Reklama

Polityka obronna

Rosja szykuje się na wojnę? W całym kraju kontrole i naprawy schronów przeciwbombowych

Autor. Pixabay

W różnych regionach Rosji prowadzone są inspekcje i naprawy schronów przeciwbombowych - pisze w poniedziałek rosyjska niezależna gazeta Moscow Times. To kolejny przejaw militaryzacji rosyjskiego społeczeństwa - podkreśla.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Portal podaje, powołując się na obecnych i byłych przedstawicieli władz, że na inspekcje i naprawy w schronach przeznaczane są "setki milionów rubli".

Czytaj też

"Decyzję o inspekcji sieci schronów rząd podjął wiosną" - powiedział jeden z przedstawicieli władz. Gazeta podkreśla, że publicznie nie ogłoszono decyzji o inspekcjach bunkrów, ale od miesięcy pojawiają się informacje o tym, że lokalne władze pracują nad wzmocnieniem systemu obrony cywilnej.

Reklama

Inspekcje i naprawy rozpoczęły się po zaatakowaniu przez Rosję Ukrainy w 2022 r. i będą kontynuowane w tym roku - twierdzi jeden z przedstawicieli władz Rosji, zastrzegając anonimowość.

Czytaj też

Moscow Times informuje, że na oficjalnym portalu przetargowym pojawiają się "setki rządowych przetargów" związanych z modernizacją bunkrów w całym kraju. Większość schronów jest w opłakanym stanie od upadku ZSRR - wskazuje portal.

Ulepszanie schronów to jeden z aspektów rosnącej od czasu zaatakowania Ukrainy militaryzacji rosyjskiego społeczeństwa - zaznacza gazeta.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Wicher999

  U nas też powinny być intensywne konserwację i budowa nowych schronów. Łącznie ze schronami przeciw atomowymi. Mocarstwa intensywnie szykują się do wojny. Obecnie świąt wygląda tak jak przed I Wojną światową . W Polsce nie wiem jak jest ze schronami, ale podejrzewam, że bardzo mało ludzi ma do nich dostęp

  1. ΚrzysiekS

   Ja bym się raczej spodziewał tzw. wojny domowej bo napięcia polityczne i społeczne w polsce wiszą dosłownie na włosku. Jak ostatnio powiedziałem sąsiadowi, że w wyborach zamierzam głosować na PSL to zwyzywał mnie i wyciągnał kose. Wydawało się wykształcony człowiek lek. med. a zachowuje się jak zwykły bandyta tylko dlatego że ktoś nie popiera obecnego reżymu. Dobrze że w marcu skończę robić pozwolenie na sportową bo autentycznie zaczynam się bać mieszkać w tym kraju. Jeśli za rok, dwa nie będzie u nas drugiej jugosławii to można będzie mówić o ogromnym farcie.

  2. Rusmongol

   @KrzysiekS. Jedź do Rosji i powiedz ze głosujesz na opozycję a nie na cara i jego partie. Dopiero się przekonasz. A na pewno nie wspominaj ze byli sojusznikami Hitlera w 1939.

  3. Pablix

   Mój sąsiad ostrzelał mnie z karabinka aK, kiedy mu powiedziałem, że nie będę głosował a PSL. I jeszcze przez 11 km gonił mnie z widłami.

 2. AdSumus

  Oni przynajmniej maja schrony. Szwajcarzy mają więcej miejsc w schronach niż ludności....

  1. Allah|1435

   I to jest dobra droga

 3. Sorien

  Te bunkry to czysta wojna informacyjna, robienie psychozy.... Dwie pieczenie na jednym ogniu .... Jedna to na ruskie społeczeństwo by myślało że NATO ich chce atakować i UA i by z tyłu czyli Dume że się bronią na ukrainie .... Zagrywka psychologivzna a druga pieczeń by na zachodzie o tym pisali o by cywile bez pojęcia czyli 90% miało obawy że faktycznie ruskie ma coś się szykują . Nie ma się czego bać to tylko szopka

  1. ppor

   Schrony nie są najpilniejsze. Ważniejsze są agregaty prądotwórcze i filtry do wody oraz przeszkolona obsługa. Żaden stary schron nie wytrzyma nowych pocisków. Budowa nowych, to rzecz długa i kosztowna.

 4. Był czas_3 dekady

  Nic w tym dziwnego. W Rosji panuje obsesja wojenna nie od dzisiaj.

 5. Rusmongol

  W styczniu 2023 roku obserwujemy, jak Józefa Stalina wybudza się ze snu zimowego. W relacjach z Rosji widzieliśmy nowe, wypucowane popiersie człowieka, który ponosi odpowiedzialność za wymordowanie milionów ludzi. Przez nikogo nie niepokojone delegacje z flagami z sierpem i młotem składają uroczyste wieńce. Z bloków zwisają zupełnie nowe wizerunki "Słońca Narodów". Przecieramy oczy ze zdumienia. Strzeżmy się. 4 rzesza rosyjska powstała.

  1. Extern.

   Najsmutniejsze z tego jest to że w Rosji czci się pamięć człowieka którego działalność, nawet nie licząc tego co się działo w czasie II wojny światowej, kosztowała Rosję chyba największą w jej historii ilość śmierci i cierpień jej własnych obywateli. To coś w tym stylu jakby w Kambodży dziś żałowali że Pol Pot tylko 4 lata był ich premierem.

 6. Antonioo

  Trzeba to traktować poważnie, oni mogą rozważać jakąś eskalację nie tylko w Ukrainie

Reklama