Reklama

Polityka obronna

Sejm wznowił obrady; zajmuje się projektem ustawy o obronie ojczyzny

fot. Wojsko Polskie
fot. Wojsko Polskie

W piątek po godz. 11 Sejm wznowił obrady i rozpoczęło się drugie czytanie projektu ustawy o obronie ojczyzny, którego głównym celem jest m.in. zwiększenie budżetu na obronność, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy a w efekcie również wzrost liczebności Wojska Polskiego.

Reklama

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 3 marca, później pracowała nad nim podkomisja, w w czwartek wieczorem zajęła się nim sejmowa komisja obrony. Posłowie zapowiedzieli złożenie w drugim czytaniu poprawek.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Poseł Czesław Mroczek (KO) ocenił na czwartkowym posiedzeniu komisji obrony, że zakładana likwidacja wojskowych komend uzupełnień to rozwiązanie niedobre, które zamiast przyczynić się do wzmocnienia zdolności w obszarze obronności, może przynieść efekt odwrotny. Zapowiedział złożenie w czasie drugiego czytania poprawki, "która będzie temu przeciwdziałać i zmierzać do wykreślenia tych przepisów".

Mirosław Suchoń (Polska 2050) zapowiedział z kolei zgłoszenie poprawki, "zauważającej potencjał sektora prywatnego w zakresie obronności". "Uważamy, ze w ustawie, która ma funkcjonować w perspektywie kilkudziesięcioletniej, jasny impuls, że parlament widzi potrzebę poważnego traktowania sektora prywatnego jest niezwykle potrzebny. Polski przemysł państwowy, ale i przemysł prywatny to są dwie strony tego samego medalu. Powinniśmy korzystać z potencjału zarówno jednej, jak i drugiej strony, zwłaszcza, że zgodnie z poprawką, którą zgłosił poseł Paweł Bejda, 50 proc. wydatków ma być lokowane w polskim przemyśle" – zauważył.

Czytaj też

Suchoń zapowiedział również m.in. złożenie poprawki dotyczącej "pakietu dla żołnierza". "Uważamy, że przepisy dotyczące opiniowania służbowego nie odpowiadają współczesnym wyzwaniom. Nie może być tak, że życie prywatne żołnierza jest brane pod uwagę w opinii służbowej" – podkreślił.

Główne cele projektu ustawy, która konsoliduje regulacje znajdujące się dotychczas w kilkunastu różnych ustawach, to m.in.: zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Zapisy mają także m.in. ułatwić służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie.

Reklama
Reklama