniej więcej onizej wyspy Nowa Ziemia. Otóż wykoleił się tam pociąg z 14 wagonami pasażerskimi. Ile zabitych I rannych ruscy nie podają. Ale.... to nie był ukraiński niedopałek dalekiego zasięgu itp... po prostu ziemia na pólnocy rosji na skutek wysokich temperatur rozmięka i woda podmyła tory na skutek czego pociąg się wykoleił. Runet donosi że na północy rosji w wielu miejscowościach ziemia rozmięka a ściany budynków pękają. Wszystkie te miejscowości zajmuja się wydobywaniem surowców.

    1. farfozel

      Tak , Workuta - Noworosyjsk .W Primorje zawalił się most a miesiac wczesniej w Jakucji w maju zawalił się most na rzecze a w Wiazmie wiadukt spadł na tory kolejowe .

  2. GB

    W wyniku wykolejenia tego pociągu jest ok. 50 rannych. Woda zerwała też pobliskie drogo.

  3. szczebelek

    Jak to pięknie brzmi Niemcy podpisują umowę na 15 mld euro za 2,35 mln sztuk amunicji dostarczonych do końca dekady potem sen się rozmywa i Niemcy kupują 200 tysięcy sztuk, które zostaną dostarczone do 2030 roku. Pozostałe może zakupić każde państwo NATO lub zostać przekazane Ukrainie

Reklama