Reklama

Polityka obronna

Rząd powoła pełnomocnika ds. finansowania obronności

Ćwiczenia polskich i amerykańskich żołnierzy z granatnikiem RPG-7
Fot. Sgt. Lauren Harrah (US Army)

W planie prac legislacyjnych Rady MInistrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw pozyskiwania źródeł finansowania dla inwestycji i działań służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Potrzebę wprowadzenia tego rozwiązania jest według twórców projektu "konieczność podjęcia i koordynacji działań w obszarze pozyskiwania źródeł finansowania dla inwestycji i działań służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa".

Czytaj też

Przypomnijmy, że zwiększenie wydatków obronnych przewiduje ustawa o Obronie Ojczyzny. Zakłada ona podwyższenie budżetu z 2,2 proc. PKB w 2022 roku do 3 proc. PKB od roku 2023. W praktyce może to być zwiększenie rocznego finansowania armii o około jedną trzecią, bo tegoroczny budżet wynosi ok. 58 mld zł, a przyszłoroczny, w zależności od prognoz makroekonomicznych, może być wyższy od niego o około 20 mld zł.

Reklama

Czytaj też

Ustawa o obronie Ojczyzny zakłada, że Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych ma zostać przekształcony w Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Stosowne porozumienie zostało podpisane pomiędzy MON a Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisali szef resortu Mariusz Błaszczak oraz prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Nowy fundusz to znacznie szersza konstrukcja niż FMSZ. Obok „tradycyjnych" źródeł wpływów, jak choćby dotacje z budżetu, kary umowne za nieterminowe dostawy uzbrojenia i wykonanie usług na rzecz wojska, przychody ze sprzedaży sprzętu przez Agencję Mienia Wojskowego czy opłaty za korzystanie z poligonów przez wojska obce, na jego rzecz będą mogły być emitowane obligacje i to zarówno przez ministra finansów, jak i przez sam Bank Gospodarstwa Krajowego. Z kolei ustawa o obronie Ojczyzny pozwala nabywać sprzęt wojskowy i uzbrojenie również drogą leasingu.

Czytaj też

Funkcję pełnomocnika, według dostępnych informacji, ma objąć były minister finansów - Tadeusz Kościński, który z rządu odszedł w lutym 2022 r., co było związane z błędami w rządowym programie reform podatkowych Polski Ład. Dotyczyły one między innymi uposażeń żołnierzy i funkcjonariuszy.

Komentarze (5)

 1. Miroo

  Dopiero co w grudniu powolano agencję uzbrojenia która miała "zmienić wszystko". Jak rozumiem oni nie zajmują się finansowaniem... musi się zająć eks minister, który wyleciał z rządu za nieudany "polski ład"... gdzieś trzeba dać stołek...

 2. Anka

  Za każdego zatrudnionego urzędnika, dwóch innych powinno być zwalnianych. Za każde nowe stanowisko - dwa inne likwidowane.

 3. ginawa

  To jest swego rodzaju sztuka, przelewać puste w próżne i przekonywać Nas, że w ten sposób przybywa.

 4. Paweł P.

  Nie wiem czy danie ostatniej szansy, akurat na tak ważnym stanowisko – powinno mieć miejsce. Trzymam kciuki aby tak się jednak stało i się udało.

 5. Lycantrophee

  Kolejny stołek po nic?

  1. Był czas_3 dekady

   Jak to "po nic"? Po kasę!