Reklama

Polityka obronna

Słoweńskie bojowe wozy piechoty na Ukrainie

Słoweńskie bojowe wozy piechoty M80A podczas transportu kolejowego na Ukrainę
Słoweńskie bojowe wozy piechoty M80A podczas transportu kolejowego na Ukrainę
Autor. Ukraine Weapons Tracker, Twitter

Kolejna partia ciężkiego sprzętu wojskowego trafiła na Ukrainę, tym razem są to słoweńskie bojowe wozy piechoty M-80A. Jest to jugosłowiański odpowiednich dobrze znanych BMP-1, jednak z wieloma zmianami m.in. innym uzbrojeniem.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O przekazaniu Ukrainie 35 BVP M-80A BVP poinformował minister obrony Słowenii Marjan Šarec podczas trzeciego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, które odbyło się w Brukseli 15 czerwca 2022 r.

Według Military Balance 2021 armia słoweńska ma w sumie 46 BVP M-80A, z których 14 pozostawało w służbie, a 32 znajdowały się w magazynie. Powołując się na informacje ze strony internetowej „24UR", Słowenia przekazała Ukrainie 32 gąsienicowe opancerzone BWP, które przez kilka lat były przechowywane w wojskowych składach w pobliżu Pivki, miasta położonego w pobliżu granicy południowo-zachodniej Słowenii i północno-wschodnich Włoch. Zatem większość przekazanych wozów zapewne pochodzi z magazynów, a trzy dodatkowe zostały zabrane z linii. Jednak według wielu źródeł Słowenia miała otrzymać gwarancje otrzymania od USA pojazdów, które będą zamiennikami wozów przekazanych Ukrainie. Nie określono jednak jakiego typu będą to wozy.

Reklama

BVP M-80 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty produkcji jugosłowiańskiej, produkowany od lat 80. do upadku kraju w latach 90. XX wieku. Układ pojazdu jest bardzo podobny do radzieckiego/rosyjskiego BMP-1 z kierowcą siedzącym z przodu po lewej stronie kadłuba i zespołem napędowym po prawej stronie, wieżą osadzoną pośrodku kadłuba i przedziałem desantowym z tyłu. Pojazd ma trzyosobową załogę, w tym kierowcę, dowódcę i strzelca, i może pomieścić do siedmiu żołnierzy piechoty.

Jednak strop kadłuba jest wyższy względem radzieckiego/rosyjskiego odpowiednika. Dodatkowo uzbrojenie główne stanowi automatyczna armata M55 kal. 20 mm (a nie armatowyrzutnia 2A28 Grom), jeden współosiowy karabin maszynowy 7,62 mm oraz dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14 Malutka zamontowane po prawej stronie wieży. Standardowe wyposażenie pojazdu obejmuje system ochrony ABC, system przeciwpożarowy, ogrzewanie oraz system odprowadzania wody. Wóz napędzany jest silnikiem Daimler Benz OM-403 o mocy 320 KM. Może poruszać się z maksymalną prędkością drogową 65 km/h przy maksymalnym zasięgu 500 km. Zatem pod wieloma względami wozy te są lepsze od swoich rosyjskich odpowiedników, dysponując m.in. większą siłą ognia dzięki wyposażeniu w automatyczną armatę 20 mm zamiast archaicznej 2A28, oraz większej liczb y gotowych do użycia pocisków 9M14 na wieży pojazdu (2:1).

Reklama

Komentarze (4)

  1. "Pułkownik" Michał

    Maleńka Słowenia wręcz upokarza bogate Niemcy jeśli chodzi o skalę pomocy.

    1. papa lebel

      Widocznie matuszka Rossija przy budżetowaniu jurgieltników przegapiła to maleńkie państewko:)

    2. Jan24

      100/100

  2. Cyber Will

    W tle takich hojnych gestów jak na skalę państwa Słowenii czy wczesniej Słowacji (S-300, Zuzana) często przywoływane są Niem,cy. i oczekiwanie jakiejs PRZYZWOITOŚCI czy honoru z ich strony. Ale Niemcy po pierwsze grają w innym klubie tj. są sojusznikiem FR. Po drugie w polityce Niemcy nie mają honoru czy wstydu więc mogą składać dowolnie składać puste obietnice. To jest inna cywilizacja od naszej (F, Koneczny). .

    1. Ajot

      O czym Ty piszesz? Niemcy udzieliły największej niemilitarnej pomocy ze wszystkich państw. Pomoc militarna również jest duża, a a w pierwszych tygodniach była kolosalna. Różnica taka że Niemcy nie robią medialnego show gdy przekazują sprzęt Ukrainie.

    2. Valdore

      @CyberWill czyzby Niemcy zabroniły Słowacji przekazać cokolwiek Ukrainie?? Czy to Słoway odmówili przekazania czołgów Ukrainie. A co do S-300 to w zamian maja teraz 3 baterie Patriot z czego dwie neimeickei. A sojusznikie,m Rosji to sa Węgry a nei Niemcy.

    3. Valdore

      @Ajot nei rozsmeiszaj ludzi z ta "największą" pomoca militarną bo przekazały mniej niz neijedno państwo, a żę Sholtz akurat zmysla mówiąc o tej pomocy to juz mu wytkęła ich wlasna prasa.. Co nei zmeinia faktu że CyberWill zwyczajnei bredzi.

  3. szczebelek

    No i świetnie są tam potrzebne. O Niemcach tu się wypowiadajmy mimo, że PZH2000 są na Ukrainie.

    1. Chyżwar

      Słoweńcom USA obiecało zamienniki. I dziwnie pewien jestem, że je dostaną bez jakichkolwiek dodatkowych kombinacji. I oczywiście rację masz, że się przydadzą. Szkoda, że Ukraińcy nie wyprodukowali większej ilości BTR-4. Niby są gorsze od zachodnich odpowiedników. Ale co potrafią zrobić przy pomocy swojego uzbrojenia i SKO już widzieliśmy.

    2. Valdore

      @Chyzwar to czy im coś USA obiecało to nic pewnego, nei ejst to potwierdzona informacja. A te pojazdy sie Ukraińcom przydadzą choc beda musieli skombinowac amunicję 20mm do ich działek. I nei wiem o jakei ci kombinacje chodzi bo Grecy tez żadnych problemó nei mają z wymiana BWP-1 na Mardery.

  4. DON MARZZONI

    Kto bogatemu zabroni?

Reklama