Reklama

Polityka obronna

Rusza brytyjski fundusz wspierający ukraińskie siły zbrojne

Starstreak
Starstreak

Wielka Brytania ruszyła z kampanią mającą na celu przyspieszenie innowacji w dziedzinie obronności wspierającej ukraińskie siły zbrojne. Na realizację projektów przeznaczono co najmniej 25 mln funtów. Ma ona na celu jak najszybsze przekazanie nowoczesnych rozwiązań na pole bitwy, aby wspomóc wysiłek obronny Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ministrowie obrony wzywają brytyjski przemysł do przyspieszenia rozwoju sprzętu dla ukraińskich sił zbrojnych, uruchamiając fundusz o wartości 25 milionów funtów na projektowanie i dostawę sprzętu do kraju w nadchodzących miesiącach. Konkurs będzie koncentrował się na wzmocnieniu istniejących systemów artylerii, obrony wybrzeża i bezzałogowych systemów powietrznych. Rząd uważa, że czerpanie z brytyjskiej wiedzy fachowej w całym przemyśle obronnym, w tym z innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw, może zapewnić skuteczne rozwiązania dla ukraińskich sił zbrojnych.

Minister ds. zamówień publicznych Jeremy Quin powiedział:"Od czasu brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, brytyjscy dostawcy systemów obronnych, przy aktywnym wsparciu ze strony MOD i DE&S, przenieśli swoje pomysły z komputerów stacjonarne na linię frontu. Ten fundusz o wartości ponad 25 milionów funtów  ma na celu podtrzymywanie bieżących prac i wspieranie innowacyjnych pomysłów w celu spełnienia ukraińskich potrzeb. Ostatnie miesiące pokazały pomysłowość i innowacyjność brytyjskiego sektora obronnego. Chcemy, aby ciągła kreatywność była wykorzystywana i ukierunkowana na kluczowe wymagania, a wszystkie firmy, które mogą pomóc, są świadome wyzwania. Ściśle współpracując z przemysłem, widzieliśmy już, jak innowacyjne pomysły szybko docierają na miejsce teatru działań. Obejmuje to takie rozwiązania jak ciężkie bezzałogowe systemy latające (UAS) i amunicja przeciwpancerna, a także dostosowanie istniejących systemów uzbrojenia, takie jak integracja Brimstone do użycia jako system lądowy."

Reklama

Czytaj też

Rzeczywiście brytyjczycy wykazali się dość dużą sprawnością i po części kreatywnością tworząc "prowizoryczną" wyrzutnię pocisków Brimstone, którą widzieliśmy w użyciu na Ukrainie. Rozwiązanie proste, acz szybko wdrożone i najwyrażniej skuteczne. Czasem najprostsze rozwiązania są tymi najskuteczniejszymi.

Wymagania dzielą się na cztery kategorie:

  • Artyleria - propozycje zaopatrzenia i produkcji w celu wsparcia zaopatrzenia w amunicję i utrzymania radzieckich systemów uzbrojenia kalibru 152 mm i 122 mm.
  • Obrona wybrzeża – wspieranie odstraszania wrogich sił morskich, stałego nadzoru i przeprowadzania ataków na odległość, w tym z pojazdów autonomicznych lub zdalnie sterowanych.
  • Logistyka wojskowa i zaopatrzenie – utrzymanie i rozwój infrastruktury dla linii zaopatrzeniowych drogą morską i lądową, w tym dróg wodnych, mostów i ogólnych ukraińskich zdolności inżynieryjnych.
  • Bezzałogowe systemy latające (UAS) – zapewnienie możliwości bezzałogowych statków powietrznych w szerokim spektrum możliwości, od efektów śmiercionośnych po inwigilację, wojnę elektroniczną i unoszenie ciężkich ładunków.

Czytaj też

Wielka Brytania przeznaczyła już ponad 2,8 miliarda funtów na wsparcie Ukrainy poprzez pomoc humanitarną i dotacje, a także sprzęt wojskowy obejmujący m.in. 120 pojazdów opancerzonych, systemy obrony przeciwlotniczej i ponad 6500 środków przeciwpancernych. Organizacje branżowe będą musiały złożyć wnioski do 10 czerwca, kiedy to odbędzie się selekcja, aby uzyskać dostęp do funduszy, z dostępnymi co najmniej 25 milionami funtów. Początkowo największy priorytet otrzyma sprzęt, który można pozyskać i dostarczyć w ciągu najbliższych czterech miesięcy, z możliwością na długoterminowy rozwój.

Reklama

Komentarze

    Reklama